Gense ’Baronessen fra benzintanken’ på det store lærred

Kulturium Biograf i Ishøj bringer i samarbejde med Cinemateket seks klassiske, danske film til det store lærred.
Én tirsdag om måneden kan du deltage i Klassisk Tirsdag i biografen, hvor du næste gang kan se eller gense det danske lystspil ’Baronessen fra benzintanken’
Den elskede lystspilsklassiker kan opleves på det store lærred den 6. oktober kl. 19. Inden filmen vil biografgængerne få mulighed for at nyde en velsmagende, klassisk hovedret, der er inspireret af filmen. Menuen skal bestilles sammen med billetten og består denne aften af lækker biksemad med spejlæg og rødbeder. Spisningen begynder kl. 17.30.
Dirch er i hopla
”Enkebaronessen skulle vel ikke sidde og trænge til en bajer?”
Med stilsikker situationsfornemmelse og Dirch Passer i topform er ”Baronessen fra benzintanken” dansk lystspiltradition, når den er bedst.
Mekanikerpigen Anne (Ghita Nørby) lever et lykkeligt liv på en tankstation med sin onkel og en ven (Ove Sprogøe og Dirch Passer), da hun erfarer, at hun er enearving til sin farmors slot.
Det skal vise sig svært at få karburator-Anne til at indordne sig under de højadelige manerer – men morsomt for alle os andre.
Borreby slot i Sydsjælland danner baggrund for denne danske film om en ung piges bratte og uventede spring fra sit eget jævne miljø over i en fornem og kølig verden.
Køb din billet
Billetterne skal købes via ishojbio.dk eller i biografens billetsalg og koster 50 kroner for film og 150 kroner for både film og mad.
Ved køb af billet sikrer biografen automatisk afstand imellem selskaberne. Hvis I ønsker at sidde flere sammen til filmen, skal billetterne derfor købes samlet.
Kontakter
Stella Due Jacobsen, eventkoordinatorelev, Kulturium: tlf. 61 20 53 81 eller sduja@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Fællesskab og kreativitet på Ishøj Kulturskole8.12.2025 11:24:41 CET | Pressemeddelelse
Over 100 elever deltog den 15. november til årets Kulturskoledag, som blev en stor succes med musik, dans, kreativitet og masser af fællesskab
Ny skoleleder på Strandgårdskolen i Ishøj21.11.2025 12:06:47 CET | Pressemeddelelse
Strandgårdskolen i Ishøj får ny skoleleder. Et kendt ansigt. Valget er nemlig faldet på Lea Tøttrup Christiansen, som tidligere har været viceskoleleder på skolen
Prisbelønnet socialt initiativ skaber jobs lokalt27.10.2025 09:26:35 CET | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen besøgte i august Code of Care på Bredekærgård i Ishøj i anledning af, at organisationen modtager Kongeparrets Socialpris
Ishøj har fået et nyt seniorråd ved fredsvalg21.10.2025 13:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Alle interesserede Ishøj-borgere, der havde meldt sig som kandidat til Ishøj Seniorråd er nu automatisk valgt uden afstemning ved et fredsvalg. Derfor bliver der ikke valg til Ishøj Seniorråd den 18. november
Ishøj Kommune er Østdanmarks bedste idrætskommune21.10.2025 13:05:56 CEST | Pressemeddelelse
DIF kårer i en ny kommuneundersøgelse Ishøj Kommune til Østdanmarks bedste idrætskommune. På landsplan er Ishøj hoppet fra en 28. plads til en 7. plads siden 2021
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

