Store mangler i aftale om ressourceforløb

Kun de ældste borgere over 50 år, som er ramt af sygdom, har et handicap eller andre komplekse problemer, der holder dem fra arbejdsmarkedet, kan for alvor se frem til en række ændringer af reglerne for førtidspension og fleksjob.
I den nye aftale, som forligskredsen bag den udskældte førtidspensions- og fleksjobreform netop har indgået, er det nemlig alene de ældste, som fremover ikke risikerer at blive udsat for gentagne ressourceforløb, der kan få dem til at blive hængende i en uafklaret situation år efter år.
Den nye aftale rummer ellers en fin intention om, at ressourceforløb fremover højst må vare tre år mod de gældende fem. Men ligesom i dag, vil der for borgere op til 49 år kunne følge flere forløb lige efter hinanden.
”Borgere i 40’erne kan stadig være i forløb i op til fem år, og for dem under 40 år, er der ingen grænser for antallet af forløb, så de kan stadig havne i et rent mareridt. Det betyder, at de i årevis og uden bagkant kan blive fastholdt på en ydelse, der er lige så lav som kontanthjælp. Det er ikke værdigt,” siger forbundssekretær i FOA Maria Melchiorsen, der kalder aftalen uambitiøs.
Aftalen afskaffer ressourceforløb for borgere med mindre end seks år til pensionsalderen, og det er der god fornuft i. Men det er en gratis omgang, for de fleste vil være berettiget til seniorpension, pointerer forbundssekretæren:
”Men det giver rigtig god mening, at vi ikke længere skal se ældre borgere blive halet rundt i møllen, uden at der reelt er perspektiv i indsatsen,” siger hun.
Siden førtidspensions- og fleksjobreformen blev vedtaget i 2013, er et stigende antal FOA-medlemmer kommet i klemme i systemet, hvor der ofte også går alt for lang tid, før en regulær indsats for den enkelte borger kommer i gang. Det forsøger den nye aftale at adressere ved at indføre en indsatsgaranti på et halvt år. Uden indsats, skal sagen til rehabiliteringsteamet.
”Men så længe man ikke overdrager beslutningskompetencen til rehabiliteringsteamet – og den beslutning har politikerne udskudt - gavner det næppe den enkelte borger. Reelt bliver der bare sat en overvågning af kommunerne i gang. Det er ikke en særlig stærk sanktion, hvis garantien ikke overholdes,” siger Maria Melchiorsen.
Endelig er det fint, at aftalen indfører en ret til at få en jobformidler. Det vil bestemt gavne nogle borgere. Men pas på med at have alt for enøjet et fokus på de virksomhedsrettede indsatser, lyder appellen.
”Vi taler om mennesker med komplekse udfordringer. Derfor er det vigtigt, at der tages afsæt i den enkeltes særegne situation. Så vi skal huske de mange andre typer indsatser, som fx mentor, terapiforløb, misbrugsbehandling, tværfaglig udredning og sundhedsfaglige indsatser,” siger Maria Melchiorsen.
Forligskredsen bag førtidspensions- og fleksjobreformen skal i det kommende år fortsat se på forbedringer af ikke mindst fleksjobområdet. Her håber Maria Melchiorsen blandt andet at se adgangen til fastholdelsesfleksjob lettet.
Nøgleord
Kontakter
Maria MelchiorsenForbundssekretær
46 97 24 17
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOAs privatansatte medlemmer stemmer ja til OK259.4.2025 13:33:03 CEST | Pressemeddelelse
Med et stort flertal har FOAs privatansatte medlemmer takket ja til fornyelsen af deres overenskomster. FOAs næstformand og topforhandler ved OK25 Thomas Enghausen er glad for resultatet af afstemningen.
Beskæftigelsesreform får hård kritik fra FOA9.4.2025 12:36:24 CEST | Pressemeddelelse
Reformen er langt fra den lovede forenkling og forbedring. Særligt vilkårene for sygemeldte møder kritik.
FOA roser psykiatriplan, men efterlyser løft af socialpsykiatrien8.4.2025 11:33:30 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens psykiatriplan rummer mange gode, forebyggende initiativer. Men socialpsykiatrien får for lidt opmærksomhed, og her skal der satses benhårdt på uddannelse af de mange ansatte uden relevant faglighed, lyder det fra sektorformand fra FOA, Tanja Nielsen.
Mona Striib om ny bog: Et wake up call for velfærden18.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi bliver flere og flere ældre danskere. Det skaber behov for mange flere offentligt ansatte, fortæller ny bog. Det understreger behovet for handling nu, siger FOAs formand Mona Striib.
Ny overenskomst på plads for privatansatte i pleje- og omsorgsbranchen17.3.2025 14:52:04 CET | Pressemeddelelse
FOA og Dansk Erhverv er blevet enige om en tre-årig fornyelse af overenskomsten for ansatte på private plejehjem, private bo- og opholdssteder og i den private hjemmepleje. Aftalen sikrer reallønsfremgang og for eksempel kan en social- og sundhedshjælper se frem til en samlet månedlig lønstigning på næsten 3.000 kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum