Street communities lærer unge at samarbejde og håndtere konflikter
10.12.2018 09:26:45 CET | DGI | Pressemeddelelse
19 communities landet over. 185 unge uddannet til trænere. Og flere end 3.700 fremmøder til træning i communities.
Tallene kommer fra projektet DGI Crossroads, der siden 2015 har hjulpet unge til at selv at oprette og drive fællesskaber omkring street soccer og anden gadeidræt i udsatte boligområder – og flere undersøgelser viser, at velfungerende fællesskaber mindsker risiko for kriminalitet, ligesom de unges frivillige indsats har en positiv effekt på integration.
Og nu viser en ny evaluering foretaget for DGI, at fællesskaberne også giver den enkelte unge værktøjer til at håndtere svære situationer bedre:
56 procent af de unge i projektet er blevet bedre til at undgå konflikter, mens 93 procent er blevet bedre til at samarbejde.
”Hvis man vil samarbejde, så kan man. Og det lærer vi, når vi spiller sammen,” siger Omar Mahmmod Shaloun på 15 år. Han er træner i Titangade Street Soccer Community på Nørrebro, som samles hver torsdag.
Rollemodeller i boligområdet
Samtidig viser evalueringen, at de unge får mere selvtillid og bliver bedre til at fokusere – men det er ikke kun de unge selv, der nyder godt af deres communities. Det samme gør deres boligområder.
”Den største forskel vi kan se i Titanparken (hvor Titangade Street Soccer Community træner, red.) er, at når der er træning, så samledes der ufatteligt mange børn og unge, som måske ikke havde alderen til at være med – men de var interesserede i, hvad der foregik,” fortæller Simon Young Nonbo, som er boligsocial medarbejder i helhedsplanen Nørrebrobyggerne.
Han fortsætter:
”På den måde skabte comunitiet interesse, for de lidt yngre drenge kunne se de større samles til noget positivt. Det er nok det allervigtigste; drengene i communitiet er rollemodeller.”
FAKTA: De unges udbytte
- 93% af de unge er blevet bedre til at samarbejde
- 56% af de unge er blevet bedre til at undgå konflikter
- 65% af de unge er blevet bedre til at fokusere
Kilde: Evaluering af DGI Crossroads foretaget for DGI af Oxford Research
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Bach ThomassenFormand
Tlf:30283295Charlotte.Bach.Thomassen@dgi.dkDitte LilholmJournalist og pressemedarbejder
Tlf:23832485ditte.lilholm@dgi.dkBilleder
Links
Information om DGI
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6300 foreninger har over 1,5 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Flere idrætsforeninger klar til at løfte udsatte unge ind i fællesskabet3.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge uden job eller uddannelse skal have succesoplevelser, de kan tage med videre i livet. Ni nye indsatser får, som en del af Ungeløftet, nu støtte til det fra DGI.
Torben Svejgård fra Ry er ny formand i DGI Tennis: "Idrætten har dannet mig. Det vil jeg gerne give videre"9.6.2026 20:23:10 CEST | Pressemeddelelse
Den erfarne idrætsentusiast, erhvervsmand og bestyrelsesmedlem Torben Svejgård er valgt som ny formand for DGI Tennis. Med en enorm erfaring fra både det frivillige foreningsliv og fra erhvervslivet vil den nye formand arbejde for at gøre de danske foreninger bedre og sikre, at nye generationer af frivillige også fremover får det danske idrætsliv til at blomstre.
Torben Svejgård er ny formand i DGI Tennis: "Idrætten har dannet mig. Det vil jeg gerne give videre"9.6.2026 20:17:19 CEST | Pressemeddelelse
Den erfarne idrætsentusiast, erhvervsmand og bestyrelsesmedlem Torben Svejgård er valgt som ny formand for DGI Tennis. Med en enorm erfaring fra både det frivillige foreningsliv og fra erhvervslivet vil den nye formand arbejde for at gøre de danske foreninger bedre og sikre, at nye generationer af frivillige også fremover får det danske idrætsliv til at blomstre.
DGI: Nyt regeringsgrundlag er en direkte anerkeldelse af foreningslivet2.6.2026 16:32:21 CEST | Pressemeddelelse
Den nye regering har store ambitioner for foreningerne og DGI er klar til at samarbejde tæt om bedre rammer for foreninger, frivillige og folkesundhed.
DGI: Problematisk når folkeoplysningstilskuddet udhules29.5.2026 10:25:43 CEST | Pressemeddelelse
Hver fjerde idrætsforening oplever, at det kommunale tilskud er faldet, viser en ny undersøgelse. DGI’s formand opfordrer politikerne til at sikre, at folkeoplysningstilskud følger med tiden og befolkningsudviklingen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

