Ny fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus
Det bliver et helt nyt ansigt, som personale, elever og forældre skal sige velkommen til som fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus, når det bliver 1. april. Ansættelsesudvalget har nemlig besluttet, at det bliver 45-årige Søren Lund fra Hammelev, som skal have stillingen.
- Jeg glæder mig rigtig meget og kan ikke vente med at komme i gang som den nye fællesleder. Det tiltaler mig med fælles- og helhedstanken, som får skolen og børnehuset til at hænge sammen, siger Søren Lund, der kommer fra en stilling som afdelingsleder på Fællesskolen Hammelev Sct. Severin.
Han bor i dag i Hammelev med sin kone og har tre børn i alderen seks, otte og 14 år, og han ved, at en god foreningskultur får lokalsamfundet til at binde sammen.
- Jeg ser frem til at lære hele Bylderup at kende og finde ud af, hvilken stor betydning skolen og børnehuset har for området. Jeg håber derfor, at jeg kan nå at besøge min arbejdsplads et par gange, inden jeg tiltræder, siger Søren Lund.
Aabenraa Kommunes skolechef, Lars Borst Hansen, supplerer:
- Jeg er rigtig glad for, at det er et enigt ansættelsesudvalg, der valgte Søren som ny fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus. Søren er den helt rigtige til jobbet, siger Lars Borst Hansen.
Kontakter
Skolechef, Lars Borst Hansen, tlf.: 73 76 70 17; e-mail: labh@aabenraa.dk
Ny fællesleder for Bylderup Skole og Børnehus, Søren Lund, tlf.: 29 35 75 10; e-mail: soer@haderslev.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 24 91 79 28; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
Bo- og Jobmessen i Aabenraa tiltrækker kandidater fra begge sider af grænsen2.9.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 85 virksomheder har meldt sig til den fælles sønderjyske Bo- og Jobmesse 19. september, og mere end 300 tyskere har registreret sig som deltagere.
Budget 2026: Investeringer i velfærd2.9.2025 12:02:41 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 2. september blev budgetforliget for 2026 præsenteret i byrådssalen på rådhuset i Aabenraa, hvor repræsentanter fra alle partier i Byrådet underskrev aftalen. Overskriften er Investeringer i Velfærd, og budgetforliget understøtter fortsat ambitionerne i Byrådets Udviklingsstrategi – Det Gode Liv 2035.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum