Furesø genåbner sine genbrugspadser for borgere i morgen tirsdag den 31. marts
30.3.2020 16:26:09 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Vær godt forberedt: Sortér dit affald hjemmefra. Bliv i bilen, til du er ud for den rette container. Følg anvisningerne, så der kun er et begrænset antal borgere på genbrugspladsen ad gangen. Medbring selv handsker og egen kost, greb eller rive, hvis du har brug for det. Hold god afstand til hinanden. Nys i ærmet eller et tørklæde. Følg anvisningerne fra medarbejderne. Og vent så i øvrigt gerne en dag eller to ekstra med at trille afsted, for der bliver brug for stor tålmodighed fra alle, hvis åbningen skal ske nogenlunde gnidningsfrit.
Åbningstiden på genbrugsstationerne i Farum og Værløse vil de kommende dage blive udvidet, så de begge har åbent fra kl. 10-19.
Tiltagene sker for at reducere køer og give mulighed for at komme af med affaldet uden for travle perioder som weekender og eftermiddage.
Åbningen af genbrugspladserne kræver lidt flere regler, og at alle viser hensyn for at mindske risikoen for spredning af coronavirus. Derfor vil der maksimalt være tilladelse til 10 biler på Værløse Genbrugsstation, og 15 biler på Farum Genbrugsstation ad gangen. Medarbejdere fra kommunen vil sikre, at dette sker. Tag godt imod dem. For at afvikle kø, vil der som noget nyt ikke kunne køres til højre ad Gammelgårdsvej ved genbrugsstationen i Farum.
"Jeg er rigtig glad for, at borgerne nu igen kan komme af med deres haveaffald og storskrald. Mange har henvendt sig til os, fordi de har haveaffald liggende, og fordi storskrald fra oprydninger og flytninger hober sig op. Men det er samtidig afgørende, at vi åbner genbrugspladserne på en måde, så vi begrænser smitterisikoen. Derfor vil der kun være adgang til genbrugspladserne for et begrænset antal borgere ad gangen. Det kræver tålmodighed, og at vi tager hensyn til hinanden, siger Ole Bondo Christensen (A), borgmester i Furesø Kommune.
Han fortæller, at medarbejderme har skabt bedre plads på Værløse genbrugsstation, så haveaffald skal afleveres lidt længere væk end de andre fraktioner. På begge pladser skal farligt affald afleveres udendørs, og så kan borgerne forvente at blive lukket ind i hold tilpasset pladsernes størrelse. Kompost vil kunne hentes senere på foråret, og Spejdernes Genbrug er fortsat lukket. Alt sammen for at sikre, at borgerne opholder sig kortest mulig tid og undgå, at personalet skal i kontakt med affaldet.
"Vi vil følge brugen af genbrugsstationerne nøje og se på, om der er brug for at justere adangen hen ad vejen. Nye informationer vil løbende blive lagt ud på kommunens hjemmeside. Samtidig er det vigtigt, at vi alle følger de almindelige råd for at undgå smitte", siger Ole Bondo Christensen.
Som et godt alternativ til at bruge genbrugsstationerne, kan du tilmelde dig afhentning af haveaffald mod et årligt gebyr, hvorefter det vil blive hentet hver 14. dag fra 1. april. Du kan også bruge storskraldsordningen, der ikke omfatter haveaffald. Den er omfattet af dit affaldsgebyr og koster derfor ikke yderligere. Se mere om begge dele på https://www.furesoe.dk/borger/affald-og-genbrug/sortering-i-hjemmet
For at undgå smittespredning i forbindelse med besøget på genbrugsstationen, skal du overholde følgende anbefalinger:
- Følg anvisninger på skilte og fra personale.
- Hold god afstand til andre (både personale og andre kunder)
- Bliv i bilen, til det er din tur til at læsse af, og gå kun hen til containeren en person ad gangen.
- Brug handsker eller brug medbragt håndsprit både før og efter besøget. Der er ikke adgang til håndvask og håndsprit på pladsen.
- Sorter dit affald hjemmefra, og gør opholdet så kort som muligt.
- Medbring selv handsker, skovl og kost.
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen, borgmester i Furesø Kommune, tlf. 7216 5200
Claus Torp, by- og kulturdirektør i Furesø Kommune, tlf. 7216 5858
Ellen Hvidt Thelle, chef for center for by og miljø, tlf. 72165780
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Folkeoplysningsudvalget i Furesø klar med ny formand og næstformand10.4.2026 10:55:27 CEST | Pressemeddelelse
I marts blev et nyt Folkeoplysningsvalg valgt ind i Furesø. Torsdag den 9. april blev udvalgets formelle arbejde skudt i gang ved årets første møde.
Støtte til frivillige og foreninger i Furesø9.4.2026 09:16:28 CEST | Pressemeddelelse
Designworkshops og trygge fællesskaber for unge fra Furesøgård, Sankt Hans-aktiviteter ved Farum Sø, oplevelsesklubber for udsatte børn i Furesø, Bydelsmødre og musikudstyr til Lillevangs haver. Alle disse initiativer har fået økonomisk støtte gennem puljer fra Furesø Kommune, der skal understøtte frivillige indsatser.
Furesø når ikke klimamål i 2030 – klimaplan opdateres30.3.2026 10:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune nedbringer CO₂-udslippet år for år. Men udfordringer med især udrulning af fjernvarme og en længere tidshorisont på en række infrastrukturprojekter betyder, at Furesø Kommune ikke når sit mål om at være CO₂-neutrale i 2030.
Nyt integrationsråd klar i Furesø27.3.2026 12:34:45 CET | Pressemeddelelse
Valget til Furesø Integrationsråd er nu overstået. Den 25. marts 2026 udpegede byrådet otte medlemmer af rådet samt en stedfortræder. De skal sammen med tre byrådsmedlemmer arbejde for at fremme etnisk ligestilling og rådgive byrådet om den lokale integrationsindsats.
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
