Jeg er ordblind - og hva´ så!

Torsdag den 1. oktober tilbyder Næstved Bibliotek i samarbejde med VUC Storstrøm en spændende eftermiddag og aften for børn fra 12 år, samt unge, voksne og undervisere.
Cirka 4% af Danmarks befolkning kæmper med ordblindhed. Langt flere har andre former for læsevanskeligheder. Det giver store udfordringer at have problemer med at læse og skrive i et samfund, hvor skriftlig kommunikation er allevegne.
Bubber om livet som ordblind
Den kendte tv-vært Bubber er ordblind. I mange år holdt Bubber sine vanskeligheder med ordene for sig selv, men i dag fortæller han åbent om det. Med energi og glimt i øjet deler han ud af sine oplevelser og erfaringer. Det bliver ikke kedeligt!
Om eftermiddagen afholdes en workshop, hvor deltagerne kan høre om de mange elektroniske hjælpemidler og andre tilbud, der kan hjælpe ordblinde til et velfungerende liv med uddannelse og arbejde. Alle billetterne til workshoppen er revet væk.
Tid og sted
Temaaften med Bubber torsdag den 1. oktober kl. 18.30-20.00. Det foregår i Multisalen hos VUC-Storstrøm, Teatergade 23 i Næstved.
Bestil din gratis billet på www.naesbib.dk
Kontakter
Anette Østerholm Pedersen, Næstved Bibliotek og Borgerservice, tlf. 5588 4147, mail aoped@naestved.dk
Lena Lund Olsen, Næstved Bibliotek og Borgerservice, tlf. 5588 4021, mail leols@naestved.dk
Billeder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
It-kriminalitet og sikker færden på nettet25.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Lokalpoliti fortæller, hvordan du passer på dig selv og dine nærmeste, når I færdes digitalt. Det sker ved et foredrag på Næstved Bibliotek fredag den 16. maj kl. 15.30-16.30.
Forårsbyttemarked på Næstved Bibliotek22.4.2025 11:34:07 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 26. april kl. 10:00 - 14:00 afholder de frivillige fra Byttemarked Næstved årets første byttemarked i Salen på Næstved Bibliotek.
Næver Tell Festival - to dages gratis kulturfestival for Næstveds unge22.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag d. 8. maj og fredag d. 9. maj byder Næstved Bibliotek byens unge på to dage med gratis koncerter, workshops og meget mere under titlen Næver Tell Festival.
Udstilling med oldtidsinspiration16.4.2025 11:45:06 CEST | Pressemeddelelse
Den lokale kunstner Frigga Olesen maler med inspiration fra oldtiden. Hendes værker kan opleves i X-rummet på Næstved Bibliotek i perioden tirsdag den 22. april til torsdag den 22. maj.
Lyt til et digt og tal om det16.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi fortsætter rækken af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek fire tirsdage i maj måned. Første oplæsning er den 6. maj kl. 14.00-14.45.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum