Bodum: Nyt bæredygtigt plastic er vejen frem

Den smukke gule bygning på Strandvejen ved udkanten af Humlebæk er en velkendt del af byen. Her ligger Bodums skandinaviske hovedkvarter og herfra styres også salget af bl.a. den ikoniske stempelkande fra 1978. Men i dag fremstilles stempelkanden af et nyt plastmateriale, som er brudsikkert og 100% BPA frit.
”Vi har store forventninger til det nye plastmateriale, der har samme glans og klarhed som glas, men er både langt lettere og mere holdbart. Samtidigt er det mere bæredygtigt at fremstille og genanvende end både glas og andre plasticformer”, siger salgsdirektør Caspar Niel fra Bodum, som i dag har to fabrikker i Portugal, hvor den nyeste er drevet af 31% solenergi med målet om 90% indenfor de kommende år. Fabrikkerne producerer alt fra kaffekopper til champagneglas i brudsikkert og BPA frit materiale.
Den udvikling ser borgmester Thomas Lykke Pedersen frem til at følge:
”Det er fantastisk spændende at se, hvordan Bodum kan reducere såvel ressourceforbrug som CO2 udslip ved at anvende et nyt plastmateriale. Plastic er ellers meget udskældt for tiden, men med den rette brug og genanvendelse er det et enestående materiale, som kan lette presset på vores ressourcer”.
Lars Søndergaard, formand for Borgerservice-, Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget, supplerer:
”Jeg er glad for, at Bodum som en global virksomhed bevarer sin tilknytning til Danmark og Humlebæk og fx også har placeret sin centrale IT-afdeling her i Humlebæk. Derudover er jeg imponeret over, at Bodum indenfor nærmeste tid driver en større fabrik CO2 neutralt. Det håber jeg, at mange andre virksomheder kan lade sig inspirere af”.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A), tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Lars Søndergaard (V), tlf. 22 24 98 27
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Kom til gratis foredrag om modstandskampens kvinder, når vi fejrer Danmarks Befrielse7.4.2025 10:12:02 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget til en hyggelig aften, når vi traditionen tro fejrer Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag med journalist og historiker Niels-Birger Danielsen, der fortæller om modstandskampens kvinder.
Nyt skræddersyet skoletilbud til skoletrætte elever skal øge trivslen13.3.2025 10:10:24 CET | Pressemeddelelse
Folkeskolerne i Fredensborg Kommune opretter nu et særligt praksisorienteret tilbud til skoletrætte elever i 8. og 9. klasse. Initiativet er en del af byrådets 2030-plan for bedre trivsel
Den grønne trepart for Øresundskommunerne fik flyvende start12.3.2025 17:59:03 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at realisere Den grønne trepart er en kæmpe opgave, som skal løses meget hurtigt. Fredensborg Kommune har formandskabet og den 27. februar var kommunen vært ved det første møde.
Venskabsbyforum uddeler rejselegat til rejselystne unge i Fredensborg Kommune12.3.2025 14:39:25 CET | Pressemeddelelse
Agnes og Vigdis fra Nivå søgte Venskabsbyforums rejselegat i 2024 og fik en oplevelse for livet, da de rejste til Norge for at finde ro i naturen i kommunens venskabsby Nittedal. Nu kan unge under 25 år igen søge legatet til at rejse ud og besøge én af de 6 venskabsbyer i Norden, Tyskland og England. Ansøgningsfristen er den 21. april 2025
Flere af Trivselskommissionens anbefalinger er indført i Fredensborg Kommune5.3.2025 15:37:56 CET | Pressemeddelelse
I flere år har Fritidsbutikken i Fredensborg Kommune og foreningerne samarbejdet om at hjælpe børn og unge ind i fritids- og foreningslivet samt givet fritidspas til de familier, der ikke har råd til kontingenter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum