PwC stifter ny erhvervspris

PwC stifter en ny erhvervspris, ‘Årets Erhvervsprofil’, der uddeles første gang den 16. december 2021. Prisen kan gå til en person, en samlet direktion eller bestyrelse, som bl.a. har gjort en tydelig positiv forskel for dansk erhvervsliv, samfundet og/eller offentligheden.
“Erhvervslivet spiller en afgørende rolle for udviklingen af vores samfund og velfærd, og det vil vi gerne være med til at synliggøre. Med prisen ønsker vi at hædre en erhvervsprofil, der er en rollemodel, og som går foran på væsentlige områder i forhold til at skubbe vores samfund i en positiv retning,” fortæller Mogens Nørgaard Mogensen, adm. direktør og Senior Partner i PwC.
Prisen vil gå til en profil, der har vist handlekraft og mod, og som har markeret sig i den offentlige debat for året på relevante erhvervsemner og er en god kommunikator, ligesom et vigtigt kriterium for at modtage prisen vil være synlige resultater for sin(e) virksomhed(er) i form af ledelseshåndtering og/eller direkte værdiskabelse.
“Prisen vil gå til en erhvervsprofil, der er i stand til at samle folk om et formål eller en opgave og komme i mål med fokus på samarbejde og interessenthåndtering. Det anser vi som afgørende kompetencer for Årets Erhvervsprofil, som vi ser frem til at hædre senere på året sammen med en kompetent og uafhængig jury,” slutter Mogens Nørgaard Mogensen.
Juryen bag Årets Erhvervsprofil
Den uafhængige jury består af:
Henrik Poulsen, bestyrelsesmedlem i ISS og Ørsted og seniorrådgiver for A.P. Møller Holding
Nina Smith, bestyrelsesformand i Forenet Kredit
Lars Rebien Sørensen, bestyrelsesformand for Novo Nordisk Fonden
Anne Broeng, bestyrelsesformand for Velliv og bestyrelsesmedlem i Velux, NNIT m.fl.
Jeppe Christiansen, CEO, Maj Invest
Birgitte Nielsen, bestyrelsesmedlem, Coloplast, Matas A/S, De Forenede Ejendomsselskaber A/S m.m.
Jørgen Jensen, bestyrelsesformand i Ambu og Velux, næstformand i VKR og Micro Matic
Mogens Nørgaard Mogensen, adm. direktør og Senior Partner i PwC
PwC står bag en række priser, der hylder erhvervslivets succeshistorier: Årets Ejerleder, Årets CFO, Årets Rising Stars og Årets Erhvervsprofil.
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
PwC styrker sin forretning inden for Financial Services18.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den finansielle sektor rammes i disse år af en ‘perfekt storm’ af regulering, teknologi og geopolitisk usikkerhed. PwC styrker derfor yderligere sin forretning inden for Financial Services.
Mikkel Skovsted fra GN Store Nord kåret som Årets Rising Star 202511.6.2025 20:08:09 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og blandt årets to vindere er Mikkel Skovsted, Vice President og Business Finance Officer hos GN Store Nord. Prisen blev overrakt onsdag den 11. juni ved eventet CFO’ens Agenda 2025 hos PwC i Hellerup.
Sif Sigsgaard fra Royal Unibrew er kåret som Årets Rising Star 202511.6.2025 20:06:58 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og blandt årets to vindere er Sif Sigsgaard, Director Group Controlling hos Royal Unibrew. Prisen blev overrakt onsdag den 11. juni ved eventet CFO’ens Agenda 2025 hos PwC i Hellerup.
Henriette Wennicke fra Zealand Pharma kåres som Årets CFO 202511.6.2025 20:05:55 CEST | Pressemeddelelse
Den anerkendte pris, Årets CFO, uddeles for trettende gang, og årets prismodtager er Henriette Wennicke. Hun modtager prisen for at være en forretningsorienteret CFO og en dygtig kommunikator, som har været med til at spille en afgørende rolle i den imponerende vækstudvikling, som Zealand Pharma har oplevet de seneste år. Prisen blev overrakt onsdag den 11. juni 2025 ved eventet CFO’ens Agenda 2025 hos PwC i Hellerup.
Sidste chance: Nu skal du indberette dine investeringer i depoter i udlandet for at få fradrag for eventuelle tab4.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du husket at indberette dine investeringer i depoter i udlandet til Skattestyrelsen? Hvis ikke, skal du gøre det før fristen, for det sker ikke automatisk, lyder opfordringen fra PwC’s skatteekspert.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum