Danske Spil kom godt i gang på det liberaliserede marked

Danske Spils resultat i første halvår 2012 blev i følge halvårsrapporten 837 mio. kr. mod 629 mio. kr. i den tilsvarende periode i 2011, svarende til en fremgang på 208 mio. kr. eller 33 %. Resultatet er baseret på den såkaldte BSI-omsætning (bruttospilleindtægt = omsætning minus præmier), der blev 1.978 mio. kr., hvilket er 292 mio. kr. mere end i samme periode sidste år.
- Den betydelige fremgang i vores resultat er et udtryk for, at Danske Spil er kommet rigtigt godt i gang på det nye spillemarked, der blev en realitet fra 1. januar i år, siger Danske Spils administrerende direktør, H.C. Madsen.
Det gode resultat er således påvirket positivt af nye produktlanceringer som Poker og Casino, der kan markedsføres af Danske Spil i kraft af den nye lovgivning.
Det nye spil Eurojackpot kombineret med et gunstigt superpuljeforløb i OnsdagsLotto i starten af året samt EM i fodbold er også blandt årsagerne til resultatfremgangen.
Den samlede BSI-omsætning fordeler sig med 1.374 mio. kr. i Danske Lotteri Spil og 603 mio. kr. i Danske Licens Spil.
De samlede omkostninger udgør 400 mio. kr., hvilket er 36 mio. mere end i samme periode sidste år. De øgede omkostninger skyldes først og fremmest markedsføring af de nye spil på det nye spillemarked og markedsføring af Oddset under EM i fodbold.
- Det gode resultat for halvåret betyder, at vi nu forventer at kunne levere et overskud i niveauet 1,6 - 1,7 mia. kr. baseret på en BSI-omsætning på 3,7 - 4,0 mia. kr., når hele året skal gøres op, tilføjer H.C. Madsen.
1. halvår 2012 i overblik (Sammenligningstal for sidste år i parentes)
Resultat 837 mio. kr. (629 mio. kr.)
Omsætning (=indskud) 9.197 mio.kr. (3.879 mio. kr.)
BSI (bruttospilindtægt) 1.978 mio. kr. (1.686 mio. kr.)
Omkostninger 400 mio. kr. (364 mio. kr.)
Yderligere oplysninger hos H.C. Madsen på telefon 24 22 21 00.
Nøgleord
Billeder

Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil efterlyser 3 millionærer29.12.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Er du millionær uden at vide det? Danske Spil uddelte 1. juledag millioner til 29 heldige danskere – men mangler stadig at finde 3 af vinderne.
Danske Spil fortsætter millionregn - små 10 millioner til to danskere27.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
For anden dag i træk uddelte Danske Spil i går mange millioner til heldige danskere. 1. juledag blev 29 danskere millionærer på Lotto, og 2. juledag vandt to danskere næsten ti millioner kroner på Eurojackpot.
Her landede alle Det Store Jule Lottos millioner: 29 danskere fra hele landet er nu julemillionærer26.12.2025 08:58:07 CET | Pressemeddelelse
Ikke færre end 29 danskere fik sig torsdag aften en forsinket julegave fra Danske Spil – af den slags, der IKKE skal byttes. Se her, hvor alle de heldige vindere kommer fra.
Her er hun: Årets første millionær på skrabekalenderen23.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Sydsjælland har som den første skrabet 10 juletræer på Danske Spils og Quicks røde skrabejulekalender. ”1.000.000, det er et vildt tal,” siger hun.
Får 149 millioner ind på kontoen i dag: ’Det er surrealistisk!’22.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver rigeligt råd til store julegaver i år i et lille hjem i Rudersdal Kommune. I dag udbetaler Danske Spil nemlig gevinsten på 149 millioner kroner fra Eurojackpot – lige i tide til de sidste gaveindkøb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
