Kulturhus skal være et trygt sted for alle
Nej tak til joint-skodder i indgangspartiet og utryghedsskabende adfærd efter lukketid. Nej tak til unge, der sover i børnebogsafdelingen og skræmmer små og store lånere. Men ja tak til alle jer, der vil bruge Stenløse Kulturhus til det, der er formålet: Et sted hvor alle, ung som gammel, kan mødes og hvor alle kan føle sig velkomne.
- Det skaber utryghed, når nogle unge mennesker bruger kulturhuset på en uhensigtsmæssig måde. Kulturhuset er hverken en sovesal eller et hænge-ud-sted, hvor man ryger og drikker. Det er klart at alle, også unge, er meget velkomne til at benytte sig af de offentlig tilgængelige steder, vi har i kommunen. Men det skal gerne være så alle borgere føler sig trygge og velkomne, siger borgmester Karsten Søndergaard.
Borgmesteren har nu haft møde med politidirektøren for Nordsjællands Politi, der har forsikret borgmesteren om at borgerne i Egedal trygt kan henvende sig til politiet, hvis de oplever upassende adfærd. Udvidet vagtordning, ungecafe, smartere låse og en mindre tolerance overfor utryghedsskabende adfærd, skal også være med til at gøre Stenløs Kulturhus til et trygt sted for alle.
- Vi vil meget hellere have de unge der har den adfærd med i nogle fede aktiviteter. Derfor har vi sat flere ressourcer af til at SSP og Ung Egedal kan besøge kulturhuset oftere om aftnerne og i weekenderne. Samtidig åbner vi op for en unge cafe i kælderen under Kulturhuset så de unge har et alternativ til at hænge ud på gangene, fortæller Charlotte Haagendrup, der er formand for Kultur og Erhvervsudvalget, hvor Kulturhuset hører under.
Tryghed skaber vi sammen
Stenløse Kulturhus har også måtte bruge ressourcer til at udvide vagtrunderne og lave et nyt låsesystem. Men overvågning og låse gør det ikke alene.
- Det er for hårdt for vores medarbejdere der har deres daglige gang i Kulturhuset at skulle håndtere de her unge mennesker. Det er ikke for eksempelvis bibliotekarernes job at passe unge der ikke går i skole. Og for borgerne er det også ubehageligt og vanskeligt at håndtere. Så nu opfordrer vi til at man ringer efter politiet, hvis man støder ind i problemer, siger Charlotte Haagendrup.
Fakta om Stenløse Kulturhus:
Stenløse Kulturhus er et brugerstyret kulturhus. Her kan alle være med og man kan arrangere en koncert, starte en dansegruppe eller mødes med andre omkring en fælles interesse. I Kulturhuset vil man arbejde på at få de unge, der lige nu misbruger stedet til at bruge det i stedet.
For yderligere information kontakt Egedal Kommunes pressetelefon på: 72 59 62 03
Information om Egedal Kommune
Egedal er en kommune i bevægelse med plads til begejstring. Vi ligger der, hvor storbyen holder op og landet begynder. Med 4 S-togs-stationer i kommunen er du midt i naturen og tæt på hovedstaden, der kun ligger en halv time herfra. Vi vil yde god service for Egedals borgere. Alle skal have en god og velfungerende hverdag, hvor vi, med udgangspunkt i fællesskaber, udvikler de styrker og kvaliteter, der allerede kendetegner Egedal. Læs mere om os på EgedalKommune.dk
Følg pressemeddelelser fra Egedal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Egedal Kommune
Søhøjskolen indstillet til fornem pris for renovering17.2.2025 11:14:38 CET | Pressemeddelelse
Ombygningen af Søhøjskolen i Ølstykke er blevet indstillet til Renoverprisen 2025, som uddeles til Danmarks bedste renoveringsprojekter. ”Fortjent anerkendelse”, siger borgmesteren.
Festlig åbning af Balsmoseskolens nye Multihus22.1.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag blev det nye Multihus på Balsmoseskolen indviet med deltagelse af både børn, medarbejdere og lokale foreninger. Borgmesteren kalder indvielsen ”…en vigtig milepæl i at skabe endnu bedre læringsmiljøer.”
Borgere udvalgt til at rådgive byrådet i Egedal om klimatilpasning18.12.2024 09:16:35 CET | Pressemeddelelse
36 borgere er nu udvalgt til Egedal Kommunes første borgersamling, som skal hjælpe politikerne med at tage stilling til klimatilpasningen af Ølstykke-Stenløse. ”Imponerende interesse for at deltage”, siger borgmesteren.
Sensation – odder set i Egedal4.12.2024 10:40:26 CET | Pressemeddelelse
Det sky rovdyr blev observeret på et vildtkamera ved Værebro Å i nærheden af Veksø. Det er meget sjældent, at odderen bliver set på nye levesteder på Sjælland. ”En utroligt glædelig og uventet nyhed”, siger borgmester.
Borgere skal rådgive byrådet i Egedal om klimatilpasning5.11.2024 11:23:04 CET | Pressemeddelelse
Klimaforandringerne med mere og kraftigere regn stiller nye krav til håndtering af regnen. Derfor skal hele Egedal Kommune klimatilpasses med Ølstykke-Stenløse som et af de første lokalområder. Nu får borgerne mulighed for at rådgive byrådet om hvordan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum