EWII vandt Kolding Kommunes udbud på el

Det bliver EWII Energi, der skal levere el til Kolding Kommunes bygninger og vejbelysning i de kommende tre år. Samlet set handler det om næsten 800 installationer med et forbrug på mere end 18 GWh om året.
Leverancen har været i udbud med Energi Team ApS, som er kommunens energimægler på både el og gas. Der har været stor interesse for udbuddet, der har været delt i to, henholdsvis gadebelysning og ejendomme.
”Vi har haft en håndfuld interesserede bydere. Vi er underlagt EU's udbudsregler, og de er ikke lavet for at tage lokale hensyn. Vi har udelukkende valgt ud fra et prisparameter, og der var EWIIs bud det mest interessante for Kolding Kommune. Men når det er sagt, er vi da godt tilfredse med, at det er en lokal virksomhed, der vinder,” siger Ina Hviid, leder af Indkøb og forsikring i Kolding Kommune.
Hos Energi Team ApS, der rådgiver større virksomheder og offentlige institutioner uvildigt i forhold til indkøb af energi, har Tom Risbjerg Tønnesen været Kolding Kommunes mægler i udbuddet, og udover gennemgang af tilbud går en stor del af arbejdet på sikring af datakvalitet.
”Vi er på sidelinjen både før og gennem hele leveranceperioden for begge parters skyld, blandt andet for at sikre at både opstart af leverancen og efterfølgende faktureringen går efter planen. Og indtil videre har vores relation med EWII kørt rigtig fint,” siger Tom Risbjerg Tønnesen.
Aftalen med Kolding Kommune er den seneste i rækken af større aftaler med virksomheder og offentlige institutioner, som EWII har landet med succes i de seneste måneder.
”Vi er simpelthen blevet bedre til at håndtere leverancer af den størrelse, og vores priser er blevet skarpere og dermed mere konkurrencedygtige,” siger Mette Marie Ostenfeld, salgs- og kundedirektør i EWII, og tilføjer: ”Samtidig oparbejder vi til stadighed bedre og bedre kunderelationer gennem vores professionalisme, hvilket gør os mere og mere attraktive som samarbejdspartnere.”
Fakta om aftalen:
- Aftalen gælder levering af el til Kolding Kommunes bygninger og vejbelysning
- Det samlede forbrug er på 18.100.000 kWh/år
- Aftalen gælder for tre år i perioden 2019-2021
Nøgleord
Billeder

Vedhæftede filer
Information om EWII A/S
EWII er en national energikoncern med internationale aktiviteter. Virksomheden tager aktivt del i udviklingen af fremtidens klimavenlige energiteknologier - herunder vindproduktion. EWII sælger energi og tilbyder energirådgivning. Derudover leverer EWII el, fjernvarme, fiberbredbånd og drikkevand. EWII er en af Trekantområdets største private arbejdspladser med mere end 450 medarbejdere og omsætter for ca. 1,5 mia. kr. om året.
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
EWII har sat strøm til Danmarks største batteri13.5.2025 18:06:11 CEST | Pressemeddelelse
Med landets største Battery Energy Storage System har energikoncernen EWII trykket på kontakten til fremtiden. I dag er et nyt batterianlæg med en kapacitet på 30 MW og 43 MWh sat i drift på Bornholm. Batteriet skal levere fleksibilitet, som er nødvendig i elektrificeringen af samfundet.
Seks store skridt gør EWII klar til grøn fremtid8.4.2025 11:10:48 CEST | Pressemeddelelse
For energikoncernen EWII var 2024 et overgangsår. Ny strategi, store investeringer og skarpe holdninger sikrede sammen med en stabil drift, at koncernen leverede et resultat bedre end forventet og står stærkt rustet.
EWII indgår samarbejde med Enorm Biofactory: Bandlyser kød og komælk for at reducere CO21.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er slut med kødretter til frokost og komælk i kaffen hos den danske energikoncern. Direktøren har mistet tålmodigheden og skærer igennem på klimaets vegne. Via et strategisk samarbejde med en producent af spiselige larver ventes initiativet at reducere EWIIs klimaaftryk med 46 ton CO2 om året.
EWII opstiller lynladere ved ABC Lavpris-butikker21.2.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Handlende og forbipasserende får i løbet af 2025 mulighed for at lade elbilen på en EWII-ladestander ved ABC Lavpris’ butikker. Energikoncernen har indgået en aftale med kæden om at etablere ladestandere ved samtlige 15 supermarkeder.
Fiber til alle: EWII runder stor milepæl med fibernettet18.2.2025 09:22:51 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII har gravet fibernet ned i hele Trekantområdet, og når dermed i mål med den strategiske satsning om at sikre muligheden for fiberforbindelse til alle husstande i koncernens jyske elforsyningsområde. Et mål de færreste mente var realistisk for år tilbage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum