Aarhus Universitet Natural Sciences

Flere studiepladser er nødvendigt, hvis vi vil imødekomme erhvervslivets IT-behov

19.11.2019 14:03:50 CET | Aarhus Universitet Natural Sciences | Pressemeddelelse

Del
I en artikel i Magisterbladet efterspørger Rektor for IT-Universitetet Martin Zachariasen flere studiepladser. Institutleder Kaj Grønbæk fra Institut for datalogi ved Aarhus Universitet er enig, men understreger at flere studiepladser ikke alene løser problemet.

Danmarks IT-virksomheder har større omsætning end nogensinde. Men de kunne klare sig endnu bedre, hvis der var flere akademikere med it-kompetencer, siger arbejdsgiverorganisation. Rektor for IT-Universitetet Martin Zachariasen er enig og efterspørger flere studiepladser.

På Institut for Datalogi, Aarhus Universitet er man også enig i at regeringen bør prioritere en kapacitetsopbygning med flere fastansatte forskere og undervisere på de Datalogiske Institutter i Danmark. ”Erhvervslivet efterspørger IT specialister med teoretiske og tekniske udviklerkompetencer. Samtidig mangler der forskere til at uddanne disse specialister, og der er et stort behov for mere forskning inden for efterspurgte datalogiske discipliner, som f.eks. Machine Learning, Blockchain og Augmented Reality. Der skal altså flere midler til at rekruttere flere hænder på universiteterne” udtaler Professor Kaj Grønbæk, Institutleder ved Institut for Datalogi på Aarhus Universitet.

Kaj Grønbæk pointerer også vigtigheden af at skabe interesse for IT og datalogi tidligt, for derved at kunne rekruttere flere dygtige studerende; ”Det er vigtigt at vi får flere unge til at interessere sig for design og udvikling af nye IT-produkter og -løsninger. Folkeskole- og gymnasieeleverne skal kunne se, hvor mange muligheder de har for at bidrage med nye løsninger på f.eks. klima-, energi-, og sundhedsudfordringer, hvis de tager en IT-uddannelse på højt niveau.” 

I 2020 håber Aarhus Universitet at kunne optage mindst 170 bachelorstuderende på datalogi og 70 på IT-produktudvikling.

Nøgleord

Kontakter

Institutleder Kaj Grønbæk - 21495634 - kgronbak@cs.au.dk
Kommunikationsmedarbejder Sofia H. Rasmussen - 24424345 - sofia@cs.au.dk

Billeder

Links

Information om Aarhus Universitet Natural Sciences

Aarhus Universitet Natural Sciences
Ny Munkegade 120
8000 Aarhus C

8715 0000https://nat.au.dk/

Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet uddanner bachelorer og kandidater i datalogi og IT produktudvikling. Instituttets forskere arbejder både med teoretisk og anvendelsesorienteret datalogi.

Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences

Indvandrede vildsvin kan gavne skoven - hjemmehørende hjorte gør det modsatte17.6.2026 13:19:27 CEST | Pressemeddelelse

Når vildsvin roder i jorden, får invasive planter svært ved at brede sig, og det gavner skovens økosystem. Det viser et forskningsprojekt fra Aarhus Universitet baseret på data fra mere end 60.000 skovparceller og et omfattende netværk af vildtkameraer i det østlige USA. Studiet peger samtidig på, at hjemmehørende hjorte er forbundet med flere invasive planter og færre naturlige træspirer.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye