Coop Danmark A/S

Coop og Topdanmark udvider samarbejde

Del
Nu kan de 1,7 million Coop-medlemmer også forsikre rejser og indbo i Coop Forsikringer fra Topdanmark og opnå medlemsbonus

Fra nu af kan de 1,7 millioner medlemmer af Coop også forsikre deres ting, personlige ansvar og få hjælp på rejsen via medlemskabet af Coop.

”I Coop arbejder vi hele tiden på at skabe endnu mere værdi og fællesskab for Coops medlemmer. Derfor er vi glade for, at vi nu også kan tilbyde vores medlemmer ekstra tryghed både ude og hjemme med indboforsikring og rejseforsikring. Vi glæder os til endnu flere forsikringer på hylden senere i år – og til at fortsætte det gode samarbejde med Topdanmark,” siger Ulrik Hjulmand, chef for Partnerprogrammet i Coop.

Coops medlemmer får bonus første gang de køber en forsikring. Derudover får de bonus hver måned, når de betaler for forsikringen, og en større bonus i de år, hvor de ikke har skader. Alle bonusser udbetales direkte til medlemmernes medlemskonto og kan bruges til at handle for i Coop.

”Vi glæder os over, at Coop Forsikringer nu kan tilbyde både bil, indbo og rejseforsikring til Coops medlemmer, der får helt særlige fordele,” siger Jesper Boe Sørensen, udviklingschef i Coop Forsikringer fra Topdanmark.

 

Produkterne lanceres lige nu til Coops medlemmer. Medlemmerne af Coop vil få direkte besked, hvis de har downloadet Coops app eller de vil modtage en Coop-mail.

Tjek de nye produkter på coopforsikringer.dk.

Yderligere information:

Coop - Ulrik Hjulmand – Chef for partnerprogram – 40615800

Coop Forsikringer fra Topdanmark – Udviklingschef – Jesper Boe Sørensen – 23814738

FAKTA OM FORSIKRINGERNE:

INDBO - dækker hele husstandens ting og ansvar

REJSE - rejsehjælp 24/7 - dækker også hele husstanden

BIL - du betaler kun for det, du kører - hvert år tilpasser vi prisen til det antal kilometer, du har kørt

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coop gør klar til at hjælpe kunder i toldkrig3.4.2025 11:36:06 CEST | Pressemeddelelse

Hvis varer produceret i USA bliver belagt med ekstra told, vil Coop indføre en mærkning af disse varer. Men den samlede effekt på dagligvarepriserne i Danmark vil være beskeden. Samtidig går koncernen – der driver 900 butikker i Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount – i gang med at finde alternativer til de amerikanske varer. Desuden kommer Coops kæder til at reducere markedsføringen af varer produceret i USA og øge markedsføringen af varer produceret i Danmark og Europa. ”Med told på varer produceret i USA kan vi lave en præcis mærkningsordning. Vi kommer til at mærke disse varer for at fortælle vores kunder, hvorfor de pludselig er blevet dyrere,” siger kategoridirektør Jeff Salter, der er den øverst ansvarlige for al indkøb i Coop. ”Som en naturlig konsekvens skruer vi ned for markedsføringen af de varer, der er produceret i USA og op for markedsføringen af danske varer. Vi ved, at varer der bliver dyrere, bliver mindre attraktive for kunderne, og derfor er det logisk for os

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye