Åbent Hus: Brug for flere faglærte pædagoger
Har du fem års erfaring med pædagogisk arbejde fra eksempelvis dagtilbud, SFO, psykiatri, plejehjem, klub, kriminelle unge eller et helt andet område? Så kan du blive pædagog på bare tre år på merituddannel-sen i Horsens.
Uddannelsen giver de samme kompetencer som den almindelige pædagoguddannelse. De studerende følger den samme studieordning og skal opfylde de samme krav. Men merituddannelsen er tilrettelagt, så de studerende bruger deres pædagogiske erfaring i uddannelsen. Erfaringen giver merit for de to lønnede praktikker, så uddannelsen kun tager tre år.
Udover erhvervserfaring skal de studerende opfylde de samme optagelsesbetingelser som på pædagoguddannelsen. Man kan søge om individuel kompetencevurdering, hvis man ikke opfylder kriterierne for optagelse.
Brug for flere faglærte pædagoger
De meritpædagogstuderende kan se frem til at blive en del af en særdeles ombejlet flok. Der er nemlig akut mangel på uddannede pædagoger. Ifølge de nyeste tal fra 2017 fra Danmarks Statistik udgør uddannede pædagoger kun 58 procent af det samlede pædagogiske personale i landets daginstitutioner.
Behovet for mere uddannet pædagogisk personale kom for alvor på dagsordenen med regeringens bebudede minimumsnormeringer. I år vil der efter forventningen være 424.000 børn blandt de nul til seksårige. Det tal vokser til 491.000 i 2029, ifølge Danmarks Statistiks fremskrivninger. Og med lovbundne minimumsnormeringer på vej, vil behovet for uddannet pædagogisk personale vokse endnu mere på sigt.
Derfor er uddannelsen til meritpædagog en mulighed for at øge mængden af uddannede pædagoger og samtidig give mange pædagogmedhjælpere papir på deres kompetencer, en højere jobsikkerhed og en bedre løn.
Der er Åbent Hus på meritpædagoguddannelsen den 26. september på VIA Campus Horsens, Chr M Østergaardsvej 4, 8700 Horsens kl. 16.30.
Kontakt
Studievejleder, Shazia Maria Tariq Borup, VIA University College, tlf. 87 55 36 65, mail: smtb@via.dk
Journalist, Casper Grud Nielsen, VIA University College, tlf. 87 55 15 16, mail: grud@via.dk
Billeder
Information om VIA University College
Fakta om VIA University College:
- VIA er en professionshøjskole med 20.000 studerende og 42 forskellige professionsbacheloruddannelser i 11 af de 19 kommuner i Region Midtjylland.
- VIA understøtter velfærdssamfundet ved blandt andet at uddanne til lærer, pædagog, sygeplejerske, socialrådgiver, fysioterapeut, bioanalytiker og professionsbachelor i skat. Målrettet det private erhvervsliv udbyder VIA blandt andet uddannelser til ingeniør, bygningskonstruktør, designer og filmanimator.
- VIA uddanner til hele den midtjyske region og har campusser med flere uddannelser under samme tag i Aarhus, Horsens, Randers, Silkeborg, Viborg, Herning og Holstebro. Dertil kommer udbud i Nørre Nissum, Skive, Ikast og Grenaa.
- VIAs professionsrettede uddannelser foregår i en vekselvirkning mellem teori og praksis samt praktikperioder.
- VIA er en af Nordens største udbydere af målrettet kompetenceudvikling til en lang række brancher inden for både den private og offentlige sektor.
- VIA bedriver praksisrettet forskning, udvikling og innovation i syv forskningscentre. Forskningsaktiviteterne har fokus på fx pædagogik, læring, sundhed, demens, klima og bæredygtig udvikling.
Læs mere om VIA University College på www.via.dk
Følg pressemeddelelser fra VIA University College
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra VIA University College
VIA University College: Reformaftalen er et afgørende løft af professionsuddannelserne26.3.2025 15:35:48 CET | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om de erhvervs- og professionsrettede uddannelser vil styrke både uddannelser og karriereveje for de professionsuddannede i Danmark og har potentialet til at gøre uddannelserne mere populære blandt kommende generationer. Det mener rektor i VIA, Gitte Sommer Harrits.
VIA venter flere studerende med kommende reform af professionsuddannelserne15.3.2025 14:07:33 CET | Pressemeddelelse
I år har VIA modtaget 9.533 kvote 2-ansøgninger til sine uddannelser i Region Midtjylland, hvilket er en mindre fremgang i forhold til sidste år. VIAs rektor forventer, at den kommende reform af professionsuddannelserne fremover vil få flere til at uddanne sig til blandt andet sygeplejerske og pædagog.
Fire kommuner går sammen med VIA University College om ny, skolebaseret læreruddannelse i Skive.3.2.2025 09:53:21 CET | Pressemeddelelse
Viborg, Thisted, Morsø og Skive kommuner er blevet enige om hver at oprette 4 nye lærerstillinger til en skolebaseret læreruddannelse på VIAs læreruddannelse i Skive. Med de nye uddannelsesstillinger håber kommunerne på at rekruttere og fastholde flere studerende til uddannelsen og mindske antallet af ikke-uddannede lærere på deres skoler.
National pris til VIA-vejleder fra Viborg3.2.2025 08:34:54 CET | Pressemeddelelse
Hun har bidraget til stærkere studiestart og bedre studiemiljø for de studerende på The Animation Workshop i Viborg – og for den indsats får Sofie Krogh Appel den nationale pris, Vejlederprisen 2025.
I tvivl om uddannelse? Kom på besøg hos VIA i Aarhus til u-days30.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan er hverdagen på studiet? Hvordan foregår praktikken? Hvad er en professionsbachelor egentlig? Dét og mange andre spørgsmål kan uddannelsessøgende få svar på til åbent hus på VIAs adresser i Aarhus 20.-22. februar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum