DI: Det koster dansk økonomi 57 mia. kr. at droppe pensionsaftale
13.11.2018 12:36:07 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Ifølge Finansministeriet er dansk økonomi i dag overholdbar – på langt sigt – med ca. 27 mia. kr. Hvis partierne ikke indekserer pensionsalderen i takt med levealderen, vil dansk økonomi i stedet være underholdbar med mere end 30. mia. kr. I DI opfordrer direktør Kent Damsgaard alle partier til tage deres ansvar for dansk økonomi alvorligt.
- En af de absolut største styrker for dansk økonomi er, at vores politikere har været gode til at tage ansvar – og handle i tide. Det er Velfærdsaftalen et fantastisk godt eksempel på. Derfor vil vi kraftigt opfordre alle partier til at stå ved aftalen og tage deres ansvar for dansk økonomi alvorligt, siger direktør Kent Damsgaard, DI.
Han peger på, at prisen på 57 mia. kr. for at droppe den løbende justering af pensionsalderen svarer til omkring halvdelen af Danmarks årlige udgifter til hospitalsvæsnet (130 mia. kr.) og næsten det dobbelte af, hvad vi bruger årligt på vores ungdomsuddannelser.
- Jeg fornemmer, at alle danskere – og politikere på tværs af partiskel – er optaget af, hvordan vi kan få endnu bedre uddannelser til vores unge – og et sundhedssystem i verdensklasse. Forudsætningen for dét er, at vi har pengene til at betale for det. Og her er aftalen om at lade pensionsalderen følge levealderen helt, helt central, siger Kent Damsgaard.
Ifølge DI-direktøren er den ubetinget største udfordring for danske virksomheder i dag, at de mangler dygtige hænder og hoveder til at gøre ordrer til virkelighed. Og virksomhederne har i stor stil klaret sig ved, at de ældre medarbejdere bliver lidt længere på arbejdsmarkedet.
- Rigtig mange job er de seneste år blevet besat af dygtige seniorer, som bliver længere i job. Der er virkelig brug for dem. Derfor vil det være helt forkert signal, hvis politikerne styrer væk fra princippet om at justere pensionsalderen i takt med, at vi heldigvis levere længere, siger Kent Damsgaard.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressechef Per Geckler Møller, tlf. +4529494434, e-mail pgm@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Kommissionen balancerer klimaambitioner og konkurrencekraft i nyt kvote-forslag17.7.2026 13:21:02 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionens forslag til revision af EU's CO2-kvotesystem (ETS) sender et vigtigt signal til de virksomheder, der de kommende år skal investere milliarder i den grønne omstilling og deres langsigtede konkurrencekraft, lyder det fra DI.
Ny direktør for biosolutions i Dansk Industri8.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en periode som konstitueret direktør bliver Pernille Rype Elley nu permanent direktør for DI Biosolutions og European Biosolutions Coalition
DI: Arbejdsgivere skal være opmærksomme på "larven fra helvede"7.7.2026 10:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder med udendørs arbejde bør kende myndighedernes anbefalinger til værn mod hud- og luftvejsgener, hvis de arbejder i nærheden af "larven fra helvede", lyder det fra arbejdsmiljøekspert i Dansk Industri.
Ny analyse: Den danske cykelindustri omsætter for 7,8 mia. kr. – men overses i den grønne omstilling2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cycling Embassy of Denmark præsenterer for første gang i over ti år en samlet analyse af cykelbranchens erhvervsøkonomiske nøgletal. De tegner et billede af en grøn branche, der beskæftiger over 5.600 mennesker landet over – men som politisk og erhvervsmæssigt har stået i skyggen af den cykelkultur, den selv er med til at skabe. Danmark er verdenskendt som cykelland. Men mens cyklen i årtier er blevet hyldet som et sundheds- og klimagode, har selve cykelerhvervet stået stort set ubeskrevet i tal – den seneste detaljerede kortlægning er over ti år gammel. Det laver Cycling Embassy of Denmark nu om på med rapporten "Nye erhvervsøkonomiske nøgletal for den danske cykelindustri", der bygger på en registerbaseret analyse af 1.469 danske cykelvirksomheder. Analysen viser en branche, der omsætter for 7,8 mia. kr. om året, beskæftiger 5.640 ansatte, eksporterer dansk cykelteknologi for 1 mia. kr. og overvejende består af små og mellemstore virksomheder spredt ud over hele landet. Cykelerhverve
DI: Akutplan for elnettet er nødvendig, men ingen langsigtet løsning29.6.2026 11:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er nødvendigt at prioritere adgangen til elforsyningsnettet bedre her og nu, men det kræver også en plan for en hurtigere udbygning af elnettet, lyder det fra Dansk Industri
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

