Jokeren udløser årets største gevinst: Scorer 26 millioner kr. i Lotto

26.303.012 kroner. Så mange penge har en heldig dansker vundet lørdag aften.
Gevinsten blev udløst ved Jokeren, som kan tilkøbes for kun 10 kroner pr. kupon, når man spiller Lotto, Vikinglotto og Eurojackpot.
”Jokeren er en ekstra chance for at vinde den helt store gevinst og mon ikke, at den nyslåede millionær priser sig lykkelig for at have smidt en ekstra 10’er oven i sin Lotto kupon. Det er i hvert fald ikke dårligt at vinde 26 millioner. Et stort tillykke til vinderen”, siger Pernille Mehl, direktør i Danske Lotteri Spil.
Vinder-kuponen er købt i SuperBrugsen i Lynge-Uggerløse i Allerød Kommune. Danske Spil har endnu ikke hørt fra vinderen.
Det er tredje gang i år, at en Lotto spiller vinder en milliongevinst på Jokeren. Første gang var i januar, da en spiller fra Faxe scorede en gevinst på 25.631.423 kroner. Anden gang var i marts, hvor en spiller fra Rudersdal vandt 6.912.697 kroner.
Jokeren blev sluppet løs i 2000, og den største gevinst blev vundet i 2015, hvor en heldig vinder vandt hele 50.000.000 kroner.
Joker tallene, der udløste milliongevinsten:
5, 1, 8, 4, 7, 3, 0
Ugens Lotto tal:
6, 7, 8, 9, 19, 31, 32
Tillægstal:
18
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil om Eurovision: ”Det bliver nervepirrende tæt!”15.5.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har ikke været med i finalen ved Eurovision siden 2019 - og det bliver tæt, tæt, tæt, om det endelig bliver i år, vi går videre fra semifinalen (men danskerne tror på overraskelsen).
Her landede weekendens millioner: Tjek din kupon12.5.2025 08:47:18 CEST | Pressemeddelelse
En tysker vandt i weekenden førstepræmien på 750 mio. kr., og to heldige danskere vandt hver 1.000.000 kroner skattefrit i Lotto - se, hvor de gyldne kuponer er købt.
750.000.000 i puljen i aften: Lotto Lars krydser fingre for, at en dansker vinder9.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil sidder Lotto Lars klar til at ringe ud, hvis vinderen af den helt store pulje er dansk. Han ringede til danmarkshistoriens største vinder og håber, at det bliver en dansker igen i aften.
Fra københavneren til jyden: Danske Spils påskemillioner fejres vidt forskelligt8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto, sendte for nyligt 25 gevinster på 1.000.000 kroner ud over hele landet. Der er forskel på, hvordan man modtager gode nyheder i de forskellige landsdele.
Dansker vinder gigantisk andenpræmie på 38,4 millioner kroner – her er kuponen købt7.5.2025 09:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aftens Eurojackpot trækning gav gigant-pote for en dansker, der kan sætte 38,4 mio. skattefri kroner ind på kontoen. Den vindende kupon er købt på en OK-tank i en lille by vest for Odense, oplyser Danske Spil.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum