Få et gratis energitjek af din virksomhed

Der er masser af potentiale for energibesparelser i danske virksomheder. Det peger flere undersøgelser på. Men det kan godt knibe med den nødvendige viden om, hvordan man i praksis griber opgaven an. TREFOR og Fredericia Kommune er derfor gået sammen om at tilbyde en gennemgang af virksomhedernes energiforbrug og spotte de mulige besparelser.
”Jeg er meget tilfreds med vores samarbejde med TREFOR, der skal hjælpe mindre virksomheder i kommunen med at finde besparelser på energiregningen”, siger Christian Bro, Formand for Miljø- og Teknikudvalget og fortsætter:
”Når virksomhederne vælger at investere i energiforbedringer, så er der gevinster på flere fronter. Det gavner bundlinjen, vi får mere robuste og konkurrencedygtige virksomheder, det skaber omsætning hos leverandøren, og det skåner miljøet for mange tons CO2”.
Gratis energiscreening efter først til mølle-princip
Alle små og mellemstore virksomheder i Fredericia Kommune tilbydes en gratis energiscreening efter først til mølle-princip. Screeningen vil give et billede af potentialet for energibesparelser og et overblik over, hvor mange af de deltagende virksomheder, der vælger at investere i energiforbedringer.
”Erfaringer viser, at der er et besparelsespotentiale på 5 – 8 % alene ved adfærdsændringer og hertil kommer besparelserne ved udskiftning af lyskilder m.m.”, siger afdelingschef Lars Ole Andersson, TREFOR Energirådgivning.
Virksomheder, der takker ja til tilbuddet, får en energioversigt, som viser et eventuelt besparelsespotentiale ud fra egne oplysninger om energiforbrug. Er der et besparelsespotentiale, tilbydes virksomheden en videoscreening eller et møde med en energirådgiver. På baggrund af informationerne udarbejder TREFOR en energirapport, der giver konkrete bud på tiltag, der kan mindske energiforbruget, mulighederne for tilskud, og hvad det koster.
Virksomheder, der er interesseret i at få et energitjek kan kontakte Energirådgivningen hos TREFOR på tlf.: 79 33 73 87
Læs mere om samarbejdet og energirådgivning på trefor.dk/smv
Grøn klimakommune
I forlængelse af Fredericia Byråds Vision 2020 sætter Fredericia Kommune fokus på den grønne omstilling hos borgere, virksomheder og Fredericia Kommune som virksomhed. I januar 2016 fornyede Fredericia Kommune klimaaftalen fra 2009 med Danmarks Naturfredningsforening. Fredericia Kommune som virksomhed forpligtede sig dermed til at reducere CO2-udledningen med 2 % om året.
TREFOR og Fredericia Kommune har tidligere samarbejdet om energibesparelser. I 2015 fik primært boligejere, der bruger olie til opvarmning, tilbudt energitjek og rådgivning om muligheder for alternative opvarmningsformer med vedvarende energi.
For yderligere oplysninger, kontakt:
Nøgleord
Billeder
Information om EWII A/S
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
EWII sprænger ladeboks-markedet og giver serviceaftaler tilbage til elbilsejerne9.9.2025 08:44:42 CEST | Pressemeddelelse
Forslaget om at droppe elafgiften vil vende op og ned på markedet for private ladebokse til elbiler, hvor de nuværende regler har bundet elbilsejere, der ville opnå afgiftsrefusion, til serviceaftaler. Energikoncernen EWII tager konsekvensen og giver serviceaftalerne tilbage til elbilsejerne, allerede inden elafgiften er ændret. Det giver elbilister med egen ladeboks en tryg serviceaftale, samtidig med at de året ud får afgiftsrefusion uden at betale abonnement.
Myndigheder siger ja til EWIIs fibersalg27.8.2025 14:47:37 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskabs, Sinal, køb af fibernettet i Trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Norlys kan overtage EWIIs fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
EWII opfører stor, rund lynladestation i Kolding22.8.2025 08:17:20 CEST | Pressemeddelelse
Op til 12 elbiler ad gangen kan lade ved energikoncernen EWIIs kommende lynladestation i Kolding. Med cirkelformet design, 400 kW-ladere og en placering ved indfaldsvej bliver ladestationen både opsigtsvækkende og lettilgængelig for elbilister, der har behov for lynhurtig opladning.
EWII slår dørene op til nyt domicil i Kolding21.8.2025 08:57:31 CEST | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII er rykket ind i en unik ejendom med en særlig historie i Kolding. Lørdag den 13. september slår koncernen dørene op, og inviterer alle interesserede indenfor i det nye domicil. Kom forbi til en energisk dag og hør blandt andre tidligere klimakommissær Connie Hedegaard i en talk om klima.
EWII Koncernen går ind i finsk vind-investering30.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske energikoncern EWII bevæger sig længere ud over landets grænser med investering i Finland. Her skal to vindmølleparker nu opføres af TOWII Renewables, som EWII og japanske Tokyo Gas hver ejer 50% af. Dermed sættes yderligere strøm til ambitionerne om at udvikle grøn energi i både ind- og udland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum