Sebastian Haynes og NDT besøger Gamle Scene i september

Politiken (seks hjerter) Teaterbloggen: (******) Berlingske: (*****) Kulturkupeen (*****)
Det danske balletpublikum får i september chancen for at genopleve ballet-darlingen Sebastian Haynes på Gamle Scene. Danske Sebastian, 25, er uddannet fra Det Kongelige Teaters Balletskole i København og Holstebro, men blev under en forestilling i 2016 opdaget af danselegenderne Sol León og Paul Lightfoot. Året efter forlod Sebastian klassisk ballet i Den Kongelige Ballet til fordel for et af verdens mest berømte moderne dansekompagnier, Nederlands Dans Theater - NDT1.
Fra den 7.-9. september vender Sebastian og det populære kompagni tilbage til Gamle Scene med tre forestillinger af tre moderne koreografer.
Den canadiske koreograf Crystal Pite inviterer i Solo Echo, der er inspireret af digtet Lines for Winter af Mark Strand, ind i en vinterlig melankoli. Med et bagtæppe af hvirvlende snefnug og med Brahms’ stille klange opstår et dynamisk kollektiv omkring individet.
Shut Eye giver et glimt ind i en surrealistisk verden og stiller spørgsmålet: Er det, vi ser, begrænset af vores sanser, eller er det betinget af, hvordan vi lader vores hjerne manipulere billedet gennem vores følelser?
Singulière Odyssée udspiller sig på en togstation og viser, hvordan rejse, bevægelse og dét at leve i en evig flux-tilstand gennemsyrer vores tids DNA. Musikken Exiles er komponeret særligt til balletten af Max Richter.
Nederlands Dans Theater er et af verdens førende moderne dansekompagnier under kunstnerisk ledelse af Paul Lightfoot, som efter 9 år på posten i 2020 afløses af canadiske Emily Molnar. Kompagniet har base i Haag og optræder hvert år for mere end 150.000 publikummer i Europa, USA, Asien og Australien.
Solo Echo
Koreografi: Crystal Pite
Musik: Johannes Brahms
Scenografi: Jay Gower Taylor
Kostumer: Crystal Pite og Joke Visser
Lysdesign: Tom Visser
Shut Eye
Koreografi: Sol León og Paul Lightfoot
Musik: Ólafur Arnalds, Bryce Dessner m.fl.
Scenografi: Sol León og Paul Lightfoot
Kostumer: Joke Visser og Hermien Hollander
Lysdesign: Tom Bevoort
Singulière Odyssée
Koreografi: Sol León og Paul Lightfoot
Musik: Max Richter
Scenografi: Sol León og Paul Lightfoot
Kostumer: Joke Visser og Hermien Hollander
Lysdesign: Tom Bevoort
Kontakter
Anna-Katarina GravgaardPR og presseansvarlig, ballet
Tlf:+45 61 70 84 94akgr@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
To af Nordens store kunstnere mødes i ny opera9.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nobelprismodtageren Jon Fosse og en af Danmarks mest betydningsfulde komponister Bent Sørensen forener ord og musik i ASLE OG ALIDA – en ny, dansk-norsk opera om tro, håb og kærlighed på Operaens Store Scene.
Ballet de Luxe8.5.2025 11:04:48 CEST | Pressemeddelelse
Balletsæsonen slutter med Ballet de Luxe – en fejring af dansk og klassisk ballet i særklasse.
Urpremiere på ”Den store Gatsby”2.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
"Den store Gatsby" fylder 100 år og indtager Operaen i et helt nyt balletbrag af Arthur Pita
Forår og opera mødes i det fri i maj1.5.2025 12:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Opera drager på forårsturné med Kongelig sommeropera og inviterer i maj til gratis operakoncerter i seks byer rundt i Danmark.
Bournonville åbner ballet28.4.2025 11:57:41 CEST | Pressemeddelelse
Bournonville-balletterne "La Ventana" og "Kermessen i Brügge" markerer begyndelsen på sæson 25/26 på Det Kongelige Teater – og bliver et levende indspark i debatten om dansk kulturarv og identitet som en del af UNESCOS immaterielle kulturarv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum