Den lille Bikube vil være en del af Sparekassen Kronjylland

Siden 1859 har Fuglebjerg i det vestlige Sjælland haft et selvstændigt lokalt pengeinstitut i Den lille Bikube, men efter grundige overvejelser indstiller bestyrelsen nu til repræsentantskabet, at de fremover bliver en del af Danmarks største garantsparekasse, Sparekassen Kronjylland.
- Det er blevet stadigt sværere at drive et lille lokalt pengeinstitut med en afdeling. De administrative byrder vokser konstant, hvilket tager tid fra det, vi egentlig gerne vil, nemlig at rådgive og hjælpe vores kunder. Derudover kan vi se, at udgifterne til nødvendig it-udvikling, uddannelse, produktudvikling og lignende er steget og fortsat stiger betydeligt. Derfor er tiden kommet til at finde en anden løsning, hvor vi som en del af en større sparekasse kan fokusere på kunderne. På den måde er der tale om rettidig omhu, fortæller bestyrelsesformand i Den lille Bikube, Claus Jensen, der kalder Sparekassen Kronjylland det naturlige valg.
- Vi samarbejder allerede med dem på en lang række områder, den er eksempelvis vores clearingsbank. Derudover er værdierne de samme. Som garantsparekasse og selvejende institution har Sparekassen Kronjylland fokus på langvarige relationer med sine kunder, ligesom de er aktive i de lokalsamfund, hvor de driver deres forretning. Det kan vi sagtens se os selv i, og jeg er helt sikker på, at det er den rigtige løsning for både kunderne og vores lokalområde, understreger Claus Jensen.
Som en del af aftalen mellem Den lille Bikube og Sparekassen Kronjylland bliver der etableret en fond med et betydeligt millionbeløb, der skal støtte gode initiativer og formål i Fuglebjerg og omegn.
I Sparekassen Kronjylland er de glade for den tillid, som både bestyrelsen og direktionen i Den lille Bikube har vist dem.
- Vi kender hinanden, og det har været et godt udgangspunkt for gennem en periode at drøfte både muligheder og ønsker. Vi er meget interesserede i at hjælpe, når nogle føler, at særligt det administrative fylder for meget. Derfor er vi også glade for, at vi sammen har fundet en god løsning, fortæller Sparekassen Kronjyllands administrerende direktør Klaus Skjødt.
Sparekassen Kronjylland kender da også området godt, da den i dag har en afdeling i Slagelse, ligesom den er ved at etablere en ny afdeling i Næstved. Fuglebjerg bliver Sparekassen Kronjyllands 49. afdeling, og de nuværende medarbejdere vil også fremadrettet være en del af afdelingen. Her bliver de en del af den virksomhed, der senest blev kåret til Danmarks bedste arbejdsplads af Great Place to Work. Ifølge EPSI har Sparekassen Kronjylland desuden landets mest tilfredse kunder på både privat og erhverv.
Sammenlægningen afhænger af, at repræsentantskabet i Den lille Bikube godkender aftalen på et møde 29. juni, ligesom Finanstilsynet efterfølgende skal godkende den.
Fakta:
Den lille Bikube
Etableret: 1859
Afdelinger: 1
Medarbejdere: 3
Kunder: ca. 2.000
Hovedsæde i Fuglebjerg
Sparekassen Kronjylland
Etableret: 1829
Afdelinger: 48
Medarbejdere: Ca. 700
Kunder: Ca. 165.000
Hovedsæde i Randers
Danmarks største sparekasse og 8. største pengeinstitut
Nøgleord
Kontakter
Den lille Bikube – bestyrelsesformand Claus Jensen på 6078 7358
Sparekassen Kronjylland – adm. direktør Klaus Skjødt via 8912 2413
Billeder

Information om Sparekassen Kronjylland
Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Millionpulje vil bringe naturen tættere på dig og dit lokalsamfund1.5.2025 07:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland har åbnet for indstilling af gode initiativer, der kan bruge et økonomisk tilskud - denne gang med naturen i fokus.
Skal konfirmanden have penge i gave? Så vær opmærksom på dette23.4.2025 11:04:17 CEST | Pressemeddelelse
Skal du til konfirmation i foråret, og har du planer om at give konfirmanden penge? Så er der en række ting, du skal være opmærksom på. Sådan lyder opfordringen fra Sparekassen Kronjylland.
Sparekassen Kronjylland åbner afdeling i Helsingør4.4.2025 08:47:43 CEST | Pressemeddelelse
Lokal profil skal stå i spidsen
Sparekassen uddeler 265.000 kroner til projekter, der giver tro på fremtiden2.4.2025 09:29:03 CEST | Pressemeddelelse
En stor køkkenhave, støtte til hjemløse og digitale fællesskaber for unge. En række meget forskellige projekter har netop modtaget i alt 265.000 kr. fra Sparekassen Kronjyllands Garant-millionen. Sparekassen har fået mere end 100 indstillinger og udvalgt fem modtagere, der tackler tidens store udfordringer med konkrete løsninger. - Vi har haft fokus på projekter, som giver tro på fremtiden, og som gør en forskel også på lang sigt, siger Marlene Bay Møller, områdedirektør for HR & Kommunikation i Sparekassen Kronjylland. Små handlinger – stor forskel Sparekassen uddeler hvert år én million kroner gennem Garant-millionen, fordelt på tre runder med skiftende temaer. Denne gang var temaet ’Tro på fremtiden’. Her har Sparekassen Kronjylland været på udkig efter projekter, der gør en forskel i en tid, hvor mange føler, at fremtiden ser usikker ud. - Vi vil vise, at selvom ingen kan redde verden alene, så kan vi alle gøre en forskel, der hvor vi er. Det er lige det, som de her fem modtagere g
Jan Ulsø Madsen nyt bestyrelsesmedlem i Sparekassen Kronjylland27.3.2025 08:19:25 CET | Pressemeddelelse
Tidligere adm. bankdirektør i Vestjysk Bank, Jan Ulsø Madsen, er netop blevet valgt til bestyrelsen i Sparekassen Kronjylland. Han kommer med en meget solid erfaring fra den finansielle sektor. Senest som adm. bankdirektør i Vestjysk Bank, hvorfra han efter eget ønske fratrådte sidste sommer. Tidligere har Jan Ulsø Madsen blandt andet været landedirektør i BankNordik, og inden da var han regionsdirektør i Danske Bank, hvortil han kom fra BG Bank, da de fusionerede. Det er således et særdeles erfarent og kompetent bestyrelsesmedlem, der nu bliver tilføjet til garantsparekassen med hovedsæde i Randers og afdelinger i hele Danmark. Jan Ulsø Madsen kender til alle dele af bankdriften og glæder sig nu til at bidrage til Sparekassen Kronjyllands fortsatte vækst. Udover bestyrelsesposten i Sparekassen Kronjylland er Jan Ulsø Madsen aktiv på en række områder blandt andet som formand i håndboldklubben KIF Kolding Elite A/S, der har til huse i hans hjemby, Kolding. Repræsentantskabet i Sparekass
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum