DIF Soldaterprojekt kæmper videre for skadede veteraner

Der er blevet løbet, cyklet, surfet, roet kajak, stået på ski og dyrket et hav af andre idrætsaktiviteter i trygge rammer i DIF Soldaterprojekt. Nu fortsætter det succesrige veteranprojekt.
Gennem de sidste 10 år har DIF Soldaterprojekt forsøgt at hjælpe psykisk og fysisk skadede veteraner til et bedre liv via idræt, fællesskaber og ikke mindst i miljøer, der er tilpasset de skadede veteraners udfordringer.
Resultaterne har været særdeles gode, og blandt andet viser en evaluering af projektet, at DIF Soldaterprojekt har fået et stort flertal af de deltagende skadede veteraner til at indgå i nye fællesskaber, skabe flere sociale relationer og for manges vedkommende opnå større livslyst og et lysere syn på fremtiden. De gode resultater betyder, at DIF og Forsvarsministeriet fortsætter indsatsen. Forsvarsministeriet støtter i den kommende periode DIF Soldaterprojekt med 3,25 millioner kroner i 2020, 4 millioner kroner i 2021 og 4 millioner kroner i 2022. DIF’s egenfinansiering er minimum 1 millioner kroner årligt.
Forsvarsminister Trine Bramsen ser frem til, at endnu flere skadede veteraner fremover kan få glæde af DIF Soldaterprojekt.
”Idræt kan noget særligt. Det er godt for vores velbefindende og giver samtidig fantastiske fællesskaber. Derfor har sporten også noget særligt at byde på, når det gælder skadede veteraner. DIF Soldaterprojekt har trygge rammer og kompetente ledere, der giver gode muligheder for at styrke både fysikken og det sociale fællesskab. Med de nye midler er der ingen tvivl om, at DIF Soldaterprojekt også fremover vil være en vigtig støtte for vores skadede veteraner,” udtaler Trine Bramsen.
I Danmarks Idrætsforbund glæder administrerende direktør Morten Mølholm Hansen sig over, at DIF’s mangeårige indsatspå veteranområdet anerkendes og fortsat støttes af Forsvarsministeriet:
”DIF Soldaterprojekt har vist, at idræt og sociale relationer i de rette rammer virker, når mennesker i krise skal hjælpes tilbage til en mere normal tilværelse. Derfor er det overordentligt vigtigt, at projektet, som vi er meget stolte af, nu forankres på den længere bane. Vi har med en meget udsat målgruppe at gøre, og langtidsplanlægning, stabilitet og tryghed er vigtige parametre i rehabiliteringen af veteranerne. Den nye støtte fra Forsvarsministeriet giver arbejdsro, og det er vi meget glade for,” siger Morten Mølholm Hansen.
Læs mere om DIF Soldaterprojekt her
Yderligere information
Trine Bramsen, forsvarsminister (via pressemedarbejder Sophie Cederstrøm)
mobil 30 44 84 21
Morten Mølholm Hansen, DIF’s adm. direktør
mobil 21 66 37 74
Rune Oland Tanggard, projektleder i DIF Soldaterprojekt
mobil 27 49 49 50
Kontakter
Jacob AndersenRedaktør
43262029
Billeder

Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Danmark sender stort hold til ’OL for mindre sportsgrene’7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
51 danske atleter i ni sportsgrene drager snart til Kina, hvor de skal kæmpe om medaljerne, når The World Games, der er de mindre sportsgrenes svar på OL, afvikles fra den 7. til den 17. august.
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum