Norlys ansætter Ken Bonefeld som ny sikkerhedschef

Ken Bonefeld er et kendt navn i IT-sikkerhedsbranchen og kommer fra stillingen som selvstændig IT-sikkerhedskonsulent. Han har tidligere beskæftiget sig med bl.a. cyber- og informationssikkerhed, risikostyring, kriseledelse og Brand Protection.
- Kens viden og tidligere arbejdserfaring kommer til at spille en central rolle i den forsatte udvikling af vores IT-sikkerhed i koncernen. Vi har haft et stort felt af meget kvalificerede ansøgere, men jeg er sikker på, at Ken er den helt rette til jobbet. Hans ansættelse kommer til at styrke vores indsats markant, siger Morten Bilgrav Mathiasen, IT-direktør i Norlys.
Ken Bonefeld har valgt sin nye arbejdsplads og chef med omhu og glæder sig til at få ansvaret for den digitale sikkerhed hos Norlys.
- Norlys skilte sig virkelig ud i deres tilgang til sikkerhed i en kultur, der samtidig er meget dynamisk og præget af udvikling og vækst. Det tiltalte mig meget, og jeg kan fornemme, at der virkelig er fokus på at beskytte virksomheden og investere i informationssikkerhed. Samtidig synes jeg, at koblingen mellem samfundskritisk infrastruktur og underholdning i form af tv og streaming er virkelig interessant, og det glæder jeg mig meget til at blive en del af, siger Ken Bonefeld.
Ken Bonefeld har første arbejdsdag i Norlys den 1. oktober.
Billeder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Nu sker det: Telia bliver til Norlys2.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På mandag skal danskerne tage afsked med et af de ældste mobilbrands og vænne sig til et nyt navn på mobilmarkedet. Her skifter Telia nemlig navn til Norlys. Kunderne beholder de priser og produkter, som de har i dag.
Nu får 7.000 husstande flere valgmuligheder med Norlys’ fibernet29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter overtagelsen af fibernettet fra GEV åbner Norlys nu nettet, og derfor får borgerne i Grindsted fra 1. maj mulighed for at vælge mellem de 10 udbydere af internet og tv, der er aktive på Norlys’ fibernet.
Nyt nordjysk ansigt i Norlys’ formandskab28.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søren Nørgaard er ny næstformand i Norlys a.m.b.a., der i forbindelse med det ordinære repræsentantskabsmøde 24. april konstituerede sig med ny næstformand. Samtidig indtræder Louise Langbak Hansen fra Silkeborg i bestyrelsen.
April har budt på rekordmange negative elpriser – i dag sker det igen27.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan danske elkunder se frem til flere timer med negative elpriser. Det gode solskinsvejr og blæsten betyder, at der er gode muligheder for at spare penge ved at planlægge strømforbruget.
2024 var et rekordstort investeringsår i Norlys25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys gennemførte rekordstore investeringer i 2024. Først og fremmest i kritisk infrastruktur som elnet, fibernet og offentlige ladestandere, men også i en nødvendig omstilling og fremtidssikring af koncernens kundeforretning. Før integrationsomkostninger, øvrige engangsposter og skat lander resultatet for 2024 på 439 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum