Hospitalsklovne får nyt skud energi

At styrke indlagte børns livsglæde og livsmod. Det er, hvad Danske Hospitalsklovne arbejder for, og nu får klovnene ekstra økonomisk hjælp med på vejen.
Danske Hospitalsklovne har udvidet sin sponsoraftale med energiselskabet OK, så bilister nu kan støtte klovnene med et endnu højere beløb, når der tankes hos OK. Og det vækker glæde hos hospitalsklovnene.
”Vi er utroligt taknemmelige for, at OK og OKs kunder har støttet vores arbejde gennem de seneste syv år. Donationerne har været med til sikre klovnetimer på landets børneafdelinger, så vores klovne har kunnet gøre en forskel for indlagte børn og deres familier,” udtaler Kenneth Øhrberg, direktør i Danske Hospitalsklovne.
Koster ikke ekstra at tanke
Aftalen er simpel. Man kan støtte Danske Hospitalsklovne med fem øre for hver liter, der tankes hos OK. Det koster ikke ekstra at tanke, da det er OK og selskabets forhandlere, som betaler støtten. Man skal bare huske at melde sit OK Benzinkort til Danske Hospitalsklovnes sponsoraftale, så gives støtten, uanset om betalingen sker med benzinkortet, betalingskort eller i Tank & Betal-appen.
Klovnene får fem øre ekstra for den samme liter, hvis den lokale bilist køber el hos OK. Og som noget helt nyt kan man støtte med yderligere fem øre pr. liter, hvis man også har mobiltelefoni hos OK. På den måde kan bilister støtte Danske Hospitalsklovne med i alt 15 øre for hver liter brændstof.
Lokale aktiviteter er OK
OK har gennem mange år støttet det lokale, danske foreningsliv. Støtten går til forskellige foreninger, lige fra sportsklubber til spejdere og mange andre, som tager ansvar og gør en forskel i nærmiljøet. OK støtter foreningslivet, fordi virksomhedens tankstationer mange steder spiller en vigtig rolle i lokalsamfundet. Derfor har det altid virket naturligt for OK at støtte den frivillige indsats og sammenholdet i foreningerne.
”Lige nu har mere end 1700 forskellige foreninger over hele landet en sponsoraftale med OK. Sponsorkronerne bliver omsat til mange gode projekter og initiativer og er med til at gøre en forskel og løfte det store arbejde, som mange ildsjæle udfører i lokalsamfundet,” siger Steffen Toft Spiele, CSR-ansvarlig i OK.
Nøgleord
Kontakter
Har du spørgsmål, kan du kontakte kommunikationsmedarbejder Benedikte Clausen på besc@ok.dk
Billeder

Information om OK
Fakta om OK og sponsoratet:
- OK er et dansk andelsselskab, ejet af cirka 12.000 kunder og forhandlere
- OK forsyner boligejere, landbrug og erhvervsliv med olie, brændstof, naturgas, varmepumper, solceller, el, mobiltelefoni og forsikringer
- OK støtter sammen med de lokale OK-forhandlere omkring 1.700 klubber og foreninger over hele landet. Foruden sporten støtter OK bl.a. arbejdet i SOS Børnebyerne samt Dansk Handicap Idræts-Forbund
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
OK's nye ladepark står klar til brug i Haverslev29.8.2025 16:35:40 CEST | Pressemeddelelse
Nu er det blevet nemmere at få strøm på bilen i Haverslev tæt på E45-motorvejens afkørsel 33.
OK på vej med ny ladepark i Ringe25.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Inden længe bliver det nemmere at få strøm på bilen i Ringe. Energiselskabet OK udvider sine faciliteter på Lombjergvej 2A med spritnye lynladere.
De meget lave elpriser fortsætter lidt endnu19.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det solrige vejr holder elpriserne nede på et minimum de kommende dage. I dag, tirsdag, falder prisen til omkring 10 øre pr. kWh i dagtimerne, og onsdag ser ud til at byde på samme lave niveau.
Elbil som bil nummer to – sådan vælger du rigtigt14.8.2025 10:47:49 CEST | Pressemeddelelse
Elbilen kan være både billig, praktisk og nem i hverdagen som bil nummer to – men det er vigtigt at vælge ud fra dit faktiske og fremtidige behov fremfor det, du ofte hører, er det vigtigste.
Jylland og Fyn sætter rekord for negative elpriser i 20258.8.2025 10:14:48 CEST | Pressemeddelelse
I dag når årets elpriser nul eller minus i lige så mange timer som hele sidste år i Jylland og på Fyn. Østdanmark nærmer sig samme niveau.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum