9.000 borgere i Hirtshals får nyt lægehus
4.9.2020 09:55:07 CEST | Hjørring Kommune | Pressemeddelelse

I tirsdags (d. 1. september) kunne Per Møller (C), formand for både Bygherreudvalget og kommunens Sundheds-, Ældre- og Handicapudvalg, og Flemming Pedersen, læge i Hirtshals sætte hver deres spade i jorden på Cirkuspladsen til det nye lægehus.
Et stort flertal i Hjørring Byråd besluttede sidste år at etablere et nyt lægehus i Hirtshals. Byrådet håber, at det nye lægehus vil gøre det nemmere at tiltrække nye og måske yngre praktiserende læger til byen.
Per Møller (C), holdt tale forud for spadestikket, og han udtrykte stor glæde ved, at byggeriet nu for alvor kan begynde.
- Vi er her for at markere den dag, som vi har set frem til med glæde og en smule længsel, nemlig hvor vi kan gå i gang med byggeriet af det nye lægehus i Hirtshals. I Byrådet i Hjørring Kommune har vi set det som en meget stor og vigtig opgave at sikre, at vi har en rigtig god lægedækning i Hirtshals, så alle indbyggere her på egnen har adgang til egen læge, siger Per Møller (C).
De praktiserende læger, der skal drive lægehuset fremover, har været inddraget helt fra begyndelsen af processen. Og glæden er stor over, at byggeriet nu kan gå i gang.
- Dette første spadestik er en drøm, som er ved at blive til virkelighed. Vi håber på, at dette lægehus kan starte en ny æra for lægerne i Hirtshals. Vi tror på, at så flot og dejligt et lægehus vil tiltrække nye læger og skabe et rigtig godt miljø for vores patienter, kommende læger og personale, siger læge Flemming Pedersen.
Lægehuset er tegnet af det lokale arkitektfirma Hovaldt, som også er totalrådgiver på projektet. Det nye lægehus er finansieret af puljemidler fra Sundheds- og Ældreministeriet på 9,5 millioner kroner, og Hjørring Kommune bidrager med byggegrund og 4,5 millioner kroner.
Når det nye lægehus på 730 m2 efter planen står klar i sommeren 2021, vil det blive lægehus for 9.000 patienter fra Hirtshals og omegn.
Per Møller (C) afsluttede sin tale med at konstatere, at lægehuset kommer til at ligge i hjertet af Hirtshals, og ikke langt fra offentlig transport. Han er sikker på, at det bliver et attraktivt lægehus for både patienter, deres pårørende, og de ansatte.
Billeder

Information om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 64.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Ansvarligt budget skal ruste Hjørring Kommune til fremtiden18.9.2026 13:13:02 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Hjørring Byråd bestående af Venstre, Det Konservative Folkeparti, Danmarksdemokraterne, SF og Dansk Folkeparti har indgået budgetaftale for 2027-2030. Aftalen skal sikre, at kommunen også i de kommende år kan levere velfærd, udvikling og lokal sammenhængskraft i en tid, hvor Hjørring Kommune er i forandring.
Presseinvitation: Efter syv års arbejde åbner Hjørring Kulturskole dørene til sit nye hjem7.9.2026 11:35:09 CEST | Pressemeddelelse
Et af de største kulturbyggerier i Hjørring Kommune i nyere tid står nu færdigt. Fredag den 11. september inviterer Hjørring Kommune og Hjørring Kulturskole til officiel indvielse af den nye Hjørring Kulturskole.
Ny direktør skal stå i spidsen for Visit Nordvestkystens næste udviklingsfase3.9.2026 09:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Bestyrelsen for Visit Nordvestkysten har ansat Rasmus Friis Sørensen som ny direktør for destinationsselskabet. Han kommer fra en stilling som direktør for Destination Limfjorden og tiltræder den 1. december 2026.
For fjerde år i træk: Unge med særlige behov samles til en dag med fodbold og fællesskab21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 2. september danner Fortuna Hjørrings anlæg for fjerde år i træk rammen om Stjernestævnet, hvor elever fra specialklasser i Nordjylland mødes til en dag fyldt med fodbold, bevægelse, nye relationer og gode oplevelser.
Hjørring-skoler får løft til natur/teknologi-undervisningen18.8.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever og lærere på seks skoler i Hjørring Kommune kan se frem til bedre rammer for natur/teknologi-undervisningen. En bevilling på 1,9 mio. kr. fra Villum Fonden skal blandt andet bruges til at styrke faglokaler, indkøbe nyt udstyr og udvikle lærernes kompetencer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
