OK og Vestas klar med grøn strøm til elbiler fra verdens største batteridrevne ladestander
17.9.2020 09:56:42 CEST | OK | Pressemeddelelse

Hvordan kan man sikre, at strømmen er grøn, når elbilen lades op på ladestandere koblet til elnettet? Det har energiselskaberne Vestas og OK sat sig for at svare på i form af et projekt, der allerede til november i år skal resultere i to lynladestandere, der lader via et batteri, som er digitalt synkroniseret med OK’s egen Vestas-vindmølle i Gilbjerg ved Billund. Ladesystemet er verdens største af sin art og skal give erfaringer til parterne bag projektet, så løsningen potentielt kan rulles ud i større skala.
”Med denne løsning sikrer vi sammen med OK, at persontransporten kan elektrificeres med vedvarende energi også når vindmøllen står stille. Nu skal vi indsamle erfaringer og bliver klogere på området, for vi ser et globalt potentiale i at kunne tilbyde konkurrencedygtige løsninger, der leverer grøn strøm til elbiler uden at ladestanderen nødvendigvis skal placeres lige ved siden af en vindmølle”, siger Andreas Svendstrup-Bjerre, projektleder hos Vestas inden for energiløsninger og lagring.
Batteriet lader fra elnettet, men en nyudviklet software synkroniserer batteriet digitalt med en specifik vindmølle og sikrer, at det kun lader, når vindmøllen producerer strøm. Batterisystemet er udviklet af Vestas og har en kapacitet på 900 kW og kan levere 650kWt, hvilket gør det til Danmarks største batteri i kommerciel drift.
”Hvis vi i Danmark skal nå i mål med vores ambitiøse CO2-reduktionsmål, er det helt afgørende, at vi udvikler effektive og forbrugervenlige løsninger, der gør det nemt for danskerne at tage det grønne valg. Som en verdensleder inden for bæredygtige energiløsninger med hovedsæde i Danmark, handler det om at tage lederskab for den grønne omstilling og sammen med vores partnere udvikle nye bæredygtige løsninger”, siger Vestas bæredygtighedschef, Lisa Ekstrand.
OK: Vi lytter til kundens behov
En del af motivationen hos OK er at tilegne sig viden om samspillet mellem batteri og ladestandere, og projektet går hånd i hånd med selskabets vision om at være en nøglespiller på fremtidens energimarked, lyder det fra Thor Folmann Krarup, OK’s produktchef for e-mobilitet:
”Som kundeejet selskab har vi en særlig stor forpligtelse til at lytte til kundernes behov og teste nye teknologier til gavn for kunderne. Og i sidste ende markedsmodne de innovative idéer. Derfor undersøger vi hele tiden nye teknologier, og projektet her ser vi som én af de løsninger, der er reelle perspektiver i for forbrugeren,” siger Thor Folmann Krarup.
”I den forbindelse er det uden tvivl væsentligt, at det sker i samarbejde med en så betydende aktør inden for vindmølleenergi som Vestas. Så det er vi selvfølgelig også glade for,” tilføjer produktchefen i OK.
Lynladerstationen er placeret ved OKs tankstation ved afkørsel 50 ved Odense på den fynske motorvej E20.
Fakta om teknologien:
- 900 kW-batteriet er bygget ind i en 20-fod container og er pt det største batteri i Danmark – Vestas driver yderligere et batteri på 1.200 kW og 346 kW i kommerciel drift.
- Ladesystemet er det største af sin art i verden, hvor man kombinerer et batteri med grøn strøm med ladestandere til elbiler
- Batteriet er via et tilpasset SCADA-system synkroniseret med OKs egen Vestas-vindmølle i Gilbjerg og oplader fra elnettet med få sekunders nøjagtighed, når vindmøllen producerer strøm
Kontakter
Rasmus BoserupPressechef
Tlf:8932 2227rabo@ok.dkBilleder
Information om OK
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab med hovedsæde i Viby J
- OK tæller udover moderselskabet også datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Plus. Hele koncernen beskæftiger mere end 2.200 personer
- OK omfatter mere end 670 tankstationer, knap 200 vaskehaller (svanemærkede) samt 75 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK er landsdækkende leverandør af benzin, diesel, transportdiesel, fyringsolie, smøremidler, naturgas og elektricitet til både erhverv og private. Desuden leverer OK rådgivning, projektering og installation af varmepumpeløsninger i alle størrelser og er en af landets største leverandører af varmepumper.
- OK har tre biogasstationer og fire brinttankstationer
- Foruden energiprodukter sælger OK mobiltelefoni og forsikringer
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Ny kommerciel profil i OK får ansvaret for energiløsninger til erhvervskunder7.5.2026 12:24:30 CEST | Pressemeddelelse
OK har ansat Sofie Lindgaard Breum til at stå i spidsen for den kommercielle sammensætning og udvikling af energiløsninger og systemydelser til OK’s erhvervskunder. Hun kommer med solid erfaring fra energisektoren og konsulentbranchen.
OK leverer solidt resultat midt i historisk omstilling4.5.2026 11:30:24 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 tog OK endnu et stort skridt i omstillingen mod en kerneforretning baseret på el. Blandt andet gennem massive investeringer i ladeinfrastruktur til elbiler. En stærk indtjening og vækst på tværs af koncernen resulterede i et tilfredsstillende resultat for året.
Fastpris på strøm er en dyr fornøjelse for danske elkunder27.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Selv i årets absolut dyreste måneder er det billigere at betale for den aktuelle elpris end en fast pris. Ikke engang hård vinter og geopolitisk uro i årets første måneder kunne gøre fastpris til en god forretning for elkunderne.
Meget billig strøm i weekenden: Lørdag kan du oplade elbilen for 10 kr.25.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er bare med at få sat elbilen til opladning i weekenden. Lørdag og søndag byder på masser af timer med både meget billig og gratis strøm. Lørdag koster det ca. 10 kr. at oplade en almindelig elbil som fx en VW ID4.
Her der de bedste råd: Sådan sparer du flest penge som elbilist13.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom elbilen for langt de fleste er billigere i drift end benzin- og dieselbiler, kan der være stor forskel på udgifterne for elbilisterne, Her får du de fem bedste tips til at gøre livet som elbilsejer billigst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

