Danske fængselsbetjente passer på flere og flere indsatte
2.4.2019 15:38:13 CEST | Fængselsforbundet | Nyhed

Hvor der i 2015 var 1,5 indsat pr. fængselsbetjent i Danmark, er dette tal steget til 1,7 i 2018. Det viser tal fra Europarådets statistiske kontor.
Udviklingen betyder, at Danmark blandt andet er blevet overhalet af Norge i løbet af perioden.
Hvor der tidligere var flere betjente pr. indsat i Danmark end i Norge, er det nu omvendt.
Fængselsforbundets stedfortrædende formand Bo Yde Sørensen siger: "Det er stærkt bekymrende, at Danmark bevæger sig i din forkerte retning i forhold til vores nabolande.”
Han peger på, at danske fængselsbetjente tager sig af en meget bredere opgaveporteføjle end i andre europæiske lande.
"Vi har i Danmark en vision om at drive fængsler på en måde, hvor det ikke bare handler om straf, men også om at lukke bedre mennesker ud til samfundet. Det kræver, at der tilstrækkeligt med fængselsbetjente tilstede, så de ikke bare låser døre op og i, men også står for beskæftigelse, uddannelse og sagsbehandling," siger Bo Yde Sørensen.
Europarådets rapport 2018 (se side 77)
Europarådets rapport 2015 (se side 138)
Kontakter
Bo Yde SørensenFormand (stedfortrædende)
Tlf:72559998bys@faengselsforbundet.dkBilleder

Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Danmarks ældste fængselsbetjent28.8.2026 13:17:51 CEST | Nyhed
Trods sine 70 år har fængselsbetjent Henning Schram ingen akutte planer om at stoppe. Han har snart 50-års jubilæum i tjenesten.
Arbejdsmiljørepræsentant i Nyborg Fængsel: "Arbejdsmiljøet er ikke-eksisterende"13.8.2026 07:00:00 CEST | Nyhed
Efter 10 år som arbejdsmiljørepræsentant i Nyborg Fængsel har Morten Ronny Pedersen valgt at råbe vagt i gevær.
Sårbare indsatte deler nu celler på Kragskovhede Fængsel11.8.2026 09:29:37 CEST | Nyhed
Også Kragskovhede Fængsel er blevet pålagt at oprette et markant dobbeltbelæg.
Ny rekord: Vi nærmer os 5.000 indsatte i fængslerne5.8.2026 19:05:00 CEST | Nyhed
Det strømmer ind med fanger – og der er flere på vej.
133 procent overbelæg i sjællandske arresthuse4.8.2026 14:29:26 CEST | Pressemeddelelse
Der er indført et fast, ekstraordinært højt overbelæg i syv sjællandske arresthuse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
