DI - Dansk Industri

Flere SMV’er skal tænke stort

Del

De små og mellemstore virksomheder (SMV’er) er kernen i dansk erhvervsliv. De udgør 99 pct. af alle virksomheder, og de er afgørende for væksten i Danmark. Mange SMV’er sprænger allerede i dag skalaen og vokser ud af SMV-segmentet. Men Danmark har brug for endnu flere små og mellemstore virksomheder, der tænker stort og har vækstambitioner. Og når SMV’erne tænker stort, er det helt afgørende, at resten af samfundet også gør det. På SMV Dagen 2019 sætter DI fokus på, hvad der skal til, for at flere SMV’er kan udvikle deres forretning, vokse og skabe vækst.

Pressen inviteres til

SMV Dagen 2019 – Tænk stort! Din virksomhed i større skala,
Onsdag den 30. januar, kl. 8.30,
Industriens Hus, Rådhuspladsen, Købehavn V.

På SMV Dagen overrækker H.K.H Prins Joachim traditionen tro DI’s Initiativpris. Prisen er en hyldest til de virksomheder i DI's medlemskreds, som i særlig grad har udvist initiativ, vækst og virkelyst.

Nogle andre af dagens hovedpersoner er virksomhedsledere, der sprænger skalaen. Tre virksomhedsledere går på scenen for at fortælle deres egen historie om vækst – om hvad der stopper dem, og hvad der fremmer væksten: Se og hør Astrid Donnerborg, adm. direktør, Aarhus og Horsens Taxa, Henrik Stenmann, CEO, IIH Nordic A/S og Ann Rose Bokkenheuser, adm. direktør, Rose Holm A/S.

De bliver suppleret af Torben Larsen, adm. direktør, Give Steel A/S og Marie-Louise Bjerg, tidl. CEO, Moutain Top Industries. Begge har sprunget skalaen og repræsenterer i dag virksomheder med langt over 100 medarbejdere.

Disse og rigtig mange andre SMV-ledere deltager på dagen, hvor der ventes fuldt hus med over 300 gæster. De kan blandt andet høre erhvervsminister Rasmus Jarlov blive udfrittet om, hvad han har i den politiske godtepose til SMV’erne. Ligesom læge og hjerneforsker Peter Lund Madsen vil give sin vurdering af, hvorvidt det overhovedet er muligt for mennesket at tænke stort.

Og så er der peptalk til SMV Dagens gæster. Den kommer fra Anette Ladefoged, adm. direktør i Tenax Sild A/S og Theis Søndergaard, Chief Product Officer & Co-founder, Vivino. De to virksomhedsledere fortæller om viljen til vækst.

Se hele programmet for SMV Dagen 2019 her

Følg os på:

    

Kontakter

For yderligere spørgsmål og tilmelding kontakt pressekoordinator Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk

Billeder

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Stærke perspektiver i ukrainsk produktion på dansk jord3.9.2025 13:50:36 CEST | Pressemeddelelse

Den ukrainske virksomhed FPRT, som producerer fast raketbrændstof, etablerer sig nu i Vojens. Dermed tager det dansk-ukrainske forsvarssamarbejde et nyt skridt fremad. Dansk Industri bifalder beslutningen, som åbner nye muligheder for industrien både i Danmark og Ukraine. - Det er først og fremmest et vigtigt skidt i støtten til den ukrainske kamp og for bestræbelserne om hurtigt at udvikle stærkere forsvar i de europæiske i lande. Samtidig skaber det vækst og arbejdspladser i Danmark, siger DI's Erhvervs- og Medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Ukrainsk produktion af materiel på dansk jord er bare det senest eksempel på samarbejde mellem dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Danmark støtter også produktionen af ukrainsk materiel i Ukraine. - Der eksisterer allerede en række stærke samarbejder mellem os og vores partnere i den ukrainske forsvarsindustri. Flere danske virksomheder er allerede etableret på jorden i Ukraine. Vores virksomheder lærer dagligt af ukrainerne, som med deres hasti

Public affairs- og kommunikationsdirektør Mette Østergaard forlader DI3.9.2025 10:15:49 CEST | Pressemeddelelse

Dansk Industri oplever i disse år massiv vækst, samtidig med at verden er i hastig og konstant forandring. Det skærper hver dag kravene til DI’s samlede politiske styrke, og i den forbindelse er der brug for at tilpasse organisationen. Det betyder, at public affairsafdelingen bliver en del af det politiske direktørområde og dermed flytter fra kommunikationsområdet, hvor det hidtil har været placeret.

Carlsberg vinder Årsrapportprisen 2025 for helstøbt årsrapport med strategisk fokus2.9.2025 15:52:16 CEST | Pressemeddelelse

Carlsberg vinder Årsrapportprisen 2025, som uddeles af Dansk Industri og FSR – danske revisorer, for en årsrapport der forener teknisk kvalitet, klar struktur og tydelig strategisk retning. Dommerkomitéen fremhæver, at finansielle resultater, ledelsesberetning og bæredygtighed er vævet tæt sammen – og at rapporten dermed sætter en standard, som andre virksomheder kan lade sig inspirere af.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye