Kanal gøres klar til kano og kajak
Fra onsdag morgen vil en strækning af stien langs Hindemade være lukket for færdsel. Det er strækningen langs kanalen på den nordlige side af Hindemade.
Haderslev Kommune vil sammen med Naturstyrelsen Sønderjylland rense op i kanalen, så det igen bliver muligt at sejle på kanalen med kano og kajak. Gennem årene er kanalen gradvist vokset til, men det bliver der rettet op på nu.
Mens arbejdet står på vil der være en del trafik med maskiner, og af sikkerhedsmæssige årsager bliver stien derfor afspærret. Heldigvis er der mange andre muligheder for gode ture og naturoplevelser i området omkring Hindemade og Pamhule Skov.
Arbejdet forventes at tage et par uger. Herefter vil det igen være muligt at tage den flotte tur fra Haderslev Dam op gennem kanalen.
Link til folderen ”Pamhule og Hindemade”:
https://naturstyrelsen.dk/media/nst/Attachments/60_pamhule_hindemade.pdf
Læs mere om sejlads på Haderslev Dam og åerne i Sønderjylland her:
https://www.haderslev.dk/files/12940/sejladsfolder2011samlet.pdf
Kontakter
Vandløbsmedarbejder, Kim Hansen, Haderslev Kommune, kimh@haderslev.dk
Billeder
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
Forsvaret rykker ind på Haderslev Katedralskole13.2.2025 12:23:18 CET | Pressemeddelelse
En ny studielinje med fokus på Forsvaret er på vej på Haderslev Katedralskole. Et stærkt samarbejde mellem Forsvaret, Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole har banet vejen for en ny forsvarslinje på gymnasiet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum