Ny fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus
Det bliver et helt nyt ansigt, som personale, elever og forældre skal sige velkommen til som fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus, når det bliver 1. april. Ansættelsesudvalget har nemlig besluttet, at det bliver 45-årige Søren Lund fra Hammelev, som skal have stillingen.
- Jeg glæder mig rigtig meget og kan ikke vente med at komme i gang som den nye fællesleder. Det tiltaler mig med fælles- og helhedstanken, som får skolen og børnehuset til at hænge sammen, siger Søren Lund, der kommer fra en stilling som afdelingsleder på Fællesskolen Hammelev Sct. Severin.
Han bor i dag i Hammelev med sin kone og har tre børn i alderen seks, otte og 14 år, og han ved, at en god foreningskultur får lokalsamfundet til at binde sammen.
- Jeg ser frem til at lære hele Bylderup at kende og finde ud af, hvilken stor betydning skolen og børnehuset har for området. Jeg håber derfor, at jeg kan nå at besøge min arbejdsplads et par gange, inden jeg tiltræder, siger Søren Lund.
Aabenraa Kommunes skolechef, Lars Borst Hansen, supplerer:
- Jeg er rigtig glad for, at det er et enigt ansættelsesudvalg, der valgte Søren som ny fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus. Søren er den helt rigtige til jobbet, siger Lars Borst Hansen.
Kontakter
Skolechef, Lars Borst Hansen, tlf.: 73 76 70 17; e-mail: labh@aabenraa.dk
Ny fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus, Søren Lund, tlf.: 29 35 75 10; e-mail: soer@haderslev.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 24 91 79 28; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Nyt Kystvandråd skal styrke miljøtilstanden i Aabenraa Fjord13.5.2025 07:57:36 CEST | Pressemeddelelse
Støtte på op til 5 mio. kr. skal danne grundlag for et stærkt lokalt samarbejde om forbedring af vandmiljøet.
Ny skoleleder på Hovslund Børneunivers: “Et lille sted med nærvær og stærke fællesskaber”5.5.2025 12:06:35 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juni tiltræder Ina Stentoft Christiansen som ny skoleleder på Hovslund Børneunivers. Den 40-årige skoleleder kommer med solid ledelseserfaring og en stærk værdi omkring fællesskab – både i arbejdslivet og i fritiden.
Unikt samarbejde danner rammen for at forbedre sundhedsvæsnet30.4.2025 14:32:55 CEST | Pressemeddelelse
'Sammen på Tværs' er et nyt initiativ, der skal forbedre adgangen til sundhedsydelser for socialt udsatte borgere og styrke det tværgående samarbejde mellem Aabenraa Kommune og Sygehus Sønderjylland.
Aabenraa Kommune sætter fokus på demens i uge 1929.4.2025 14:31:14 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa Kommune arbejder målrettet på at være en demensvenlig kommune og byder i forbindelse med Demensugen 2025 på et omfattende program med temadag, debatarrangementer og aktiviteter fordelt over hele kommunen.
80-året for Danmarks befrielse markeres i Frøslevlejren 4. maj 202528.4.2025 14:44:50 CEST | Pressemeddelelse
80-året for Danmarks befrielse markeres 4. maj i Frøslevlejren med frihedsbudskab, kransenedlæggelse, mindeandagt, fællessang og jazzkoncert. Forud for mindehøjtideligheden er der åbnet i hele lejren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum