Erhvervslivet tripper for at få kandidater fra Data Science

Analytiske evner, kendskab til big data og teknisk snilde. Kombinationen af disse tre kompetencer er efterspurgt i et væld af forskellige virksomheder. Det gælder også hos Ordbogen A/S i Odense, hvor man blandt andet har specialiseret sig i at levere effektive og lettilgængelige ordbøger online.
– Vi ved at vores produkter nødvendigvis må gøres mere intelligente hele tiden, siger Jeppe Kjeldsen, der er COO i Ordbogen A/S.
Ud over ordbogen.com har virksomheden også udviklet læringsplatformen grammatip.com og skriveassistenten writeassistant.com, der tilsammen har genereret enorme mængder data.
Derfor vurderer Jeppe Kjeldsen også, at de med den rette anvendelse af deres data, kan fortsætte deres konstante udviklingen af produktlinjen.
– Vi tror, at kandidater i Data Science kan være den helt rigtige løsning for os. Dels fordi de som udgangspunkt forstår og kan anvende data, og dels fordi de kan have kombineret kandidatuddannelsen med en bachelor i et andet felt, som også passer ind i vores forretningsområde, forklarer Jeppe Kjeldsen.
Det billede genkender Peter Schneider-Kamp, der er leder af kandidatuddannelsen i netop Data Science på Syddansk Universitet, SDU.
– Vi kan mærke, at der er virksomheder, som næsten ikke kan vente på vores første færdige kandidater, siger han.
Et helt nyt område
– Desværre har vi ingen færdige kandidater før end sommeren 2021, fordi uddannelsen stadig er næsten helt ny, siger Peter Schneider-Kamp.
I 2019 begyndte de første studerende på kandidatuddannelsen i Data Science på SDU.
Uddannelsen er sammensat således, at alle bachelorer og professionsbachelorer kan søge ind på uddannelsen, netop fordi kandidater med kendskab til analyse og anvendelse af big data er efterspurgt på tværs af brancher og sektorer.
– Det gælder banker, konsulentfirmaer, startups, revisionshuse, produktionsvirksomheder og offentlige arbejdspladser. Vi oplever stor efterspørgsel på vores kommende kandidater fra stort set alle fronter, siger Peter Schneider-Kamp.
Udbuddet kan ikke følge med efterspørgslen
Få uger inden ansøgningsfristen for optagelse på landets kandidatuddannelser annoncerede IT Universitetet i København, at de af økonomiske årsager var nødsaget til at aflyse oprettelsen af en kandidatuddannelse i Data Science, som ellers var planlagt til at åbne i 2020.
– Det er brandærgerligt for de uddannelsessøgende og for IT Universitetet i København, for det er i hele landet, man får brug for arbejdskraft med kvalifikationer inden for området, siger Peter Schneider-Kamp fra SDU.
Og de uddannelsessøgende har også fået øjnene op for mulighederne inden for faget.
Det mener studievejleder Rune Wulff Christensen fra SDU, hvor man har fået ansøgninger fra betydeligt flere personer, end der er pladser til.
– Vi har endnu ikke behandlet ansøgningerne, men det tyder på, at holdet bliver mere end fyldt, siger han.
– Faktisk har vi en forventning om, at vi bliver nødt til at udvide holdet i fremtiden, tilføjer Peter Schneider-Kamp.
Fakta om Data Science-uddannelserne
- Data Science kan læses på kandidatniveau på SDU.
- På bachelorniveau udbydes uddannelsen på IT Universitetet i København eller under navnet Datavidenskab på henholdsvis Aalborg Universitet og Aarhus Universitet.
- Læs mere om kandidatuddannelsen i Data Science på www.sdu.dk/datascience.
Kontakter
Professor Peter Schneider-Kamp
petersk@imada.sdu.dk, +45 26 50 97 55
Kommunikations- og presseansvarlig Mikkel Linnemann Johansson
miklj@sdu.dk, +45 93 50 75 54
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Udsatte patienter har flere brud i kontakten med almen praksis1.8.2025 08:07:25 CEST | Pressemeddelelse
Ny landsdækkende undersøgelse fra SDU viser, at patienter med lav socioøkonomisk status, kronisk sygdom og bopæl i Region Hovedstaden og Region Sjælland oftere har skift af praktiserende læge – det kan få konsekvenser for både behandling, lighed i sundhed og samfundsøkonomi.
4.415 ansøgere har fået tilbudt en studieplads på SDU28.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 28. juli har 4.415 ansøgere fået tilbudt en studieplads på Syddansk Universitet. Højere adgangskrav betyder, at SDU tilbyder 229 færre pladser end i 2024.
Medicin mod forhøjet kolesterol kan i fremtiden redde endnu flere liv10.7.2025 08:41:07 CEST | Pressemeddelelse
Tre til fire procent af danske mænd over 65 år rammes af udposninger på legemspulsåren – en potentielt dødelig sygdom. Forskning fra SDU og OUH viser, at forebyggende behandling kan bremse udviklingen. Det kræver screening, som allerede benyttes i andre lande.
Stærk interesse for SDU’s uddannelser5.7.2025 18:27:25 CEST | Pressemeddelelse
Selvom der er nye adgangskrav, oplever SDU en samlet stigning i søgningen. Universitetets uddannelser nyder stor interesse fra danske og internationale ansøgere, og nye udbud som psykologi i Esbjerg tiltrækker rekordmange ansøgere.
Mette Juel Rothmann udnævnt til professor i diabetesomsorg og brugerinvolvering2.7.2025 11:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Et professorat med fokus på livet med diabetes: Styrket forskning i psykosociale aspekter af diabetes skal bane vejen for nye patientnære løsninger og bedre egenomsorg
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum