Storbyferie: Højsæson for tyverier på rejsen

Det der skulle have været en oplevelsesrig tur med eksotisk mad, sightseeing og shopping, ender for mange danskere i en ærgerlig situation - med tyveri. Gouda Rejseforsikring oplever hvert år i gennemsnit, at ca. 400 kunder bliver udsat for tyveri på deres rejse.
”Vi ser desværre en del kunder blive udsat for tyveri i efterårsferien, hvor mange danskere rejser til storbyer, hvor fx lommetyvene er tilstede. Det er mest ting som tasker, mobiltelefoner, tablets og kameraer, det går udover, men nogle gange ser vi også hele kufferter blive stjålet,” siger Dan Kjølhede Laursen, direktør i Gouda Rejseforsikring.
Hvis skaden er sket
Hvis uheldet er ude, skal man med det samme sørge for at få fat på en politianmeldelse fra den nærmeste politistation. Anmeldelsen er et bevis på, at man har været udsat for et tyveri, og det er afgørende for forsikringen, at man får den.
”Det er vigtigt, man får en kvittering på sin anmeldelse fra det lokale politi, så vi kan se, at man har reageret på tyveriet. Selvom man først skal anmelde skaden, når man er kommet hjem fra ferien, anbefaler vi alligevel, at man har telefonnumre til både sin bank og sit forsikringsselskab kodet ind i sin telefon, så man hurtigt kan komme i kontakt med begge, hvis man får brug for hjælp på turen,” siger Dan Kjølhede Laursen.
Sådan undgår man tyveri
Risikoen for at blive udsat for tyveri på rejsen er heldigvis nedadgående i de fleste lande og byer, men man kan følge en række råd, for at mindske risikoen for tyveri endnu mere:
- Hav ikke for mange kontanter og værdifulde genstande på dig.
- Undgå at vise, at du er turist.
- Kontanter, mobil, kamera mm. lægges enten i en bæltetaske eller et rum i din taske, der er svært at få adgang til.
- Vær opmærksom på dine omgivelser, når du færdes steder med mange mennesker.
- Pas på fup- og tricktyverier på gaden.
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et af de ledende nordiske skadeforsikringsselskaber, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.900 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også bank, pension og opsparing. Driftsindtægterne var 26 mia. NOK i 2018, mens forvaltningskapitalen udgjorde 157 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Charterferien fylder 75 og er stadig lige så populær15.7.2025 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
I år er det 75 år siden, at de første danskere satte sig i en charterbus mod sydens sol. Selvom der er sket meget med charterferien gennem de 75 år, er ferieformen stadig blandt danskernes fortrukne i dag.
Ny undersøgelse: Så mange danskere tisser i poolen12.7.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis du er en af de tusindvis af danskere, der bruger din sommerferie på at flyde rundt i en pool for at blive afkølet, så bør du måske overveje at tage nogle forholdsregler. Flere end hver sjette dansker erkender nemlig, at de tisser i poolen. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.
Næsten dagligt er der optræk til en ulykke ved overskæringer på jernbanen9.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der registreret over 700 forløbere til ulykker ved overskæringer på jernbanenettet, hvor der har været ved at ske en kollision eller påkørsel. Det viser nye tal, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Bank og forsikringsselskab advarer mod dette på udlandsferien8.7.2025 14:31:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Sparekassen Kronjylland og Gjensidige, viser, at næsten hver tredje dansker foretrækker at betale med kontanter, når de er på ferie i udlandet. Det kan være en dårlig idé, advarer Sparekassen Kronjylland og Gjensidige.
Mange danskere kender ikke anbefalingerne: Betalinger i udlandet kan give ekstraregning6.7.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden dansker kender ikke deres banks anbefalinger for betaling med kort i udlandet, og det kan føre til en ærgerlig ekstraregning på ferien, lyder advarslen fra Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum