Jens Andersen tildeles handicapprisen 2020

Årets handicappris i Fredensborg Kommune går til Jens Andersen for hans brændende engagement som formand for Danske Handicaporganisationers lokalafdeling.
Jens Andersen overtog formandskabet i DH Fredensborg i 2016 og har i særdeleshed udmærket sig ved at sætte fokus på øget tilgængelighed til institutioner og aktiviteter for borgere med handicap.
Som formand for DH Fredensborg understøtter Jens Andersen dermed kommunens målsætning om at skabe lige deltagelsesmuligheder og gode rammer for alle borgere i kommunen ved hjælp af tilgængelighed og teknologi.
”Jens har et eminent blik for inklusion og hvordan tilgængelighed kan indarbejdes alle steder, hvor mennesker færdes – såvel fysisk som kommunikativt. Jens er derfor i høj grad en værdig vinder af årets handicappris” siger formand for Handicaprådet, Kristian Hegaard.
Prisen blev overrakt ved et mindre arrangement på Fredensborg Rådhus den 3. december.
Kontakter
Formand Kristian Hegaard (B) tlf. 22 33 91 53
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Så er de nye vejnavne i Nivå Bymidte vedtaget20.6.2025 11:22:13 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye bymidte kommer også nye veje og pladser – og de har nu fået navne baseret på kvinder og mænd fra Nivås lokalhistorie
Forrygende ferieaktiviteter for kommunens børn16.6.2025 09:03:35 CEST | Pressemeddelelse
Kommunens mange foreninger tilbyder igen i år en masse forskellige aktiviteter i skolernes sommerferie. Alle børn i kommunen er velkomne
Fritidspuljen skaber også liv i kommunens byer4.6.2025 13:17:44 CEST | Pressemeddelelse
Udover at give kontante tilskud til kommunens foreninger, støtter Fritids- og Idrætsudvalgets Fritidspulje nye aktiviteter i kommunens bysamfund
Nyt initiativ for frivillighed skal skabe fællesskab på tværs af generationer26.5.2025 09:30:14 CEST | Pressemeddelelse
Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune indleder nu et nyt samarbejde, der skal styrke fællesskaber mellem generationer
Ny kampagne fra Ungeudvalget skal fremme sund brug af sociale medier16.5.2025 15:54:49 CEST | Pressemeddelelse
Ungeudvalget sætter nu fokus på usund brug af mobiltelefoner og sociale medier hos de unge. Det sker med udvalgets egen, nye kampagne Kig op!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum