EuroSkills i Danmark udskudt til 2025
Beslutningerne er taget på grund af corona-epidemien, der ikke gør det muligt at gennemføre store internationale events før en vaccine er udviklet og distribueret på globalt plan. De kommende mesterskaber, der flyttes er:
- WorldSkills i Shanghai, Kina flyttes fra 2021 til 2022.
- WorldSkills i Lyon, Frankrig flyttes fra 2023 til 2024.
- EuroSkills i Herning, Danmark flyttes fra 2024 til 2025.
”Det er selvfølgelig ærgerligt, men vi står i en situation, hvor der ikke er andet valg. WorldSkills og EuroSkills er kæmpe begivenheder der tager år at forberede og har meget store budgetter. Som verden ser ud nu, kan vi ikke garantere, at et WorldSkills kan gennemføres i Kina i 2021. Derfor er det den rigtige beslutning at flytte hele kalenderen fremfor at risikere aflysning,” siger formand for SkillsDenmark, Jesper Juul Sørensen.
EuroSkills 2025 i Danmark
Danmark, med Herning som værtsby, vandt i september værtskabet af EuroSkills 2024, der nu er flyttet til 2025.
”Alle parterne bag EuroSkills i Danmark er enige om at en flytning er det bedste valg. Så vi ser stadig frem til, at Danmark skal være centrum for den faglærte ungdom – nu bare i 2025 i stedet for 2024”, siger Jesper Juul Sørensen.
Det danske værtskab af EuroSkills 2025 arrangeres af et interessentskab bestående af Børne- og Undervisningsministeriet, Herning Kommune, Region Midtjylland, Dansk Arbejdsgiverforening, Fagbevægelsens Hovedorganisation og SkillsDenmark.
Yderligere oplysninger:
Formand for SkillsDenmark, Jesper Juul Sørensen: 21 66 50 20
Nøgleord
Information om SkillsDenmark
Følg pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark
EuroSkills Herning 2025 bliver den største EuroSkills-konkurrence nogensinde20.5.2025 10:19:59 CEST | Pressemeddelelse
EuroSkills Herning 2025 bliver den hidtil største EuroSkills-konkurrence målt på antallet af konkurrerende fagatleter. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark. Et rekordstort antal, der glæder arrangøren.
Nyt site hjælper skoler til at besøge Euroskills Herning 202511.4.2025 12:16:16 CEST | Pressemeddelelse
Et stort forberedelsessite til besøg ved EuroSkills Herning 2025 er netop lanceret. Her serveres inspirationsvideoer, undervisningsmateriale og praktisk info om det kæmpestore event. Så de unge både kan glæde sig til besøget og få faglig læring ud af det.
Danmark stiller med rekordstort landshold til EuroSkills 20259.4.2025 14:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Danmark sender sit største Skillslandshold nogensinde til EuroSkills 2025 i Herning. De 43 talentfulde fagatleter er officielt udtaget og skal konkurrere mod Europas bedste unge faglærte den 9.-13. september 2025.
Materialeforbrug, affaldshåndtering og genanvendelse: LOOP skal gøre EuroSkills Herning 2025 mere bæredygtigt1.4.2025 15:46:18 CEST | Pressemeddelelse
Når EuroSkills Herning 2025 afholdes til september, bliver det med en grøn dagsorden. Med det nye bæredygtige initiativ LOOP skal materialespild fra konkurrencerne reduceres, og affald håndteres mere ansvarligt før, under og efter eventet.
Nyt partnerskab skal fremhæve el- og vvs-branchens afgørende rolle i en bæredygtig fremtid11.3.2025 11:25:39 CET | Pressemeddelelse
Faglærte fremhæves som nøglen til den grønne omstilling i nyt partnerskab mellem TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Blik- og Rørarbejderforbundet og EuroSkills 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum