Unge i Slagelse vil have deres byområde af ’ghettolisten’

26-årige Mohammed Hassan viser Esben Bjerre rundt i Ringparken, hvor han er vokset op, mens han fortæller om at bo i et område, der er på regeringens ghettoliste.
”Hvis du hele tiden får at vide, du kommer fra en ghetto. Så føler man sig automatisk kriminel,” siger Mohammed Hassan.
Samtalen om at bo i en ghetto er en del af Podcasten ’Optimisten.’ Afsnittet hedder ’Opråb fra ghettoen,’ og det sætter fokus på unge og deres byer.
Hassan, som går i 2. g, er en af de unge, som Esben Bjerre også taler med. Han oplever ofte, at blive mødt med fordomme, når han fortæller, hvor han bor.
”Da min lærer skulle hjælpe mig med en jobansøgning, så sagde hun, jeg ikke skulle skrive, at jeg bor i Nordbyen, hvis jeg ville have jobbet. Det irriterer mig. Jeg er stolt over, hvor jeg er fra, og jeg vil gerne være med til at ændre områdets ry,” fortæller Hassen.
Unge skaber forandring
Flere af de unge i Nordbyen er gået sammen og har stiftet foreningen Dandelions, der betyder mælkebøtte på engelsk, hvor de står bag forskellige initiativer, der skal forbedre Ringparken. Blandt andet beboermøder, fællesspisning og hver lørdag mødes op mod 50 unge i Rosenkildegården til hygge, dans, film og computerspil.
”Vi prøver at vise, at du kommer ingen vegne med en dårlig attitude. Der er ingen mennesker, der vil lære dig at kende eller ansætte dig,” siger Mohammed Hassan, der er en af stifterne af Dandelions.
De unge fortæller Esben Bjerre, at tiltagene betyder, at der er skabt mere sammenhold i området på tværs af aldersgrupper.
Ingen ghettoer i år 2030
Podcasten ´Optimisten´ er produceret for PlanBørnefonden og handler om, hvad unge selv kan gøre for at engagere sig i Verdensmålene frem mod 2030. Gennem fem afsnit er Esben på en rejse, hvor han undersøger, om han skal være pessimist eller optimist på verdens vegne.
”Om vi når de 17 Verdensmål i 2030, det ved jeg ikke. Men hvis vi alle bare gør en lille bitte smule mere, og de 55-årige mænd tager sig lidt mere sammen og går forrest, så tror jeg sgu på det,” siger Esben Bjerre.
Verdensmål 11 handler om at skabe bæredygtige byer og lokalsamfund i hele verden. De unge fra Ringparken vil med deres initiativer forsøge at komme af med problemerne og det dårlige ry.
”Folk kan godt have nogle fordomme. Måske fordi man ser lidt anderledes ud. Sådan synes jeg ikke, det burde være,” afslutter Hassan, som gerne vil være journalist, når han er færdig med gymnasiet.
Nøgleord
Kontakter
Signe HolmePressechef
Tlf:(+45) 60 68 30 12signe.holme@planbornefonden.dkBilleder
Links
Information om PlanBørnefonden
PlanBørnefonden er Danmarks største privatfinansierede børnerettighedsorganisation. Vi er en del af Plan International, som arbejder i 70 lande for at sikre børn og unges rettigheder og ligestilling mellem drenge og piger
Følg pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Menstruationsevent i Aarhus bryder med fordomme26.5.2025 14:40:35 CEST | Pressemeddelelse
Den 28. maj er det international menstruationsdag, og i den anledning inviterer PlanBørnefonden til et menstruationsevent på museum KØN med koncert og samtalesalon med kendte influencere og aktivister.
Voldsomme bombardementer i Sudan: situationen eskalerer time for time6.5.2025 12:30:13 CEST | Pressemeddelelse
Det seneste døgn er Sudan ramt af adskillige bombeangreb i centrale byer, lufthavne og flygtningelejre for internt fordrevne. Situationen eskalerer time for time, fortæller PlanBørnefondens landedirektør i Sudan, Mohamed Kamal.
Verdenskendt Barbie-illustrator fra Randers kæmper for at normalisere menstruation5.5.2025 15:27:14 CEST | Pressemeddelelse
Pernille Ørum er verdenskendt for at have redesignet Barbie, så den karakteristisk figur på tåspidser fik flade sko på i stedet for stiletter. Nu har hun sat sig et nyt mål: hun kæmper for, at alle piger har adgang til bind og viden om menstruation.
NGO’er reagerer på bombardementer i Kyiv: Børn og familier er under angreb24.4.2025 15:01:11 CEST | Pressemeddelelse
Børn og familier er under angreb i det mest voldsomme bombardement af Kyiv siden krigens start. Civile må aldrig være mål for militære handlinger.
PlanBørnefonden og C40 indgår klimapartnerskab med fokus på unge3.4.2025 15:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt klimapartnerskab mellem PlanBørnefonden og C40 Cities skal gøre unge i Afrikas byer bedre i stand til at håndtere klimaforandringernes konsekvenser. Partnerskabet er støttet af Udenrigsministeriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum