
Stor ny lejekontrakt på plads i Teknikerbyen

Danmarks første erhvervspark, den ikoniske Teknikerbyen i Virum, har gennem de seneste par år gennemgået en bemærkelsesværdig forvandling med modernisering af kontorarealerne, som er bragt op til 2020‐standard.
Efter flere år med tomgang og et nedslidt udtryk blev tre af ejendommene i Teknikerbyen i 2018 erhvervet af Sampension og Kristensen Properties. Ejendommene har et samlet areal på 22.100 m², hvoraf de ca. 20.000 m² enten var ledige eller opsagte på overtagelsestidspunktet.
Der er netop indgået aftale med ny domicillejer til to af bygningerne på adressen i Teknikerbyen. Den nye lejer er Hottinger Brüel & Kjær (HBK), der har ligget i Nærum siden 1948 og som er kendt for at levere high‐tech løsninger af høj kvalitet inden for test og måling.
I forvejen huser Teknikerbyen i dag virksomheder som pensions‐ og forsikringsvirksomheden Marsh & Mercer, medicoselskabet Phillips‐Medisize, energikoncernen Ineos samt pensionsselskabet Letpension.
”Med den nye placering i Teknikerbyen har vi fundet et sted, der opfylder vores forventninger til et nyt domicil i grønne omgivelser ‐ uden at gå på kompromis med tilgængelighed og kvalitet. Arkitekturen i vores nye domicil vil skabe en moderne og fleksibel ramme, der afspejler vores brand og værdier samt inviterer til samarbejde, innovation og videndeling på tværs af organisationen og derved understøtte den måde, vi arbejder på. Vi har haft et godt og professionelt forløb med Kristensen Properties, og vi ser nu frem til, at den store renovering gennemføres, så vi kan flytte ind og markere en ny fase i vores transformation”, siger Torben Bjørn, der er direktør i HBK Danmark.
Sampension, som er Danmarks tredjestørste pensionsselskab, ejer 95 pct. af investeringen i Teknikerbyen, og her glæder man sig til at byde Hottinger Brüel & Kjær velkommen.
”Vi så fra starten et stort udviklingspotentiale i Teknikerbyen, som har været en case med en klar strategi, men også med mange ubekendte. Nu har vi med succes fået etableret en mindre virksomhedsby med gode solide lejere og et innovativt kontorhotel, som skaber en god diversificering i Teknikerbyen”, fortæller Martin Rauhe Pedersen, der er porteføljemanager hos Sampension.
Da Sampension og Kristensen Properties overtog ejendommene i Teknikerbyen var forretningsplanen klar – det var at skabe et multibruger kontorområde, med fokus på fleksibilitet og høj service.
”Det har fra starten været en enormt spændende opgave at stå med 20.000 ledige kvadratmeter i en ikonisk ejendom, som i mange har stået uden fordoms liv, og så ellers implementere forretningsplanen”, siger teknisk direktør Michael Schmidt fra Kristensen Properties.
Nøgleord
Kontakter
Pia LykkePresse- og kommunikationschef
Tlf:40245592ply@sampension.dkBilleder
Information om Sampension
Følg pressemeddelelser fra Sampension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sampension
Sampension ansætter ny pressechef6.7.2021 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Rune Lindberg er fra medio august ansat som pressechef i Sampension. Den nuværende presse- og kommunikationschef, Pia Lykke, fortsætter som afdelings- og kommunikationschef. Sampension opruster på kommunikation og ønsker en tættere kontakt med omverdenen. Selskabet er med aktiver på godt 330 mia. kr. Danmarks tredjestørste pensionsselskab. “Vi har budskaber, som vi mener kan gavne danskerne. Det gælder bl.a. at være opmærksom på, at selskaberne opfører sig ordentligt, når man forvalter deres opsparing til pensionen. Derfor styrker vi kommunikationen til omverdenen,” siger kommunikationsdirektør Michael Carlsen, Sampension. Rune Lindberg er 38 år og har tidligere været ansat i DI, PensionDanmark og senest i PFA.
Sampension ansætter ny kommunikationsdirektør20.4.2021 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erfaren profil skal stå i spidsen for Sampensions kommunikationsindsats
15 pct. vækst i indbetalingerne til Sampension3.3.2021 12:10:00 CET | Pressemeddelelse
2020 bød på solid vækst i kundernes indbetalinger på godt 15 % til 11,7 mia. kroner i Sampension. Indskud udgjorde 2,8 mia. kr., hvilket er en stigning på 59 %. Samtidig med vækst og øget aktivitet holdes omkostningerne til administration i ro på 384 kr. pr. forsikrede. Året viste også et øget fokus på ansvarlige investeringer med faldende klimaaftryk til følge.
Pensionskunder får stor gevinst på Boozt-aktier3.2.2021 10:27:10 CET | Pressemeddelelse
Pensionsselskabet Sampension har solgt sin aktieandel i online modetøjsforretningen Boozt for næsten trekvart milliard kroner. Det kommer nu pensionskunderne til gode.
Afkast runder 10 mia. kr. i 202012.1.2021 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Sampension Liv har samlet set opnået 10,3 mia. kr. i afkast i 2020. I markedsrente har kunderne opnået op til 7,7 pct. i afkast afhængig af alder og risiko. I gennemsnitsrente udgjorde afkastet 6,5 pct.