Bæredygtig livsstil i et kæmpe superkoncentrat i Aalborg

Med Corona-krisen fik verdens klima pludselig noget af en pause, hvad angår udledningen af CO2. Bil- og flytrafikken skalerede kraftigt ned, og fabrikker og arbejdspladser måtte lukke i mange lande verden over. Noget, der kunne måles en direkte positiv effekt af, hvad angår CO2-udledningen. Dermed fik endnu flere mennesker også øjnene op for, at det giver rigtig god mening af tænke på klimaet og på en bæredygtig livsstil.
Både produkter og
viden på programmet
På messen BÆREDYGTIG livsstil samler AKKC viden og en lang række udstillere med løsninger, budskaber og produkter indenfor både miljømæssig, social og økonomisk bæredygtighed. Der vil blandt andet blive præsenteret økologiske fødevarer, produkter til personlig hygiejne og rengøring, møbler og andre genbrugsprodukter til hjemmet, eksempler på cirkulær økonomi, hvor affald og restprodukter genanvendes, reduktion af affald, energibesparelser, alternative varmekilder, tiltag som fokuserer på vores helbred og livskvalitet, løsninger til at få styr på regnvandet med mere.
- Når vi lancerer den nye messe, sker det blandt andet fordi, at vi som Danmarks første og eneste internationalt certificerede bæredygtige eventsted helt naturligt forsøger at tænke bæredygtighed ind i så mange aspekter som overhovedet muligt. Men det kan måske nogle gange godt være svært at overskue, hvordan man som forbruger kan gøre en forskel for klimaet og blive mere bæredygtig i sit hjem og i sin hverdag. Det er dét, den nye messe kan give inspiration til og viden omkring, forklarer Nicolaj Holm, direktør i Aalborg Kongres & Kultur Center.
Med som sparringspartner på gennemførelsen af messen er Center for Grøn Omstilling, der netop arbejder for at gøre det nemmere at være grøn og bæredygtig i Aalborg. Det forventes, at BÆREDYGTIG livsstil bliver en årlig tilbagevendende begivenhed og vil indgå i den populære Aalborg Bæredygtighedsfestival.
Allerede før Corona-krisen, havde Aalborg Kongres & Kultur Center taget fat på arbejdet med en messe med fokus på bæredygtighed. Og nu, hvor de samme regler om antal personer per kvadratmeter, som kendes fra storcentre og restauranter, også gælder for messer, er det bæredygtige hus endelig klar til at lancere BÆREDYGTIG livsstil, som finder sted lørdag 31. oktober og søndag 1. november 2020.
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Video
Nøgleord
Kontakter
Else Herfort, Messe- og udstillingschef, på tlf. +45 9935 5518.
Nicolaj HolmDirektør
Tlf:6095 8935nh@akkc.dkBilleder
Vedhæftede filer
Links
Information om Aalborg Kongres & Kultur Center
Med flere end en halv million gæster årligt til Musik & Teater, Messer & Udstillinger og Møder & Kongresser er Aalborg Kongres & Kultur Center et af Skandinaviens største og mest fleksible kongres- og kulturcentre.
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Kongres & Kultur Center
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Kongres & Kultur Center
Ekstra mange besøgende lagde vejen forbi årets DanFish-messe9.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste tre dage har det strømmet til med gæster fra hele 49 forskellige lande til DanFish International i Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC). Mens AKKC melder om en fremgang i besøgstallet, fremhæver udstillere og gæster også stadig messen som værende ”the place to be” i branchen.
Nordjyske borgmestre sætter strøm til debatten om Danmarks energifremtid3.10.2025 09:56:48 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan sikrer vi, at Danmark får et energisystem, der både er grønt, selvforsynende og sikkert? Det store spørgsmål bliver sat til debat, når klimakonferencen NET ZERO pathways 2025 løber af stablen den 21. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC).
DanFish International 2025 udvider det maritime fokus med ny konference23.9.2025 13:52:02 CEST | Pressemeddelelse
Om få uger åbner Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) dørene til én af verdens førende fiskerimesser. Men udover fiskeriet sætter messen også fokus på den bredere maritime industri – blandt andet med Danske Maritime, der i år står bag endagskonferencen ’Fremtidens fremdrivning og grønne omstilling’ under DanFish.
Grønland får særligt område på DanFish International5.9.2025 09:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Når verdens fiskeribranche samles til DanFish International 2025 i Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC), kan udstillere og besøgende glæde sig til en oplevelse ud over det sædvanlige: En eksklusiv grønlandske pavillon, der kombinerer historie, kultur, smagsoplevelser, bæredygtighed og teknologi – og giver et autentisk indblik i livet og fiskeriet i Grønland.
DanFish sætter kurs mod de grønne ambitioner19.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når DanFish International for 29. gang samler fiskeribranchen og den maritime industri fra hele verden i Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) 7.-9. oktober 2025, er der ikke kun fokus på bæredygtighed blandt udstillerne, men også i selve afviklingen af messen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


