Danmark er medværter for stor flygtningekonference på Afrikas Horn
Landene i Østafrika og Afrikas Horn er hjemsted for 3,5 mio. flygtninge. Hvordan kan man på bæredygtig vis integrere alle disse mennesker med lokalsamfundet? Det er temaet for den regionale konference ‘Delivering the Global Compact on Refugees: Local approaches to inclusion’, som finder sted den 31. oktober - 1. november.
Sammen med UNHCR Etiopien og den etiopiske regering organiserer Danmark en regional konference om bæredygtig flygtningerespons i Addis Ababa, Etiopien. Til konferencen samles regeringsrepræsentanter fra Uganda, Somalia, Etiopien, Djibouti, Sydsudan og Sudan for sammen at tage temperaturen på lokal inklusion af regionens flygtninge.
Lokale bud på bæredygtig flygtningeinklusion
I landene i det østlige Afrika samt Afrikas Horn bor der omkring 3,5 mio. flygtninge. Særligt fem land - Etiopien, Uganda, Kenya, Somalia and Djibouti - har taget et stort skridt og forpligtet sig til at implementere Comprehensive Refugee Response Framework (CRRF), som verdens lande vedtog som en del af Global Compact on Refugees i 2018. Alle fem lande har længe været dedikeret til inklusionsbaseret flygtningerespons, og har vist stort initiativ på trods af ligeledes store udfordringer. Nu er det blevet tid til at stille skarpt på lokale bud på inklusion, for at finde frem til alle de gode eksempler der eksisterer, samt diskutere, hvordan de kan udfoldes bredere på tværs af landegrænser.
Danmark bidrager til regionens flygtningerespons
Danmark er en væsentlig partner for flere af regionens lande når det kommer til bæredygtig flygtningerespons. Mellem 2017 og 2022 bidrager Danmark med hele 1,5 mia. kr., og de danske ambassader i regionen implementerer adskillige programmer som har til hensigt at styrke modstandsdygtighed, åbne nye leveveje, fremme inkluderende uddannelse, og skubbe på for socio-økonomisk retfærdighed og ligestilling. Hver af disse spiller en væsentlig rolle i udfoldelsen af CRRF.
Gode erfaringer og udfordringer
Den regionale konference afholdes i partnerskabets ånd. Danmark opfordrer alle deltagere til at dele deres erfaringer fra deres lokale flygtningeindsatser og samarbejde om at identificere de muligheder og bæredygtige løsninger, som eksisterer lokalt og regionalt.
Værdifulde konklusioner fra konferencen vil lede direkte over til det kommende Global Refugee Forum, som afholdes i Geneve i december. Nye ideer og brugbare erfaringer kan deles og indgyde inspiration når hele verden samles til forummet for at forny deres dedikation til inddragelsen og inklusionen af flygtninge verden over.
For mere information, se: https://www.unhcr.org/afr/5d9f348f4
Følgende personer kan kontaktes for mere information eller kommentarer:
- Elisabeth Haslund, UNHCR Nordic Spokesperson – haslund@unhcr.org
- Søren Møller Knudsen, Senior Regional Displacement and Migration Adviser, Danish Embassy in Ethiopia – sormol@um.dk
- Thomas Thomsen, Chief Adviser, Humanitarian Action, Migration and Civil Society, Danish Ministry of Foreign Affairs – ththom@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn6.6.2025 14:10:44 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 10. juni kl. 17.15
Dansk eksport i april 20256.6.2025 11:02:35 CEST | Pressemeddelelse
I april 2025 steg Danmarks samlede eksport 4,1 pct. i forhold til marts. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 9,9 pct.
Udenrigsministeren præsenterer ny handlingsplan for økonomisk diplomati2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet vil tilbyde mere geopolitisk rådgivning og hjælpe danske virksomheder med at gøre sig gældende på markeder udover USA, Kina, Tyskland mv., som Danmark allerede har meget samhandel med.
Udenrigsministeren rejser til Italien29.5.2025 11:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Den 29. til 30. maj rejser Lars Løkke Rasmussen på sit første besøg til Italien som udenrigsminister. Han skal både besøge Milano og Rom.
Udenrigsministeren drøfter styrket samarbejde med Indiens udenrigsminister i en afgørende tid21.5.2025 14:30:31 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren tager i dag imod den indiske udenrigsminister i København for at drøfte et styrket bilateralt samarbejde i en tid, der binder Danmark og Indien tættere sammen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum