"Snydende" fynbo har allerede skrabet sig til 50.000 på årets skrabejulekalender
2.12.2020 08:51:17 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Det er 26 år siden, vi første gang så den lille pige løfte pegefingeren over for sin far, der ikke kunne vente til jul med at skrabe felterne på den legendariske julekalender fra Quick. Sådan var det i reklamen, og det er åbenbart ikke langt fra virkeligheden.
For en person fra Bolbro i Odense var fristelsen tydeligvis så stor, at personen allerede før den 1. december havde skrabet sig til den ene ud af 30 2. præmier på årets skrabejulekalender fra Quick.
Faktisk skraber 14 procent af os hele julekalenderen, når de har købt den. Det viser en ny undersøgelse fra Danske Lotteri Spil hvor mere end 40.000 danskere er blevet spurgt om deres julevaner.
Undersøgelsen viser desuden, at knap 72 procent af danskerne skraber en dag ad gangen, mens de resterende 14 procent skraber tre-fire felter på en gang, og at de derefter glemmer julekalenderen i et par dage.
- Vi synes, det er virkelig interessant, at folk har så forskellige måder at skrabe deres kalender på. Egentlig er spændingen jo størst, når man skraber dem i rækkefølge igennem december. Men jeg kan jo samtidig også godt forstå, at den lokker, når den hænger der på køleskabet. Vi er i det hele taget utrolig stolte af den tradition, der er omkring vores julekalender. Vi skaber vinderoplevelser og helt særlige øjeblikke, og det har man nu fået i Bolbro. Stort tillykke til "snydevinderen", lyder det med et smil fra Pernille Wendel Mehl fra Danske Lotteri Spil, som har Quick-brandet:
Vinderloddet er købt i Føtex i Bolbro, Odense på Fyn. Vinderen er ikke offentliggjort, men Danske Spil opfordrer den heldige vinder til at ringe til Kundecententeret på 36728080.
Quick har sendt 2,2 mio. eksemplarer i handlen, som kan købes for 50 kroner stykket.
Som noget helt nyt i år kan man også købe Den Store Julekalender med en hovedpræmie på 4 mio. kroner.
Billeder

Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Jackpot! Heldig dansker vinder 63 millioner i Eurojackpot3.4.2026 22:40:00 CEST | Pressemeddelelse
En dansker fra Valby løber fredag aften med førstepræmien i Eurojackpot – det giver helt vanvittige 63 millioner kroner – skattefrit.
Danske Spil: ”Det kan slet ikke gå anderledes!”3.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste X Factor-udsendelse før finalen kommer ikke til at byde på overraskelser af nogen art – det forudsiger Danske Spils ekspert på emnet.
Julen varer lige til påske: Glemte millionkupon fra Jule Lotto i månedsvis3.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I månedsvis kørte en kvinde fra Sydjylland rundt med en kupon fra Det Store Jule Lotto i handskerummet i sin bil. Uden at vide, at den var en million kroner værd.
Påsken får igen mindst 27 garanterede millionærer – Det Store Påske Lotto vender tilbage1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne tog sidste år godt imod Det Store Påske Lotto, og millionregnen vender nu tilbage. For anden gang i historien forvandler Danske Spil 2. påskedag til en vaskeægte millionfest med hele 27 garanterede millionærer.
Danske Spil genfinder optimismen: ”Det lugter af VM!”31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er kun 90 minutter mellem det danske fodboldlandshold og en deltagelse ved VM-slutrunden til sommer – og ifølge Danske Spil, så er udsigterne blevet en hel del bedre, end da der var 180.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
