Find Astma-Allergi Danmarks nye pollenguide i dit lokale venteværelse

Høfeber kan opstå i alle aldre, og i Danmark forekommer høfeber hos mere end 20 procent af befolkningen. Høfeber og pollenallergi vækker ofte mange spørgsmål og tvivl hos den ramte. Som et led i en kampagneindsats for at gøre livet nemmere for danske pollenallergikere, udsender Astma-Allergi Danmark derfor en ny pollenguide, ”Værd at vide om pollen og høfeber”, til en lang række danske hospitalsafdelinger og privatpraktiserende speciallæger.
Guiden kommer med en opfordring til at fortælle om Astma-Allergi Danmarks Rådgivning, som er klar til at vejlede og støtte danske pollenallergikere.
Viden gør livet med pollenallergi nemmere
Guiden ”Værd at vide om pollen og høfeber” indeholder information om alle de pollentyper Astma-Allergi Danmark fanger i vores pollenfælder. Den informerer om services, hvor man kan følge med i pollentallene, og den sætter fokus på sammenhængen mellem høfeber og astma, behandling og krydsreaktioner.
Mange ved ikke, at mange forskellige typer pollen kan give symptomer og at det er muligt at få viden om sæsonen for disse pollen via Astma-Allergi Danmarks services. Når man kender pollenniveauerne og sæsonens forløb, bliver det lettere at tage forholdsregler og opnå optimal behandling.
Desværre er mange heller ikke opmærksomme på, at man er i risiko for at udvikle astma, når man har høfeber og ikke er velbehandlet. Høfeber og astma er sygdomme, som skal tages alvorligt.
Sidst, men ikke mindst, er det også vigtigt at kende til muligheden for at reagere på andre pollen end dem man normalvis testes for. Nogle pollentyper ligner hinanden så meget, at kroppen ikke kan kende forskel. Dermed kan de forlænge sæsonen og varigheden af de allergiske symptomer på grund af det, der kaldes for krydsreaktioner. Der findes også krydsreaktioner mellem pollen og en del fødevarer – for eksempel kan mennesker med græsallergi også få symptomer fra øjne, næse og mund, når de spiser tomat, og har man birkepollenallergi, kan det være, at man reagerer på at spise æbler.
– Med den nye guide ønsker vi at medvirke til, at høfeberramte får den viden, de skal bruge til at mestre sygdommen i hverdagen og have færrest mulige symptomer forårsaget af pollen – og dermed undgå forværring af sygdom og forringet livskvalitet, fortæller Anne Holm Hansen, vicedirektør i Astma-Allergi Danmark.
Høfeber skal ikke forhindre fysisk aktivitet
Astma-Allergi Danmarks Rådgivning møder medlemmer, som er i tvivl om, om de kan være fysisk aktive, når de har høfeber og astma. Det er de færreste, der slet ikke kan – for de fleste kan det meste, når de er velbehandlet. Derfor sætter vi fokus på, at det også er muligt at være fysisk aktiv, selvom man har høfeber og astma med Team Astma-Allergi Danmark, som alle kan blive en del af i denne forårskampagne.
På teamet deler vi gode råd om at være fysisk aktiv med hinanden, og man kan oprette sin egen indsamling til fordel for foreningens arbejde via Betternow.
Astma-Allergi Danmark råder alle, der føler sig begrænset i pollensæsonen, til at søge egen læge, finde information i lokalområdet eller ringe til patientforeningens telefonrådgivning på telefon 43 43 42 99. Rådgivningen har åbent mandag til fredag fra kl. 9-14 samt onsdag 16-18.
Astma-Allergi Danmark fortsætter indsatsen for et bedre liv med pollenallergi
I løbet af de næste par uger fortsætter Astma-Allergi Danmark kampagnen med en særlig indsats for at oplyse om, hvordan livet kan blive nemmere for de danske pollenallergikere. Det sker med udsendelsen af guides til hospitalsafdelinger og speciallæger og ved at informere om muligheden for at få rådgivning hos Astma-Allergi Danmark.
Find den nye pollenguide, læs mere om astma og høfeber, og få gode råd til fysisk aktivitet med astma og høfeber her: https://team.astma-allergi.dk/
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt Anne Holm Hansen, vicedirektør i Astma-Allergi Danmark, tlf. 20 82 25 76
Billeder

Links
Information om Astma-Allergi Danmark
Astma-Allergi Danmark er en landsdækkende patientforening, som arbejder for, at alle der er berørt af allergi, høfeber, astma og eksem får en bedre hverdag.
Følg pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Få et allergivenligt hjem19.5.2025 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
1 million danskere udvikler hudallerallergi overfor produkter, der ofte findes i hjemmet – men vidste du, at hudallergiallergi kan forebygges? Ny digital tjeneste fra Astma-Allergi Danmark hjælper dig og din familie til en hverdag med færre allergifremkaldende stoffer.
Nu starter græspollen-sæsonen15.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Græspollenniveauet i Danmark er nu så højt, at Astma-Allergi Danmark skyder sæsonen for landets største pollenplage i gang. Sæsonen er blevet længere og mere intens, og det kalder på klare retningslinjer for vedligehold af allergifremkaldende beplantning i kommunernes by- og boligområder.
78 procent af landets pollenallergikere er mere trætte i pollensæsonen30.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en ny spørgeundersøgelse, lavet af Astma-Allergi Danmark, fremgår det, at 78 procent af de adspurgte danskere med allergi er mere trætte i pollensæsonen. For mange medfører den udtalte træthed både koncentrationsbesvær og lavere produktivitet.
Nu er sæsonen for birkepollen i gang7.4.2025 08:03:47 CEST | Pressemeddelelse
Nu begynder en af årets værste pollenplager: birkepollensæsonen. Sæsonen starter tidligere og er blevet mere intens med årene. Den kommende tids vejr bliver afgørende for, hvor slem sæsonen bliver for landets 500.000 danskere med birkepollenallergi.
Nu er pollensæsonen for elm i gang20.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det lune vejr sætter skub i blomstringen af elmetræers blomster, og derfor skyder Astma-Allergi Danmark pollensæsonen for elm i gang og udsender fra i dag Dagens Pollental og Dagens Pollenvarsling for elm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum