Smoke-it mener ikke, at man reklamerer i strid med reglerne
Vi er af den klare opfattelse, at vi i enhver henseende handler indenfor lovens rammer.
I dag sondrer forbrugerne ikke mellem køb i specialbutikker og køb på nettet.
Det giver således ikke mening, at de informationer, som vi lovligt giver i vores fysiske butikker, ifølge Forbrugerombudsmanden, er ulovlige, hvis vi giver de selvsamme informationer i vores netbutik. I bestræbelserne på at finde en mindelig ordning, har vi som nævnt nedlagt udsendelse af nyhedsbrev og lukket Facebook og Instagram. Da det har været vanskeligt at få konkrete tilbagemeldinger fra Forbrugerombudsmanden, har vi derudover indført en ”advarsel”, således at forbrugere, før de når ind på vores hjemmeside, informeres om, at der kan forekomme reklame, hvis de vælger at gå ind på siden.
Det er lovligt at drive en hjemmeside med salg af e-cigaretter, men Forbrugerombudsmanden har krævet, at vi ændrer navnet på vores hjemmeside, således at ”Smoke-it” fremover ikke indgår i domænenavn eller anvendes på hjemmesiden. Vi har anvendt navnet på hjemmesiden i mere end 10 år. Det vil selvsagt skabe stor forvirring, hvis vi nu ændrer navnet til noget andet. Det giver i øvrigt ikke mening at hævde, at en hjemmeside med domænet www.smoke.it.dk i videre udstrækning opfordrer til køb af e-cigaretter end tilfældet ville være med en hjemmeside med et andet indarbejdet navn. Det er helt almindeligt i detailhandlen og i e-cigaretbranchen, at en virksomhed anvender samme navn på fysiske butikker og online.
Vi imødeser anmeldelsen og vil under sagen redegøre for vores synspunkter.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt venligst administrerende direktør Jens Andersen på telefon nummer 26 27 07 07.
Smoke-it ApS
Erhvervsparken Klank 3
8464 Galten
Information om Gejser
Om Smoke-it
Smoke-it har været i markedet for e-cigaretter i mere end 10 år. Det er i dag Danmarks største kæde af specialforretninger med over 25 butikker i hele landet. Kunderne er i vid udstrækning tidligere rygere, der konstaterer, at der er færre gener ved e-cigaretter end ved rygning.
Følg pressemeddelelser fra Gejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gejser
Myndighedernes succesfulde kontrol er vejen frem20.3.2025 11:25:57 CET | Pressemeddelelse
En kioskrazzia i København afslørede omfattende snyd med ulovlige nikotinprodukter, hvilket viser vigtigheden af myndigheders kontrol for at beskytte børn og unge. GEjSER opfordrer til målrettet regulering frem for forbud, med forslag om at styrke kontrol og sikre salg gennem specialforretninger for at reducere det illegale marked.
GEjSER åbner ny butik i Randers Storcenter21.3.2023 15:10:42 CET | Pressemeddelelse
Randrusianerne har taget GEjSER med storm og efterspørgslen er steget markant, siden kæden åbnede butik nr. 27. tilbage i 2019. Derfor har Danmarks største e-cigaretforhandler nu besluttet at udvide med endnu en butik i byen.
GEjSER i Rosengårdscentret flytter16.1.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
E-cigaretspecialisten, GEjSER, har besluttet at flytte til nye og bedre lokaler, og derfor bliver torsdag d. 19. januar sidste åbningsdag i Rosengårdscentret i Odense.
GEjSER åbner ny butik i City26.12.2022 15:13:12 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 12. december slår e-cigaretspecialisten GEjSER dørene op til kædens nye butik, som er beliggende i City2 i Taastrup.
Nyt Cochrane-studie fastslår: Der er ikke længere tvivl om, at e-cigaretter er mere effektive end medicinske rygestoppræparater18.11.2022 12:39:35 CET | Pressemeddelelse
Torsdag blev et nyt studie offentliggjort på Cochrane Library’s hjemmeside. Studiet konkluderer at brugen af e-cigaretter i forbindelse med rygestop, er langt mere effektivt end medicinske rygestoppræparater.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum