Pølser og brød fik gang i snakken om uddannelse
13.3.2019 14:37:48 CET | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse

Virksomhederne i industrien har brug for flere faglærte medarbejdere som for eksempel smede, industrioperatører og handelsuddannede inden for salg, indkøb og logistik. Og der er god grund til at tage en faglært uddannelse, hvis man i dag arbejder som ufaglært på en industrivirksomhed. Man vil automatisk blive mere efterspurgt og få mulighed for at tjene mere.
Derfor trillede kampagnen "Fremtiden er faglært - er du?" en pølsevogn ud til virksomheden National Oilwell Varco d. 13. marts. Sammen med den ristede blev medarbejdere og virksomhedens ledelse præsenteret for nogle af de erhvervsuddannelser, der er at vælge imellem inden for industrien.
Både Dansk Industri og AE-Rådet skønner, at der kommer til at mangle tusindvis af faglærte medarbejdere i produktionen og på kontorerne. Og besøget er en del af initiativet Hands-on, der er et samarbejde imellem DI, 3F, Dansk Metal, HK og Teknisk Landsforbund. Kampagnen støttes også af Teknologipagten.
Ved besøget deltog også repræsentanter fra erhvervsskolerne ZBC og EUC Nordvestsjælland, som talte med medarbejderne om mulighederne for at tage en erhvervsuddannelse som voksen.
"Fremtiden er faglært - er du?" besøger virksomheder i hele landet i efteråret 2018 og foråret 2019. Kampagnen foregår også på de sociale medier, blandt andet LinkedIn og Facebook, hvor man i en test kan tjekke sin fremtid i industrien og blive inspireret til at blive faglært som voksen. En chatbot målrettet voksne over 25 år er også med til at udbrede mulighederne for at blive faglært som voksen.
På de virksomheder, der får besøg af Hands-on, vil der være repræsentanter fra erhvervsskoler og Hands-on til at fortælle om mulighederne for at blive faglært som voksen.
Kontakter
Thea WanningKommunikationschef
Tlf:51600075twa@iu.dkBilleder
Links
Information om Industriens Uddannelser
Kampagnen 'Fremtiden er faglært - er du?' er målrettet virksomheder i industrien og voksne over 25 år og er en del af Hands-on indsatsen.
Hands-on blev søsat i 2013 af 3F, Dansk Metal, HK, Teknisk Landsforbund og DI. Projektets formål er at få flere unge, voksne og virksomheder til at vælge erhvervsuddannelser i industrien.
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Smidig overgang for værkstederne frem mod den nye personvognsteknikeruddannelse13.5.2026 13:14:11 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye personvognsteknikeruddannelse træder i kraft til august, bliver alle nuværende godkendte oplæringsvirksomheder automatisk godkendt til uddannelsens ICE-speciale. EV-specialet kræver en separat godkendelse, det er nemt at ansøge om.
Her er de grafiske danmarksmestre 202625.4.2026 16:41:42 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra de grafiske uddannelsers to konkurrencefag.
Her er snedkernes danmarksmestre 202625.4.2026 16:40:33 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra snedkernes fire konkurrencefag.
Her er industriens danmarksmestre 202625.4.2026 16:40:05 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag.
Fremtidens smede bliver klar til at bygge skibe med nye fag27.3.2026 12:38:35 CET | Pressemeddelelse
Smedespecialet smed maritim har hidtil givet smede kompetencer til at reparere skibe. Med fire nye fag bliver smedene nu i højere grad i stand til at bygge skibene. Et skridt der har været vigtigt at tage for Metalindustriens Uddannelsesudvalg i en tid, hvor fokus på at sikre rigets sikkerhed til søs fylder meget for både Dansk Industri, Dansk Metal og TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


