Nye rammer for Fredensborg Bibliotek giver liv i gaden

Fremtidens bibliotek har en mangfoldighed af funktioner: et fristed, et mødested, et kulturhus og et sted, hvor borgerne udnytter de mange digitale muligheder sammen med andre. Visionen om at udvikle biblioteket i Fredensborg til fremtidens behov og udnytte potentialerne kommer til udtryk i budgetforliget, hvor byrådet afsatte 42 mio. kr. til formålet. Kommunen har nu købt ejendommen af KFI Erhvervsdrivende Fond og dermed kan visionerne få liv.
”Købet er et vigtigt skridt for den fremtidige udvikling af Fredensborg som en by fyldt med liv og aktiviteter. Vi har med denne ejendom en fantastisk mulighed for at indrette et moderne bibliotek, som med tiden rummer langt flere funktioner og mødesteder, end dem vi kender i dag. Vi kan eksempelvis åbne ejendommen for en masse nye foreningsaktiviteter, så vi får et nyt attraktivt mødested midt i byen. En lægepraksis er afgjort også en mulighed”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen og tilføjer, at den nye anvendelse af ejendommen spiller perfekt sammen med kommunens store investeringer i Den Grønne Slotsby og forskønnelsen af området foran slottet og Jernbanegade, hvormed den centrale del af byen samlet set får et stort løft.
Ulla Hardy-Hansen, formand for Kulturudvalget, ser også store perspektiver i flytningen:
”Et blomstrende og mangfoldigt kulturliv spiller en meget stor rolle for det liv og de aktiviteter, som vi ønsker for Fredensborg. Og biblioteket er netop et vigtigt arnested for både kultur- og foreningslivet i byen – og det tror jeg kun bliver endnu stærkere, når lokalerne og de mange brugere bliver en integreret del af Jernbanegade. Jeg ser derfor også frem til, at der nu går en god proces i gang med alle interessenter om dels det fremtidige bibliotek og dels hvordan vi bedst muligt udnytter alle ejendommens lokaler”.
Med det seneste budgetforlig er der afsat i alt 42 mio. kr. til køb af ejendommen samt indretning af biblioteket i stuetagen i Jernbanegade 3. Herudover er der afsat 10 mio. kr. i 2021 og 20 mio. kr. i 2022 til etablering af et sundhedshus, en lægeklinik eller andre byudviklingsaktiviteter i Fredensborg By.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Ulla Hardy-Hansen (C), tlf. 50 83 63 49
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Kom til gratis foredrag om modstandskampens kvinder, når vi fejrer Danmarks Befrielse7.4.2025 10:12:02 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget til en hyggelig aften, når vi traditionen tro fejrer Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag med journalist og historiker Niels-Birger Danielsen, der fortæller om modstandskampens kvinder.
Nyt skræddersyet skoletilbud til skoletrætte elever skal øge trivslen13.3.2025 10:10:24 CET | Pressemeddelelse
Folkeskolerne i Fredensborg Kommune opretter nu et særligt praksisorienteret tilbud til skoletrætte elever i 8. og 9. klasse. Initiativet er en del af byrådets 2030-plan for bedre trivsel
Den grønne trepart for Øresundskommunerne fik flyvende start12.3.2025 17:59:03 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at realisere Den grønne trepart er en kæmpe opgave, som skal løses meget hurtigt. Fredensborg Kommune har formandskabet og den 27. februar var kommunen vært ved det første møde.
Venskabsbyforum uddeler rejselegat til rejselystne unge i Fredensborg Kommune12.3.2025 14:39:25 CET | Pressemeddelelse
Agnes og Vigdis fra Nivå søgte Venskabsbyforums rejselegat i 2024 og fik en oplevelse for livet, da de rejste til Norge for at finde ro i naturen i kommunens venskabsby Nittedal. Nu kan unge under 25 år igen søge legatet til at rejse ud og besøge én af de 6 venskabsbyer i Norden, Tyskland og England. Ansøgningsfristen er den 21. april 2025
Flere af Trivselskommissionens anbefalinger er indført i Fredensborg Kommune5.3.2025 15:37:56 CET | Pressemeddelelse
I flere år har Fritidsbutikken i Fredensborg Kommune og foreningerne samarbejdet om at hjælpe børn og unge ind i fritids- og foreningslivet samt givet fritidspas til de familier, der ikke har råd til kontingenter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum