Dans og demens gik op i en højere enhed

Der var fuld fart på dansegulvet på pleje- og aktivitetscenteret Mergeltoften, hvor 100 borgere tirsdag mødte op for at deltage i den danseevent, som var arrangeret i anledning af demensugen i uge 19.
”Det var forrygende at se, hvordan der blev danset og både grinet og pustet til den store guldmedalje. Og så blev det helt tydeligt for mig, at lysten og evnen til at danse og høre god musik er ens for alle – demens eller ej”, siger Kristian Hegaard, der åbnede arrangementet som næstformand for Social- og Seniorudvalget.
For at sætte danseeventen godt i gang, havde kommunen allieret sig med Thomas Evers Poulsen og Troels Elnegaard, som leverede festlig musik og dans.
Fredensborg Kommune er en del af Demensvenligt Nordsjælland, hvor otte kommuner i samarbejde med Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark har arrangeret en række events i uge 19 - herunder danseeventen på Mergeltoften.
Nøgleord
Kontakter
Næstformand Kristian Hegaard (B), tlf. 22 44 22 89
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Unge fra Fredensborg Kommune kan få musikalske oplevelser for livet til musikfestival i Finland7.5.2025 08:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Til sommer får unge fra Fredensborg Kommune chancen for at opleve musik, fællesskab og kulturudveksling i særklasse
Nye kunstgræsbaner på vej til Karsemosegård og Fredensborg6.5.2025 08:56:39 CEST | Pressemeddelelse
Fritids- og Idrætsudvalget har valgt at bruge en ny type gummigranulat til renovering af banerne
Foreningen Kulturhuset Fredensborg Gamle Bio og Fredensborg Kommune har indgået ny driftsaftale6.5.2025 08:40:59 CEST | Pressemeddelelse
Rammerne for den fortsatte drift af Kulturhuset Fredensborg Gamle Bio er nu på plads med ny aftale
Kongelig Sommerballet vender tilbage til Fredensborg Slotshave30.4.2025 15:41:34 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år får Fredensborg Slotshave besøg af danserne fra Den Kongelige Ballet, når de tirsdag den 17. juni optræder under åben himmel. Det Kongelige Teater forvandler plænen foran Frederik 9.s mindesten, tæt ved Esrum Sø, til en udendørsscene og inviterer publikum til en gratis forestilling i smukke, historiske omgivelser
Kom til gratis foredrag om modstandskampens kvinder, når vi fejrer Danmarks Befrielse7.4.2025 10:12:02 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget til en hyggelig aften, når vi traditionen tro fejrer Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag med journalist og historiker Niels-Birger Danielsen, der fortæller om modstandskampens kvinder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum