
Hver anden nyfødt i 2012 fik ble på af REMA 1000
Discountkæden REMA 1000 har stor succes med sine test-vindende bleer og populære gratis babystartpakke. Alene sidste år fik mere end hver anden nyfødt en tør ble på fra REMA 1000.
I Danmark fødes der årligt knap 60.000 børn, og sidste år fik mere end hver anden af dem en ble på fra REMA 1000. Det viser en optælling af bestillingerne af discountkædens populære, gratis babystartpakke, som alle nybagte og kommende forældre kan bestille.
Babystartpakken indeholder de gode og billige New Born bleer, der er en del af REMA 1000s privat label serie af bleer, hvor MAXI varianten har vundet en test i Søndagsavisen over de andre kendte mærker.
- Vores babystartpakke har vist sig at være enormt populær, og det er vi naturligvis rigtigt glade for. Vi vil nemlig gerne være hele familiens discounter allerede fra dag 1. Babystartpakken er en god lejlighed til at vise et udvalg af vores egne varer frem for småbørnsfamilierne, der går op i kvalitet, men hvor økonomien også spiller en stor rolle, siger Anders Jensen, indkøbsdirektør i REMA 1000.
Gode bleer behøver ikke koste en formue
Den gratis babystartpakke består af en sut, en bamse og en overraskelse samt REMA 1000s egne vådservietter, skumvaskeklude og bløde New Born bleer. Bleerne er både Svane- og astma- og allergimærkede og koster normalt blot 0,93 kr. pr. stk. Samlet har pakken en værdi af ca. 100 kr.
- Det er vores håb, at når først de nybagte forældre har prøvet vores startpakke og bleer, så bliver de fan af vores produkter og finder ud af, at de er fuldt ud på højde med de mest populære bleer på markedet. Bleer er en stor udgift, så det er rart at kunne spare et væsentligt beløb, uden at det går udover kvaliteten af bleen og babyens velvære, siger Anders Jensen.
Bestil på nettet og hent i butikken
Den gratis babystartpakken bestilles på REMA 1000s hjemmeside og kan derefter afhentes i den lokale butik.
Kontakter
Jonas SchrøderKommunikationschef
Tlf:21640770jos@rema1000.dkInformation om REMA 1000
REMA 1000 er en landsdækkende discountkæde med fokus på kvalitet til lave priser.
Under overskriften Discount med holdning arbejder REMA 1000 ud fra det tankesæt, at det er muligt at have en klar holdning til varernes kvalitet samtidig med, at varerne sælges til discountpris. Blandt REMA 1000s mærkesager er kampen mod madspild, reduktion af plastik, sundhed og udvikling af økologien i partnerskab med Gram Slot.
'Fællesskaber' er en central del af arbejdet med Discount med holdning, og særligt fokus på at medvirke til at styrke lokale relationer. Det kommer blandt andet til udtryk via platformen REMA 1000 med Vigo, hvor kunder kan få leveret varer og købe ind for hinanden i den lokale REMA 1000.
REMA 1000s butikker er drevet efter en franchisemodel med selvstændige, lokale købmænd i spidsen for den enkelte butik. Der er 360 REMA 1000 butikker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra REMA 1000
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra REMA 1000
Ny REMA 1000 i S&E Huset på Frederikssundsvej i København NV18.11.2021 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 25. november åbner en ny REMA 1000 i S&E Huset på Frederikssundsvej 5 i København NV. Det er den erfarne købmand Per Hjortstrand, der skal stå i spidsen for butikken.
REMA 1000 har højeste niveau af dyrevelfærdsmærket på alle mejeriprodukter fra Gram Slot28.9.2021 12:15:05 CEST | Pressemeddelelse
På det økologiske landbrug Gram Slot i Sønderjylland – som REMA 1000 er medejer af – har køerne fået mere plads at boltre sig på. Det betyder, at alle Gram Slots mejeriprodukter nu har tre hjerter i den statslige dyrevelfærdsmærkningsordning, og det er endnu et skridt i REMA 1000 og Gram Slots fælles arbejde for bedre dyrevelfærd. Alle produkterne kan købes i REMA 1000.
20 millioner danske haveæbler reddet fra kompostbunken15.9.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En vigtig milepæl er nået. Omkring 20 millioner danske haveæbler er det seneste fem år blevet til most frem for kompost. Det er de takket være danske haveejere og Ørbæk Mosteri på Fyn samt et stærkt samarbejde med REMA 1000 - og på det seneste også med forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad. Og nu kan danskerne være med til at redde endnu flere æbler.
Ny REMA 1000 på Odins Brygge i Odense7.9.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 16. september åbner en ny REMA 1000 på Odins Brygge på Havnegade 8C i Odense. Det er den erfarne købmand i REMA 1000, Steffen Koch, der skal stå i spidsen for butikken.
Op mod 20 tons skæve gulerødder vil gå fra madspild til måltider27.8.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I et nyt samarbejde mellem REMA 1000, Mou, DanRoots og Stop Spild Af Mad forventes 20 tons frasorterede, skæve, knoldede, knækkede økologiske danske gulerødder at gå fra madspild til måltider, når de bliver til økologisk gulerodssuppe.