KGL Xtra – Det Kongelige Teater flytter hjem i stuen i coronaens tid
13.3.2020 17:00:00 CET | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse

Det Kongelige Teaters medarbejdere har som mange andre fået besked på at arbejde hjemmefra de næste uger. Derfor kan vi ikke spille forestillinger, som vi plejer.
Men vi vil gerne fortsætte med at bidrage til at inspirere, underholde og bevæge danskerne, hvis vi overhovedet kan.
”Vi tror på, at kunsten kan have en rolle at spille for mennesker, når alting er anderledes, end det plejer at være. Vores medarbejdere har lyst til at bidrage, hvor de kan, og når de ikke kan gøre det, som vi plejer, så prøver vi at gøre noget andet. Derfor lancerer Det Kongelige Teater i dag KGL Xtra – et nyt gratis univers på Det Kongelige Teaters hjemmeside, hvor teatrets kunstnere vil vise, hvad de laver, mens de ikke kan komme på scenen. Det er helt nyt land for os, så vi håber på, at publikum har lyst til at tage på en opdagelsesrejse sammen med os, og så får vi at se, hvad det kan,” udtaler Kasper Holten, teaterchef på Det Kongelige Teater.
Det Kongelige Teater inviterer også Danmarks befolkning til at henvende sig til teatret på det nye site med forslag og idéer, hvis der er noget, man gerne vil se i denne usædvanlige tid, hvor der mere end nogensinde er brug for den ro, refleksion og inspiration, kunsten kan give. Det kan være alt fra musik, historier, arbejdsdemonstrationer til sange eller danse, som man kan synge med på og bevæge sig til derhjemme – alene eller samme med familien.
Hvis man har en idé til noget, man gerne vil have demonstreret eller fortalt, kan man sende en mail til xtra@kglteater.dk
Som det første tilbyder KGL Xtra en dugfrisk lydoptagelse, som Danmarks Radio nåede at lave af Monterverdis opera Orfeus tirsdag d. 10. marts – den sidste opførelse af Orfeus, før teatret måtte lukke ned for en tid.
Orfeus rummer noget af historiens smukkeste og mest hjerteskærende musik, og den handler om, hvordan kunsten og håbet kæmper med fortvivlelsen og døden.
Det Kongelige Teater håber, at mange vil tage imod dette tilbud og finde glæde, ro og inspiration i Monteverdis musik, som teatrets kunstnere, orkestret Concerto Copenhagen, Danmarks Radio, Dansk Skuespillerforbund og Dansk Musikerforbund har indgået en aftale om, at vi kan give danskerne gratis adgang til.
”Da Det Kongelige Teater i disse tider ikke kan møde publikum i vores huse, som vi plejer, vil vi med KGL Xtra i endnu højere grad gøre brug af de digitale redskaber til at underholde, informere og interagere med alle i Danmark, så alle kan få adgang til scenekunsten hjemme i stuerne i denne usædvanlige tid,” udtaler Magnus Restofte, kommunikationsdirektør på Det Kongelige Teater.
Se KGL Xtra HER
Nøgleord
Kontakter
Magnus RestofteKommunikationsdirektør
Tlf:+45 31 70 10 10mres@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Kirsten Olesen-portræt af Peter Martensen overdraget til Det Kongelige Teater31.3.2026 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Peter Martensens portræt af Kirsten Olesen er blevet afsløret på Gamle Scene, og bliver en del af Det Kongelige Teaters permanente kunstsamling.
Det Kongelige Teater opnår det bedste billetsalg i teatrets historie27.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Publikum strømmer som aldrig før til Det Kongelige Teaters forestillinger. 545.243 tilskuere til teatrets egne forestillinger på egne scener, og samtidig er det lykkedes at øge antallet af turnéaktiviteter i hele landet.
Invitation til Snedronningen-pressemøde på Moesgaard26.3.2026 10:23:52 CET | Pressemeddelelse
Det Kongelige Teater og Moesgaard inviterer til pressemøde om udendørsforestillingen Snedronningen torsdag den 23. april kl. 11-12:30 på scenen ved Moesgaard.
New Rosenkavalier at the Royal Danish Opera24.3.2026 10:50:26 CET | Press release
The Royal Danish Opera’s Artistic Director, Elisabeth Linton, and Principal Conductor Marie Jacquot join forces to lead a new production of Richard Strauss’ opera Der Rosenkavalier.
'Dansen med Regitze' bliver til teater for første gang23.3.2026 10:19:17 CET | Pressemeddelelse
Maria Rossing og Nicolaj Kopernikus spiller ægteparret Regitze og Karl Aage i en intim forestilling om sorg og kærlighed. Martha Christensens roman Dansen med Regitze bliver for første gang iscenesat af Det Kongelige Teaters husinstruktør Anna Balslev på den intime scene Mellemgulvet i Skuespilhuset med urpremiere 11. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

