S VIL ÆNDRE EJENDOMSSKATTER – VIGTIGT MED LANGSIGTEDE OG BREDT FUNDEREDE REGLER
EjendomDanmark er parate til at bidrage med ekspertviden om ejendomsbranchens forhold, hvis Socialdemokratiet vinder valget og ændrer reglerne for udskydelse af ejendomsskatter på erhvervsejendomme.
Hvordan løsningen bliver på det ekstremt komplicerede område, skal eksperter og organisationer være med til at finde ud af, lød budskabet fra S mandag.
“Vi deltager gerne på vegne af branchen. Det er ekstremt vigtigt at sikre, at der fortsat investeres i ejendomme, så ejendomsmassen løbende moderniseres og kan efterkomme efterspørgslen – og dermed være med til at sikre vækst i samfundet,” siger Jannick Nytoft, adm. direktør i EjendomDanmark.
“Nye uigennemtænkte regler kan i værste fald betyde tab af arbejdspladser, investeringer og produktivitet. Vi skal have troværdige og langsigtede skatteregler, der skaber tryghed for både investorer og lejere”, siger han.
Socialdemokratiets forslag blev præsenteret tidligere i dag på et pressemøde, hvor formand Mette Frederiksen fremlagde ti mål for en eventuel ny regering.
Information om EjendomDanmark
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Huslejenævn: Flertal i Folketinget ønsker opgør med utidige regler om strafgebyr22.5.2025 10:35:52 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Folketinget har anerkendt, at der er brug for et genbesøg af den uhensigtsmæssige praksis, hvor et strafgebyr fra huslejenævnene stadig skal betales, selvom beslutningen omgøres i retten. EjendomDanmark har arbejdet intenst med emnet og ser frem til, at det nu skal indgå i kommende forhandlinger.
Erfaren brancheprofil skal sikre EjendomDanmarks stærke juridiske fundament2.5.2025 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark har ansat Simone Ørum Holmbo som ny leder af det juridiske område i brancheorganisationen. Hun tiltræder den 1. juni.
Fremtidens forandringer i fokus: Ejendomsbranchen sætter fælles kurs mod Folkemødet 202528.4.2025 12:08:31 CEST | Pressemeddelelse
22 aktører fra ejendomsbranchen går sammen om at sætte fremtidens forandringer på dagsordenen til Folkemødet 2025 under initiativet Ejendomsbranchen på Vandkantsscenen.
Mød EjendomDanmarks nye bestyrelse24.4.2025 14:36:10 CEST | Pressemeddelelse
På årets generalforsamling har EjendomDanmarks medlemmer netop valgt nye medlemmer til hovedbestyrelsen. Den består fortsat af en kombination af erfarne og nye kræfter, der tilsammen afspejler branchens bredde og stærke faglighed.
Ny kampagne sætter fokus på ejendomsbranchens bidrag og værdi23.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark lancerer nu en ny kampagne, der af flere rul i 2025 vil sætte fokus på den store værdi, som ejendomsbranchen skaber for samfundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum