Blå Kors og Universal Flytteforretning samarbejder om at hjælpe udsatte i Danmark

Den ene arbejder med at "flytte" mennesker og hjælpe dem ud af misbrug og hjemløshed, mens den anden bogstaveligt talt flytter møbler og indbo på tværs af landet.
Nu går den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark og en af landets største flyttevirksomheder, Universal Flytteforretning, sammen om at skabe overskud til at hjælpe udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Det sker gennem et nyt landsdækkende samarbejde, som betyder, at overskydende møbler og indbo i forbindelse med flytninger bliver doneret til Blå Kors' genbrugsbutikker.
"Vi er rigtig glade og stolte af samarbejdet med Universal Flytteforretning. Det betyder, at vi kan sælge endnu flere møbler i vores butikker og på den måde få flere penge til at hjælpe for eksempel børn og unge, der vokser op i hjem med misbrugsproblemer, eller voksne, som er hjemløse og har et alkoholmisbrug", siger Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
Hjælp til udsatte mennesker
Også Brian Søgaard, som er direktør for Universal Flytteforretning, kalder den landsdækkende aftale med Blå Kors for en ”super aftale” for begge parter. En aftale der kan gøre en forskel for udsatte mennesker i Danmark.
”Var jeg ikke blevet flyttemand, var jeg nok blevet socialpædagog. Det er lige min ånd med denne aftale. Vores virksomheds DNA er at gøre noget for mennesker der har brug for en ny start og en ekstra chance. Vi tager hånd om vores medarbejdere,” siger Brian Søgaard, som er direktør i Universal Flytteforretning.
Universal Flytteforretning vi fremover være Blå Kors' faste samarbejdspartner på hele logistikken omkring indsamling af møbler. Som del af aftalen donerer Universal Flytteforretning alt overskydende bohave fra flytninger til Blå Kors' genbrugsbutikker.
Genbrug gør en forskel
Det drejer sig blandt andet om flytteopgaver for flere kommuner, forskellige statslige institutioner og større virksomheder, som Universal Flytteforretning har aftaler med.
”Blå Kors Genbrug kan aftage store mængder, hvilket passer perfekt til de flytteaftaler vi indgår med vores kunder om genanvendelse af møbler. Det er bare sund fornuft”, siger direktør Brian Søgaard.
Universal Flytteforretning har base i Vejle og har tidligere vundet kommunens rummelighedspris. Netop virksomhedens fokus på at gøre en social forskel, passer godt ind i Blå Kors, siger Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug:
"Vi arbejder begge for at give mennesker nye muligheder. En ny chance. Så det er et rigtig godt match. Vi glæder os til samarbejdet og til at se en masse møbler blive leveret til butikkerne."
Blå Kors driver i alt 54 genbrugsbutikker over hele landet.
Kontakter
Anders ChristensenChef for Blå Kors Genbrug
Tlf:21 12 21 20acn@blaakors.dkBrian SøgaardDirektør for Universal Flytteforretning
Tlf:40 70 81 81Billeder



Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en kristen social hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Fællesskab og overraskelser: Påsken markeres på værested i Skive15.4.2025 09:22:44 CEST | Pressemeddelelse
For værestedet Den Blå Viol i Skive er det vigtigt at markere højtiderne sammen med stedets brugere. Derfor er der arrangeret påskehygge onsdag og uddeling af overskudsmad torsdag.
Behandlingscenter tilbyder nu udekørende alkoholbehandling: "Når borgerne ikke kan komme til os, kommer vi til dem"15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors Behandlingscenter Taastrup udvider nu sit behandlingstilbud med udekørende alkoholbehandling. Et tilbud målrettet borgere, der på grund af fysiske eller psykiske udfordringer har svært ved at møde op til ordinær behandling.
Blå Lørdag: Gør et godt køb og gør en forskel14.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når du handler genbrug, giver du nyt liv til gamle ting og samtidig en håndsrækning til mennesker, der har brug for det. Det er budskabet, når Blå Kors' genbrugsbutikker den 26. april inviterer til en festlig dag.
Karrysild, rugbrød og rejer: Overskudsmad fra Lidl glæder udsatte familier i påsken10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ikke alle har råd til mad til påsken. Derfor går Blå Kors Danmark og Lidl endnu en gang sammen om at uddele overskudsmad fra kædens butikker til økonomisk udsatte familier og brugere af botilbud og væresteder onsdag den 16. april.
Frivillig har unik tatovering: "Ferielejrene vil altid være en del af mig"1.4.2025 09:40:59 CEST | Pressemeddelelse
For 18. år i træk bruger Helle Kærvang Lindved fra Aarhus en uge af sin sommerferie som frivillig på Blå Kors Ferielejre. Som et helt særligt minde bærer hun en tatovering på sin underarm, der vokser med en prik for hver lejr, hun er med.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum