Forældre skal fortsat betale for dagtilbud og sfo i Ishøj
En del forældre har valgt ikke at benytte sig af deres dagtilbudsplads efter, at Ishøj Kommunes daginstitutioner og dagpleje genåbnede fra 15. april 2020. På byrådsmødet den 5. maj 2020 besluttede Ishøj Byråd, at forældrene fortsat skal betale for deres plads i dagtilbud, selvom de holder deres barn hjemme.
”Vi er heldigvis i den lykkelige situation, at vi kan tilbyde pasning til børn i dagtilbud i samme omfang som før coronakrisen. Nogle forældre har valgt at meldte deres barn ud eller ikke at gøre brug af deres dagtilbudsplads lige nu. Selvom det betyder, at vi ikke har lige så mange børn i vores dagtilbud som før coronakrisen, så har vi fortsat brug for de samme personaleressourcer for at kunne leve op til Sundhedsstyrelsens retningslinjer,” siger Ishøjs borgmester Ole Bjørstorp.
Forældre, der holder deres børn hjemme, behøver dog ikke bekymre sig om at miste deres dagtilbudsplads.
”Vi har valgt at dispensere fra de nuværende regler, hvor forældre kan miste dagtilbudspladsen, hvis den ikke er brugt i seks uger. Så længe der er en coronavirus-epidemi i Danmark, vil forældre ikke miste deres plads, selvom de holder deres barn hjemme,” siger Ishøjs borgmester.
Forældre skal også fortsat betale for sfo
For de forældre, som har børn fra 0.-5. klasse i sfo, gælder det ligesom med dagtilbud, at de skal betale for pladsen, uanset om barnet er i sfo eller er derhjemme.
For de forældre, som har et barn i 6. klasse tilmeldt sfo, har byrådet besluttet, at de ikke skal betale for perioden 15. april 2020 til sfo’erne genåbner for 6. klasseelever.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøj Kommune bliver gældfri29.4.2025 08:48:19 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har besluttet at skille sig af med kommunens gæld og indfrier nu lån for 115 millioner kroner. ”Vi vil være en økonomisk robust kommune, der kan stå på egne ben,” siger borgmester Merete Amdisen
Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver4.4.2025 11:53:57 CEST | Pressemeddelelse
Jurist Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver i Ishøj Kommune. Hun har varetaget funktionen som vikar siden oktober sidste år, men er nu efter en ansøgningsrunde blevet fastansat
Ishøj Kommune i mål med energibesparelse syv år før tid18.3.2025 14:48:04 CET | Pressemeddelelse
Et politisk fastsat mål om at spare 15 procent på energiforbruget frem mod 2030 blev allerede indfriet i 2023. Derfor har Ishøj Kommunes Klima- og Miljøudvalg nu besluttet at hæve målsætningen til 20 procent
Ny lokalaftale styrker pædagogernes arbejdsvilkår og faglighed i Ishøj Kommune14.3.2025 11:31:49 CET | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og BUPL Storkøbenhavn har indgået en ny lokalaftale, der styrker pædagogernes arbejdsvilkår og faglighed. Bl.a. med øget forberedelsestid, en mentorordning for nye medarbejdere og en målrettet indsats for kompetenceudvikling
Ishøj-familie med i DR1-program28.2.2025 12:58:19 CET | Pressemeddelelse
Jesper og Regitze fra Ishøj deler deres klimavenlige hverdag i ’Jorden Kalder’ den 12. marts
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum