
Gulerødder støtter kampen mod kræft
Mange bække små gør en stor å. Det er filosofien i Kræftens Bekæmpelses samarbejde med discountkæden REMA 1000, hvor kunderne gennem hele 2011 i alle landets REMA 1000 butikker har bidraget med støtte til børn og unge med kræft, hver gang de blandt andet købte gulerødder. Støttebeløbet er netop blevet opgjort. I alt er det blevet til mere end 3 mio. kr. til indsatsen for et liv uden kræft.
Hvert år rammes 150 børn og 1200 unge af kræft og hvert år mister 4000 børn en far, mor, bror eller søster til kræften. Rigtig mange danskere har den uhyggelige kræft inde på livet eller kender nogen, der er ramt.
Kampen mod kræften kræver mange ressourcer, mentalt og fysisk og ikke mindst økonomisk. Derfor er Kræftens Bekæmpelse også ekstra glade for kunderne i REMA 1000, der i løbet af 2011 har støttet via deres køb af bl.a. rugbrød, kildevand og gulerødder uden at betale mere for varerne. I alt er det blevet til 3.092.985 kr., som går ubeskåret til forebyggelse, forskning og rådgivning.
- Det unikke ved samarbejdet er, at REMA 1000 stiller distribution til rådighed og giver en del af deres overskud til Børn, Unge & Kræft. Derudover er REMA 1000 også meget opmærksom på at få ambassadøreffekten helt ud i butikkerne, hvor medarbejderne selv bærer disse stjernepins for at gøre opmærksom på behovet for at støtte. Det gør det mere nærværende for kunderne, siger Key Account Manager, Majken Samsøe Moghaddas fra Kræftens Bekæmpelse.
Stjerne symbol for håb
Udover varerne i REMA 1000s faste sortiment har discountkæden også gennem året tilbudt en række partivarer, hvor der ligeledes var afsat et fast beløb til Børn, Unge og Kræft. I november og december måned kunne kunder i REMA 1000 desuden købe stjernepins, som er symbol for håb. Medarbejderne har selv været ambassadører for kampen mod kræft, og har derfor båret specieldesignet stjernepins.
- Børn og unge med kræft er noget af det mest forfærdelige. Vi er glade for, at vi kan bidrage på den her måde. Det er et lille beløb, som hvert enkelt kunde uden at betale mere for varerne bidrager med, men samlet set bliver det til en stor pose penge, der kan gøre en forskel. Det viser REMA 1000 også ved, at alle medarbejdere bærer en stjerne for livet. De er de bedste ambassadører, for de møder kunderne hver dag, siger indkøbsdirektør Anders René Jensen fra REMA 1000, og fortsætter:
- Samarbejdet med Kræftens Bekæmpelse er et rigtigt godt projekt, som vi fortsætter med i 2012. Det er et projekt ud af en lang række CSR initiativer og en væsentlig årsag til, at vi taler om discount med holdning, slutter Anders René Jensen.
Læs mere om Kræftens Bekæmpelses arbejde med børn og unge på www.børnungeogkræft.dk
Om REMA 1000
REMA 1000 er en landsdækkende discountkæde med fokus på kvalitet til lave priser. Under overskriften Discount med holdning arbejder REMA 1000 ud fra det tankesæt, at det er muligt at have en klar holdning til varernes kvalitet samtidig med, at varerne sælges til discountpris. Blandt REMA 1000s mærkesager er kampen mod madspild, samarbejdet med Kræftens Bekæmpelse og udviklingen af økologien i samarbejde med Gram Slot. REMA 1000 er medlem af Dansk Initiativ for Etisk Handel og har mange fairtrade mærkede varer i sortimentet. Som den eneste kæde herhjemme har REMA 1000 en målsætning om at indføre 100 % certificeret palmeolie i kædens egne varer inden udgangen af 2015. REMA 1000s butikker er drevet efter en franchisemodel med selvstændige, lokalkendte købmænd i spidsen for den enkelte butik. REMA 1000 har i alt 214 butikker fordelt over hele landet (februar 2012).
Kontakter
Jonas SchrøderKommunikationschef
Tlf:21640770jos@rema1000.dkInformation om REMA 1000
REMA 1000 er en landsdækkende discountkæde med fokus på kvalitet til lave priser.
Under overskriften Discount med holdning arbejder REMA 1000 ud fra det tankesæt, at det er muligt at have en klar holdning til varernes kvalitet samtidig med, at varerne sælges til discountpris. Blandt REMA 1000s mærkesager er kampen mod madspild, reduktion af plastik, sundhed og udvikling af økologien i partnerskab med Gram Slot.
'Fællesskaber' er en central del af arbejdet med Discount med holdning, og særligt fokus på at medvirke til at styrke lokale relationer. Det kommer blandt andet til udtryk via platformen REMA 1000 med Vigo, hvor kunder kan få leveret varer og købe ind for hinanden i den lokale REMA 1000.
REMA 1000s butikker er drevet efter en franchisemodel med selvstændige, lokale købmænd i spidsen for den enkelte butik. Der er 360 REMA 1000 butikker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra REMA 1000
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra REMA 1000
Ny REMA 1000 i S&E Huset på Frederikssundsvej i København NV18.11.2021 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 25. november åbner en ny REMA 1000 i S&E Huset på Frederikssundsvej 5 i København NV. Det er den erfarne købmand Per Hjortstrand, der skal stå i spidsen for butikken.
REMA 1000 har højeste niveau af dyrevelfærdsmærket på alle mejeriprodukter fra Gram Slot28.9.2021 12:15:05 CEST | Pressemeddelelse
På det økologiske landbrug Gram Slot i Sønderjylland – som REMA 1000 er medejer af – har køerne fået mere plads at boltre sig på. Det betyder, at alle Gram Slots mejeriprodukter nu har tre hjerter i den statslige dyrevelfærdsmærkningsordning, og det er endnu et skridt i REMA 1000 og Gram Slots fælles arbejde for bedre dyrevelfærd. Alle produkterne kan købes i REMA 1000.
20 millioner danske haveæbler reddet fra kompostbunken15.9.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En vigtig milepæl er nået. Omkring 20 millioner danske haveæbler er det seneste fem år blevet til most frem for kompost. Det er de takket være danske haveejere og Ørbæk Mosteri på Fyn samt et stærkt samarbejde med REMA 1000 - og på det seneste også med forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad. Og nu kan danskerne være med til at redde endnu flere æbler.
Ny REMA 1000 på Odins Brygge i Odense7.9.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 16. september åbner en ny REMA 1000 på Odins Brygge på Havnegade 8C i Odense. Det er den erfarne købmand i REMA 1000, Steffen Koch, der skal stå i spidsen for butikken.
Op mod 20 tons skæve gulerødder vil gå fra madspild til måltider27.8.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I et nyt samarbejde mellem REMA 1000, Mou, DanRoots og Stop Spild Af Mad forventes 20 tons frasorterede, skæve, knoldede, knækkede økologiske danske gulerødder at gå fra madspild til måltider, når de bliver til økologisk gulerodssuppe.