Testcentre i både Farum og Værløse

”Vi ønsker at gøre det endnu nemmere at blive testet for Furesø-borgere, vores sundhedsmedarbejdere, pædagoger og ansatte i Furesøs største private virksomheder. Tag imod tilbuddet, så vi kan følge myndighedernes ord om, at smittetallet skal ned. Det er vigtigt, at mange bliver testet, så Furesø-borgere og ansatte tidligt opdager, om de har corona og kan undgå at smitte andre,” siger Furesøs borgmester Ole Bondo Christensen (A).
Smittetallet i Furesø er faldet, og det er vigtigt at fortsætte den gode udvikling.
Det mobile testcenter er i Furesø i uge 3
Det mobile testcenter er i Furesø alle hverdage i uge 3. Mandag til onsdag holder testcentret til Værløsehallerne. Borgere i alle aldre kan uden tidsbestilling blive PCR-testet for corona de dage fra kl. 11-16. Man får en vatpind ned i halsen og svar i løbet af et døgn.
Den første time fra kl.10-11 mandag til onsdag reserveres til Furesøs pædagogiske personale på arbejde især i kommunens dagtilbud.
Torsdag og fredag i uge tre besøger det mobile testcenter tre private virksomheder i Furesø og tilbyder dem test. Det gælder Aasted, Gerresheimer og Sæther. Det er de største virksomheder i Furesø og samtidig virksomheder med mange medarbejdere fysisk på arbejde.
Fortsat hurtigtest i Farum Arena
I forvejen har Furesø et testcenter i Farum Arena i hele januar. Her kan alle over 5 år blive testet. Det er en hurtigtest, hvor man får svar inden for 15 minutter.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at borgere får foretaget en PCR-test, hvis de har symptomer på smitte eller er nær kontakt til en smittet, da 98 procent af testsvarene er korrekt.
Tid og sted
Adresse: Værløsehallerne, Stiager 8, 3500 Værløse
Den 18.-20. januar kl. 10-11: Pædagogisk personale fra Furesøs dagtilbud, skoler og FFO
Den 18-20. januar kl. 11.00 -16.00: Borgere i alle aldre
Den 21.-22. januar: Tre af de største private virksomheder i Furesø får lokalt besøg og tilbud om test.
Kontakter
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkOle Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø Kulturskole lancerer Kulturpakker til kommunens dagtilbud og skoler23.6.2025 10:47:42 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole blev en realitet i 2024, da Farum Billedskole blev lagt ind under Furesø Musikskole, og har siden kunnet tilbyde en bred vifte af hold og aktiviteter for børn og unge indenfor kunstneriske og musiske fag. Nu lancerer Kulturskolen et nyt program med tilbud til skoler og dagtilbud under navnet Kulturpakker.
Faglighed og omsorg i højsædet: Kvalitet og nærvær i Børnehuset Vingesus19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Børnehuset Vingesus i Furesø Kommune starter relationen mellem barn og dagtilbud ikke ved lågen – den begynder hjemme i stuen. Her møder pædagoger og forældre hinanden for første gang, og et spirende tillidsbånd bliver skabt. Det er ikke bare en gestus – det er en grundsten i den pædagogiske tilgang, hvor tryghed, respekt og ægte nysgerrighed på barnet er i centrum.
Lokale unge vil få flere unge til at stemme i Furesø18.6.2025 13:57:13 CEST | Pressemeddelelse
Støtte fra Furesø Kommune, Nordea-fonden og Tuborgfondet har gjort det muligt at ansætte fire lokale unge, som vil hæve valgdeltagelsen blandt unge i Furesø Kommune. De har allerede store planer.
Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde om grøn trepart17.6.2025 10:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Nordsjællands Landboforeninger, den lokale grønne trepart og Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde den 26. juni om mulighederne for at omlægge landbrugsjord.
Furesøs skolebørn har 3. højest trivsel i Danmark13.6.2025 13:44:00 CEST | Pressemeddelelse
National trivselsmåling viser, at Furesøs 4.-9. klasseelever i kommunens folkeskoler har 3. højest trivsel i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum