Cobots skal styrke dansk konkurrenceevne

Markedet for kollaborativ robotteknologi - altså robotter, der arbejder tæt sammen med mennesker - spås ifølge International Federation of Robotics årlige vækstrater på over 50 procent, og de danske robotproducenter er også internationalt set helt i front inden for dette område.
Samtidig er kollaborative robotter meget interessante for den store gruppe af danske fremstillingsvirksomheder, hvis produkter er karakteriseret ved relativ lille volumen og høj variation. De kollaborative robotter muliggør nemlig en mere agil og fleksibel produktionsform, siger Søren Peter Johansen fra DIRA - Dansk Robotnetværk.
- Stort set alle de kollaborative robotter, som er blevet solgt i Danmark, indgår i traditionelle produktionslinjer, og der er faktisk kun meget få eksempler på, at robotterne reelt arbejder tæt sammen med mennesker. Derfor er potentialet endnu større, siger han.
For små og mellemstore produktionsvirksomheder er det vanskeligt at gennemskue, om en investering i kollaborative robotter kan tjene sig hjem.
- At lave businesscases for processer, hvor mennesker og robotter samarbejder, er generelt vanskeligt, og eksisterende værktøjer fungerer dårligt i forhold til at lave præcise ROI-beregninger for investeringer i cobots og agile produktionssystemer, fortæller Anne-Lise Høg Lejre, direktør ved Teknologisk Institut, og fortsætter:
- Teknologisk Institut har derfor mobiliseret de førende nationale og internationale videnspartnere for at udvikle nye værktøjer, der kan hjælpe virksomheder med at lave mere solide businesscases og handlingsplaner, inden de investerer.
Ikke blot et spørgsmål om teknologi
Men for at realisere de fulde gevinster med cobots er det vigtigt, at man ikke stirrer sig blind på de rent teknologiske muligheder og udfordringer. Der er nemlig en række andre forhold, som man med fordel også kan have blik for, hvis man vil udnytte teknologiens fulde potentiale.
- I projektet har vi et holistisk syn på barrierer. Dvs. vi ser også på udfordringer relateret til ledelse, organisering, opkvalificering, kompetencer og etik, som danske virksomheder potentielt kan støde på, når de vil udnytte mulighederne i kollaborativ robotteknologi, forklarer seniorprojektleder Peter Lemcke Frederiksen fra Teknologisk Institut.
Internationalt nyskabende
Projektet er døbt Cobot Knowledge Lab, og hos Industriens Fond ser man potentiale, der ligger ud over Danmarks grænser.
- Projektets tværfaglige karakter – herunder dets holistiske syn på sammenspillet mellem mennesker, robotter, forretning og organisering samt projektets brede samfundsmæssige forankring – er unik og vil kunne bibringe viden, som også i et internationalt perspektiv vil være nyskabende, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.
- Projektets værktøjer og aktiviteter kan få flere virksomheder til at implementere cobots, hvilket på sigt vil føre til øget produktivitet i fremstillingsindustrien og booste Danmarks internationale konkurrenceevne, tilføjer han.
Om Cobot Knowledge Lab
Industriens Fond har bevilget næsten seks millioner kroner til Cobot Knowledge Lab. Konsortiet samler unikke kompetencer inden for hhv. teknologi, forretning, ledelse, organisering, "menneskelige faktorer" og etik, som kan understøtte Danmarks førerposition inden for udvikling og brug af cobots.
På baggrund af den indsamlede viden vil konsortiet bag projektet udvikle et intensivt kursus målrettet ledere og medarbejdere i danske fremstillingsvirksomheder, som overvejer at implementere cobots.
Projektpartnerne vil endvidere sikre, at den dybdegående viden, der genereres om slutbrugernes udfordringer, vil blive viderebragt til de danske robotproducenter via omfattende netværksaktiviteter.
Konsortiepartnere: Teknologisk Institut, herunder Danish Industrial Robot Association, Odense Robotics, Aarhus Universitet, Syddansk Universitet og Fraunhofer IPA.
Advisory board: Indtil videre repræsentanter fra Industrisamarbejdet under DI, LO, 3F og Dansk Metal. Flere vil komme til i løbet af foråret.
Kontakter
Seniorprojektleder Peter Lemcke Frederiksen, Teknologisk Institut, mobil 7220 2074, mail: plf@teknologisk.dk
Billeder
Information om Teknologisk Institut
Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S, Teknologisk Institut AB Sverige og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen på pressetelefon 7220 1066 – eller kommunikation@teknologisk.dk
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Fremtidens robotter skal bygge rumstationer2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut skal hjælpe European Space Agency (ESA) med at udvikle robotteknologi til byggeri og vedligeholdelse af alt fra rumstationer til solcelleanlæg i rummet.
Ny fugtvejledning skal understøtte kvaliteten i dansk træbyggeri1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut lancerer ny, praktisk fugtvejledning, der skal hjælpe til at sikre kvaliteten i fremtidens træbyggeri fra projektering til drift.
Danmark kan stadig blive førende i grøn teknologi til Power-to-X27.8.2025 10:31:58 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har et stærkt udgangspunkt for udvikling og eksport af grøn Power-to-X-teknologi – men uden målrettede tiltag risikerer vi at tabe førertrøjen.
Ny testbygning skal bane vej for mere træ i byggeriet22.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen har torsdag indviet ny test- og demonstrationsbygning for træ i byggeriet på Teknologisk Institut. Formålet er at øge brug af mindre klimabelastende byggematerialer.
Fødevareplasten i skraldespanden skal genfødes som ny fødevareplast14.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stort dansk-ledet samarbejde vil vise, at plast fra brugt fødevareemballage kan sorteres, oprenses og genanvendes til ny emballage i fødevarekvalitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum