Furesøbørn udvalgt til national teknologi-satsning
Elever fra 4. til 6. klasse får nu kodning på skoleskemaet, efter at Furesø og tre andre kommuner er blevet udvalgt til et nationalt projekt om teknologi og innovation.
Skoleelever i Furesø kan godt glæde sig til efter sommerferien. Her bliver de blandt de første elever i Danmark, der får lov at afprøve Teknologipagtens nye undervisningsforløb Teksperimentet. Furesø Kommune og tre andre kommuner er blevet udvalgt, og Furesø har netop modtaget 640.000 kr., der kommer kommunens 4.-6. klasser til gode.
Teksperimentet inddrager eleverne på kommunens 7 folkeskoler fra efter sommerferien og over det kommende år. Tanken er, at Furesø derefter kan fortsætte projektet via kommunens Fremtidsværksted.
”Vi er optaget af, at arbejdet med teknologi er en naturlig del af undervisningen og bliver brugt virkelighedsnært. Teknologi er ikke interessant i sig selv – den bliver interessant, når den kan bruges konkret for eksempel til at bygge en app, der løser et problem for en virksomhed. Det er sådan, vi arbejder på Fremtidsværkstedet. Der har vi fine erfaringer med at koble elever, virksomheder, iderig innovation, håndværksfaglighed og teknologi sammen. Teksperimentet bliver dermed en alletiders mulighed for at udbrede arbejdsgangen til flere børn i Furesø og hjælpe lærere og pædagoger til at bruge teknologien, siger Henrik Poulsen (A), formand for Furesøs Udvalg for skole og ungdomsuddannelser.
Elever arbejder med Microbits
Udvalget for digitalisering og Innovation har i december vedtaget en digital-pædagogisk strategi, som det nye initiativ er helt i tråd med. I det seneste skoleår har alle 4. klasser fået små Microbits, som er små mikro-computere, der kan bruges til at programmere og løse problemer kreativt. Microbits bliver også en del af Teksperimentet, og alle børn i 4.-6. klasse vil få udleveret en Microbit i det kommende skoleår gennem blandt andet Teksperimentet.
”Jeg synes, det er så fedt, man allerede fra 4.klasse kan arbejde med at kode. Jeg har allerede arbejdet med kodning i håndværk/design, dansk og matematik. Mange tror, kodning handler om et nørdet sprog, men det handler meget mere om at være kreativ og hele tiden løse små problemer. Så giver det mening, fordi flere og flere ting i fremtiden bliver kodet”, siger David Smidt Proschowsky fra 4.z på Syvstjerneskolen i Værløse.
Alle forløb i Fremtidsværkstedet er 4-dags forløb med en klasse, en virksomhed og med inddragelse af teknologi. Eleverne vil fx kunne bygge apps og lave reelle produkter, som kan løse udfordringer fra virksomhederne. Eleverne bliver delt op i 3 niveauer, så de arbejder med teknologien på en passende sværhedsgrad, og så alle hele tiden bliver bedre til at bruge teknologien.
Furesø har samarbejde med en del lokale virksomheder, men søger endnu flere samarbejdspartnere nu.
Udover Furesø Kommune har Høje Tåstrup Kommune, Middelfart Kommune og Herning Kommune modtaget midler til at afvikle og udvikle Teksperimentet i det kommende skoleår.
Fakta om Teksperimentet
Teksperimentet er del af Teknologipagten, der blev præsenteret i januar 2018. Teknologipagten er et håndslag mellem blandt andet regeringen, erhvervslivet, uddannelsesinstitutioner og organisationer om at styrke danskernes tekniske og digitale kompetencer til gavn for erhvervslivet og den enkelte, så alle kan deltage i og være med til at udvikle samfundet i en teknisk og digital retning.
Kontakter
Henrik Poulsen (A), formand for Furesøs udvalg for skole og ungdomsuddannelse, tlf. 7216 5008
David Smidt Proschowsky, 4.z. på Syvstjerneskolen i Værløse, tlf. 2973 1606.
Tobias Smith, projektleder og pædagogisk it-konsulent på skoleområdet i Furesø, tlf. 5059 5426
Kommunikationskonsulent i Furesø Kommune, Rasmus Gorm Hansen, tlf. 7216 5382
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesøs skolebørn har 3. højest trivsel i Danmark13.6.2025 13:44:00 CEST | Pressemeddelelse
National trivselsmåling viser, at Furesøs 4.-9. klasseelever i kommunens folkeskoler har 3. højest trivsel i Danmark.
Kvalitet og faglig udvikling i Furesøs dagtilbud12.6.2025 10:46:40 CEST | Pressemeddelelse
En national rapport fra VIVE og EVA peger på store forskelle i kvaliteten i danske dagtilbud. Den seneste opsamling på pædagogiske tilsyn i Furesøs dagtilbud viser, at et løbende fokus på udvikling af både pædagogisk praksis og medarbejdernes kompetencer generelt giver en høj faglig kvalitet i arbejdet med at sikre børnenes trivsel, læring, udvikling og dannelse.
Ny borgerådgiver til Furesø Kommune4.6.2025 12:31:47 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. august begynder en ny borgerrådgiver i Furesø Kommune. Hans fornemmeste opgave bliver at rådgive og vejlede borgere, der oplever problemer med kommunen.
En helt ny måde at gå i skole på2.6.2025 14:00:46 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd vedtog den 27. maj en model for Juniormesterlære, der skal give eleverne i Furesø mulighed for at skifte bøger og computer ud med undervisning i en virksomhed to dage om ugen.
Furesø indfører faste teams for ældre i eget hjem28.5.2025 12:21:52 CEST | Pressemeddelelse
Fra midt i maj vil ældre borgere, der modtager hjemmehjælp, i højere grad møde det samme team af medarbejdere i den daglige pleje. Det skyldes, at hjælp og pleje til kommunens ældre borgere fremover organiseres i faste, tværfaglige teams. Målet er at skabe større kontinuitet og tryghed for både borgere og medarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum